Eduard Němeček rozebírá Irish 2000 Guineas, které se odběhnou v sobotu v Curragh.

Rozbor Eduarda Němečka

Curragh, sobota 21.5.2022,  16:20

Tattersalls Irish 2000 Guineas (Group 1, 1600 m)

Během následujícího víkendu budou v Curragh odběhnuty irské klasiky. V sobotních 2000 Guineas je velkým favoritem godolphinský Native Trail, pro kterého znamenalo druhé místo z Newmarketu první životní porážku. Tu mu připravil jeho stájový druh Coroebus. Zdá se, že kůň podobných kvalit tentokrát ve startovním poli není, takže pokud se nestane něco nepředvídatelného, měl by Native Trail vyhrát a ostatní účastníci by si to měli rozdat o další příčky.

Native Trail – foto Petra Mikesková

Za favoritem je ve startovním poli několik zajímavých koní. Druhým britským účastníkem je Imperial Fighter, kterého připravuje Andrew Balding. Loňskou poměrně úspěšnou sezónu zakončil slušným pátým místem v Doncasteru ve Vertem Futurity, jenom 2 délky za vítězným Luxembourgem. Letos se zatím na dráze ukázal jenom jednou. Na AW dráze v Newcastle v Listed na 1600 metrů obsadil třetí místo, 1,5 délky za Checkandchallenge, který však poté v Newmarketu neuspěl.

Zbylých 7 koní jsou domácí Irové. Z nich zatím nejlepší formu ukázal Buckaroo, kterého připravuje Joseph O´Brien. Ve svém posledním startu počátkem května právě v Curragh zanechal výborný dojem, když si lehce poradil s dalšími třemi účastníky sobotní klasiky. Až 4 délky za ním skončili druhý Wexford Native a třetí New Energy a další 2 délky zpět finišoval čtvrtý Malex. Pokud se některý z těchto tří výrazně nezlepší, nejspíše poměr sil s nadějným Buckaroo neobrátí.

Aidan O´Brien v tomto týdnu dohlásil Ivy League. O vysokých ambicích tohoto Galileova potomka svědčí fakt, že figuruje na přihláškách Epsom i Irish Derby. Hřebec má za sebou letos už čtyři starty. Po šestém místě v debutu v Curragh koncem března proměnil následující dva starty ve vítězství (na AW dráze v Dundalku a na trávě v Naas). V posledním startu neobhájil roli favorita v mílovém Listed v Leopardstownu, když skončil druhý za sedmiletým mílařem Pretreville. Tato forma nevypadá moc zajímavě i proto, že jako tříletý byl Ivy League podstatně méně zatížen než vítěz. Na druhou stranu forma svěřenců Aidana O´Briena, především jejich výhry v několika Derby trialech, respekt určitě budí.

Dalším účastníkem je Lyonsův Atomic Jones, který ve dvou letech vyhrál oba své starty. V tom druhém v září v Leopadstownu o hlavu porazil současného druhého favorita Epsom Derby Stone Age, který mu však letos počátkem května v Derby Trialu porážku na stejné dráze oplatil. Atomic Jones ztrácel na čtvrtém místě 9 délek. Pro tohoto koně půjde prozatím o poslední start na ostrovech, majitelé totiž plánují start v Hong Kong Derby. Ve zmíněném Derby Trialu 8. května v Leopardstownu startoval i poslední účastník sobotní klasiky Duke De Sessa, který doběhl pátý, těsně za Atomic Jones.