Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Cape Freedom třetím EJC vítězem pro Šavujeva (analýza)

Cape Freedom třetím EJC vítězem pro Šavujeva (analýza)
Cape Freedom s Adamem Florianem vítězí v EJC Middle - foto: Jana Syručková

Závěrečný dostih Evropského poháru si připsal opět Arslagirej Šavujev, jehož svěřenci uspěli v EJC 2020 třikrát.

EJC Lokotrans Middle na 1800 metrů měl velkého favorita v podobě Ignacia Reillyho, který letos na našem území ještě neprohrál. Nakonec se ale radoval svěřenec Arslagireje Šavujeva, pro něhož to bylo ten den třetí vítězství d dostihu Evropského poháru žokejů a s výhrou Torque Powera ve Velké ceně Prahy to pro něj byl veleúspěšný víkend. Vždyť první výhru v sezóně zaznamenal teprve týden před tím ve Varech s Cape Freedomem.

CAPE FREEDOM (8:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) patřil ke špičce již jako tříletý, když nejlépe zaběhl v Memoriálu Josefa Dolejšího ve Varech, kde byl mezi staršími druhý. Střední tratě jsou jeho doména. Loni vstoupil do sezóny druhým místem ve Velké dubnové za Black Canyonem a silnou koncovkou pak opanoval Velkou květnovou. Pak se ale zranil a na dráze se objevil až letos.

V prvních letošních startech ale zaostával za svou dřívější formou. Po zahřívacím startu prohrál s Royal Townem, který ale nesl o 3,5 kg víc než on. V Lázeňské míli už to bylo lepší, když na pro něj krátké distanci skončil čtvrtý. Stoupající forma se potvrdila týden před EJC v Ceně Jockey Clubu opět v Karlových Varech. Dvojku na 2000 metrů vyhrál s přehledem a Arslagirej Šavujev s dělil, že to šel jako přípravu.

V EJC Middle se držel zpočátku vzadu, Adam Florian s ním vytočil oblouk kratší stopou a jako jediný ho vedl blíž vnitřní bariéry. V rovině postupně zrychloval a v cíli měl jistý náskok 2 ¼ délky.

Adam Florian po doběhu sděloval: „Zpočátku trochu nestíhal, za šestnáctkou jsem ho do toho trochu honil. Přes oblouk jsem na něj netlačil, vzal jsem ho na vnitřek, aby to měl kratší a v rovině ukázal silnou koncovku.“

Arslagirej Šavujev byl také spokojený: „Loni vyhrál Velkou květnovou, ale pak se zranil a dlouho stál. Do formy se dostával pomalu, ale už minulý týden ve Varech zaběhl dobře. Vyplatilo se na něho počkat.“

Ideal Approach (15:1) je specialista na bratislavskou dráhu, kde vyhrál čtyři jedničky na 1600 až 2000 metrů. Dokázal ale také vyhrát Velkou květnovou a před dvěma lety byl v EJC Middle třetí. Přes druhé místo v Bratislavské míľi šel ale již loni s formou dolů a letos startoval jen ve dvou německých handicapech. V nich si ale vedl dobře, když v Mnichově byl třetí a ten v Düsseldorfu vyhrál. To tady nemělo stačit, ale dostih si udělal vyloženě pro sebe. Martina Havelková ho nechala cválat na čelo, což mu vyhovuje, zavedla pole do roviny, kde neslábl a zůstal na čele pole, které šlo po vnější bariéře. Ukázal, že i v osmi letech se sním musí počítat.

Ignacius Reilly (2,2:1) loni vyhrál Velkou jarní a po třetím místě v derby se slušně etabloval na francouzské black type scéně. Zaměřil se na střední tratě, které jsou jeho optimem. Na jaře porazil Torque Powera ve Velké dubnové, byl čtvrtý v Listed ve Francii a vyhrál Tattersalls Mile při derby. Tehdy ale na pro něj kratší distanci musel hodně zabojovat a možná ho to stálo víc sil. Tady na své dosavadní výkony nenavázal, Vincent Cheminaud ho možná vedl moc blízko špice a v rovině nepředvedl očekávané zrychlení.

Rate (6:1) loni vyhrál s přehledem Gerschův memoriál a na jaře kraloval tříletému ročníku, když vyhrál Velkou jarní. Má však problém se svým temperamentem, díky němuž přes svůj delší původ na vytrvaleckých tratích neuspěl. Třetí místo z Velké červnové a páté z derby přesto nebylo špatné. Nyní se vrátil na kratší distanci, taktiku ale měl ofenzivní. Proti rychlým mílařů však neměl moc šancí být v klidu na špici a bylo vidět že se žene. V rovině to stačilo na čtvrté místo, ale s odstupem za první trojicí. Nejlépe se mu tak zatím asi povedl průběh v Gerschově memoriálu a pro něj krátkém Memoriálu prof. Václava Michala, kde se držel v závětří, ale pak dokázal výrazně akcelerovat. Velkou červnovou sice také absolvoval vzadu, ale nebyl usazen za koňmi a cválal do volného prostoru.

Portorikos (10:1) byl loni čtvrtý v EJC Long – Velké ceně českého turfu, ale přes letošní vítězství v Memoriálu Vlastimila Smolíka, jeho parketou jsou spíš tratě okolo 2000 metrů. Na nich před dvěma lety vyhrál dvě jedničky na Slovensku a loni Memoriál Josefa Dolejšího a deklasoval soupeře ve Velké letní ceně v Mostě. Letos zaběhl dobře ve Velké dubnové, kde byl čtvrtý, při obhajobě Memoriálu Josefa Dolejšího ale zklamal, a přestože se dokázal vrátit druhým místem ve Velké letní ceně za váhově zvýhodněnou Maveranou, top forma to nebyla. Ani tady nezaběhl nejlépe, když neměl výraznou koncovku a v rovině předběhl jen vadnoucího Mormilla.

Mormill (15:1) podává nejlepší výkony v Karlových Varech, kde letos vyhrál Lázeňskou míli před Arcturem. Dokázal zaběhnout i v Chuchli, kde byl naposledy čtvrtý v Tattersalls Mile. Míle je ale jeho parketou a při jeho ofenzivním stylu na měkčí dráze bylo 1800 metrů moc. V dostihu byl usazený za vedoucím Ideal Approachem, na distanci ale již začal víc ztácet.

Maverana (25:1) má ráda ofenzivní styl, kterým se ukázala při druhém místě v Letní ceně klisen ve Varech a především při vítězství ve Velké letní ceně, kde jejímu stylu sedla mostecká dráha. Tady jí Alexander Pietsch jako jedinou vedl těsně po bariéře. Nic platné mu to nebylo, v rovině klisna nic velkého nepředvedla.

Garlizain (15:1) má ve Francii rating 37 kg, což není špatné. Stejně jako jeho řečtí kolegové v ostatních dostizích však nastoupil po delší pauze a pravidelně běhá na all weatheru, takže měkčí rozbitá dráha mu nemusela sednout. Mezi nejlepší nepatřil.

Black Canyon (8:1) byl v minulých dvou ročnících druhý a čtvrtý. Na jaře se dostal do výborné formy a deklasoval soupeře ve Velké květnové. Formu držel i při vítězství v Memoriálu Josefa Dolejšího. Ve Francii neměl dobrý průběh, čtvrté místo v Tattersalls Mile ale nebylo špatné. Tady ale výrazně zklamal. Bylo tu víc rychlých koní, takže byl usazen až za nimi. Již na konci oblouku začal ztrácet pozici, v rovině nepřidával a skončil poslední.

VÝSLEDEK

 

(Ondřej Blahník)