Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Capivari obhajuje chuchelský Zlatý pohár

Capivari obhajuje chuchelský Zlatý pohár
Capivari s Josefem Bartošem - foto Adriana Šmídlová

Chuchle Arena Praha tradičně hostí jeden z nejbohatších překážkových dostihů sezóny, kam opět posílá koně loni úspěšný Josef Váňa mladší.

Zlatý Pohár Elektrizace Železnic Praha

(proutěné překážky, I. kat., 4200 m, 360.000 kč)

Tradičně nejbohatší proutěnkářský dostih sezóny bude letos i třetím nejbohatším překážkovým dostihem u nás. Na jeho obsazení je to vždy znát. Pole sice nejsou největší, ale sejde se zde často kvalitnější sestava než v těchto dostizích v Pardubicích. Loni sem vyslal Josef Váňa mladší koně Josefa Aichnera, kteří u nás zpravidla neběhají, a bral první honorář. I letos bude mít silnou sestavu.

V poli pěti koní zaujímá roli favorita Capivari (Bartoš), který obhajuje loňské prvenství. Pro vítěze Grande Course de Haies des 4 ans (Gr.1, čtyřletí) v Auteuil to byl jediný start na našem území. V dalších startech se opět vrátil mezi italskou špičkou, ale dokázal bodovat i ve Francii. Dařilo se mu především v zimě v Cagnes-sur-Mer, kde po dvou třetích místech skončil druhý v Listed. Ve svých devíti letech má na naše poměry stále vysoký francouzský rating 62 kg. Díky tomu, že hlavní sezónu ukončil na jaře, bude to od té doby jeho první start. To platí i pro jeho stájového druha.

Sternkranz (Matuský) rovněž strávil část zimy v Cagnes-sur-Mer, kde se zaskvěl vítězstvím v haies Quinté handicapu na 4000 metrů o 80.000 euro a následně skončil třetí v Gr.3 steeplechase na 4600 metrů. V obou dostizích šel dost zezadu, a především mu vyhovovala měkká půda. Deštivá předpověď na víkend mu dává jisté naděje, přesto se ale asi oblíbeného povrchu nedočká. Jeho francouzský rating je aktuálně 59 kg, ale je mu teprve sedm let a vypadá to, že jde nahoru.

 

Sternkranz v tréninku – foto Adriana Šmídlová

Hlavním vyzyvatelem Váňovi dvojice je Dragon (Vyhnálek). Svěřenec Dalibora Töröka po šestém místě v Českém derby rozjel překážkovou kariéru a několikrát se umístil v Auteuil. Z kraje čtyřleté sezóny tam byl třetí a dosud vlastní francouzský rating 58 kg. Pak však následovala zdravotní pauza, po níž se vrátil loni v druhé části sezóny. Po rozběhání v Bratislavě byl v tomto dostihu druhý za Capivarim a třetí skončil ve Stříbrné trofeji v Pardubicích. Také do aktuální sezóny vstoupil až před týdnem v Pardubicích. Narazil sice na slabší soupeře, nicméně první životní vítězství získal s převahou více jak 20 délek. Start v nohách mu oproti hlavním soupeřům dává jistou výhodu.

Další dva účastníci by neměli hrát výraznou úlohu. Svěřenec Grzegorze Wroblewského San Marino (Složil) by se ale mohl postarat o tempo. Před týdnem se ve Wroclawi držel vředu, ale hůř skákal a když se začal propadat, byl zadržen. Letos vyhrál jen svůj překážkový debut v Bratislavě, kde ale nebyla taková konkurence.

Radkem Bodlákem připravovaná Celeste (Odložil) platila před třemi lety za velký překážkový talent, ale v následujícím roce zamířila do chovu a po mateřské pauze na někdejší výkony nenavázala.

 

Řekli nám:

Josef Váňa mladší, trenér Capivariho a Sternkranze: „Po zimní sezóně dostali dva měsíce odpočinku. Teď jsou v takové fázi, že dostih bereme jako dobře zaplacenou přípravu na tu novou. Tenhle dostih mám rád a několikrát jsem ho vyhrál, nezlobil bych se, kdybychom vyhráli, ale jejich forma by měla gradovat v zimě na dostizích v Cagnes-Sur-Mer. Loni tu Capivari vyhrál, ale byl rozběhaný. Očekávané podmínky by mu ale měly sednout víc než Sternkranzovi. To je vyložený bláťák. Čím hluší dráha, tím pro něj líp. To ukazoval v Cagnes-Sur-Mer. Měl jsem s ním pak velké plány na jaře v Auteuil, kde normálně bývá měkká půda, ale paradoxně když jsme tam s ním vždycky přijeli, byla dráha rychlá.“

Dalibor Török, trenér Dragona: „Sezónu začal později, protože byl zraněný a chtěli jsme si na něj počkat. Má ale dobrý dostih v nohách, po němž šel ještě nahoru, na dostih se těšíme a jsme připraveni.“

STARTOVNÍ LISTINY – VELKÁ CHUCHLE

(Ondřej Blahník)