Capivari získal při české premiéře Zlatý pohár (analýza)

Capivari s Josefem Bartošem po vítězství ve Zlatém poháru EŽ - foto: Monika Vodičková

Ve Velké Chuchli se v neděli odběhl zatím nejbohatší dostih překážkové sezóny, kterým byl Zlatý pohár přes proutěné překážky.

Zlatý pohár Elektrizace Železnic Praha na distanci 4200 metrů se běžel již po čtrnácté. Jeho dotace byla 360.000 korun a byl to zatím nejbohatší dostih od začátku překážkové sezóny. Horkým favoritem byl čerstvý vítěz Zlatého poháru v Pardubicích Anaking, který dosud na české půdě neprohrál. Vše ale nakonec dopadlo jinak, když vítězem se stal bělouš trénovaný Josefem Váňou mladším, který absolvoval domácí premiéru.

CAPIVARI (6:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) vyhrál jeden z největších francouzských dostihů pro čtyřleté proutěnkáře Prix Renaud Du Vivier (Gr.1). Jako starší už to měl těžší, přesto byl pátý v Grande Course de Haies D'auteuil (Gr.1) a Grand Prix d'Automne (Gr.1). Na konci roku 2017 ještě stihnul vyhrát Listed steeplechase v Cagnes-Sur-Mer a z kraje dalšího na stejném závodišti těsně prohrál Gr.3 steeplechase.

Před přechodem do českého tréninku ale vyběhl o něco slabší formy a ani v Itálii se mu nedařilo tak, jak by se od koně s takovou dalo čekat. Byl ale třetí v Grande Steeple-Chase d’Europa za Al Bustanem a Defit D’Estruvalem a jeden dostih vyhrál.

Loňskou sezónu prakticky celou vynechal a představil se až koncem prosince v Pise. Tam si své soupeře doslova vychutnal. Usnadnil mu to však Arkalon, který spadl ve vedoucí pozici na předposlední překážce. V únoru v Gran Corsa Siepi Nazionale v Pise byl třetí 1 ½ délky za Anakingem, když oba nestačili na jeho stájového druha Beau Saonoise. Další start absolvoval v červenci ve Francii, v Grand Steeple-Chase De Dieppe však neuspěl. Po defenzivním začátku měl výrazný posun, v závěru však odpadl. Soupeři ale byli velmi silní, vždyť první dva měli rating přes 70 kg a umístění většinou přes 60 kg.

Ve Zlatém poháru ho vedl Josef Bartoš, který se vracel po zranění. Zpočátku ho držel vzadu, před zatočením do cílové ho ale po vnitřní straně posouval vřed. V rovině předvedl nejsilnější koncovku a připsal si první vítězství na domácí půdě.

„Jel jsem tak, abychom šli závěrem a ten ukázal. Je to výborný kůň. Těší mě, že jsem se po zranění vrátil tímto vítězstvím,“ sděloval po doběhu Josef Bartoš.

Josef Váňa mladší ho doplnil: „Tenhle druh dostihu mu sedí. Delší distance. Věřil jsem mu, přestože Anaking je výborný kůň. Teď ho čekají dostihy v Milánu a v zimě v Pise, kde mu to sedí.“

Dragon (3,85:1) byl před dvěma lety šestý v derby, trénovaný byl ale ve Francii kde ještě v klasickém věku absolvoval překážkovou premiéru a na proutěnkách získal rating 58 kg. Ten mu zůstal i po třetím místě v Auteuil loni na jaře. Pak však přišla zdravotní pauza a přechod do domovské stáje k Čestmíru Olehlovi. Na dráhu se vrátil před měsícem třetím místem ve slabší společnosti v Bratislavě. Tady udělal výrazný pokrok. Dostih absolvoval vzadu, ale v rovině zrychloval a těsně porazil i chybujícího Anakinga.

Anaking (1,4:1) na našem území ještě neprohrál a vedl si dobře i v zahraničí. Suverénní vítězství ve Zlatém poháru ho tady jasně pasovalo do role favorita, rozdíl mezi ním a Capivarim v Itálii ale nebyl velký. První kolo šel na druhé pozici, při vbíhání do druhého ho již Jan Faltejsek poslal do vedení. Na druhém skoku před cílem však udělal chybu, z ní se zvedl a ještě za poslední překážkou vedl, ale před cílem podlehl útoku soupeřů.

Sansiro (8,5:1) odvodil první kolo, pak si vyměnil pozici s Anakingem. Na závěrečné zrychlení soupeřů však nedokázal reagovat. Na nejlepší nestačil a podal podobný výkon jako v předzkoušce pardubického Zlatéhio poháru.

Kifaaya (30:1) před třemi lety zvítězil v Gran Corsa Siepi di Merano (Gr.1). V posledních sezónách ale podobné úspěchy nesbírá. V posledních letech ale šel s formou dolů a v poslední době přešel na krosy. V nich absolvoval i poslední dva starty, mezi specialisty na 2 míle však nezazářil. Tady přestal stíhat už před závěrečným obloukem.

Capferret (6,5:1) vlastnil ve Francii vysoký rating 72 kg a byl naším nejlepším steeplerem. Po zranění se pod novým vedením zaměřil na italské steeply, v nich se mu ale nedařilo. Tady si vedl až do předposlední překážky slušně a rozhodně nebyl bez šance, následoval ale nepříjemný pád, který nerozluštil, jak na tom skutečně je. Již během dostihu několikrát neskočil čistě, a přestože již na chuchelské dráze vyhrál Velkou národní o pohár Josefa Váni, tehdy byly překážky upraveny a on je přeci jen steepler.