Jak by dopadlo České Derby, kdyby o výsledku rozhodovaly pouze statistiky? To se dozvíte díky analýze jeho posledních deseti ročníků.

Posledních 10 vítězů Českého Derby

Nejúspěšnější jezdec: 2 vítězství – Jiří Palík (Joseph, Pacific Hill)

Nejúspěšnější trenér: 2 vítězství - Radek Holčák (Cheeky Chappie, Pacific Hill)

10 z 10 posledních vítězů absolvovalo před Derby 3 až 9 startů. Protože se jedná o široké rozpětí, většina účastníků Derby mu vyhovuje. Výjimkou jsou dvakrát startující Breakmoment a naopak příliš exponován byl L’Enfant Terrible, která vyběhl už jedenáctkrát.

10 z 10 posledních vítězů absolvovalo před Derby maximálně tři sezónní starty. Letos už čtyřikrát vyběhli Mr Dreamer, Stormy Awakening a You Just Rock. Dokonce pět letošních vystoupení absolvovali Ganibet a L’Enfant Terrible.

9 z 10 posledních deseti vítězů vybojovalo už před Derby medailové umístění na distanci 2000 metrů nebo delší. Výjimku tvoří pouze Queen Of Beaufay, která před Derby takto dlouhý dostih neabsolvovala. Umístění do třetího místa na vytrvalecké distanci nezískali Duplikat, Maranello Rosso, Mr Dreamer, Sadalbari a Well Golden. Duo Abha – Jardin Michelet podobně jako Queen Of Beaufay omlouvá skutečnost, že dosud byli směřováni pouze na kratší tratě.

9 z 10 posledních vítězů neskončilo v posledním startu před Derby na horším než čtvrtém místě. Z této statistiky se vymyká pouze Blessed Kiss, která před Derby zamířila do Longchamp. Mezi kvarteto nejlepších se při svém posledním vystoupení nevešli Ganibet, Sadalbari a Well Golden.

8 z 10 posledních vítězů se premiérového vítězství dočkalo dříve než ve vrcholu sezóny, když jedinou výjimku tvoří dva „Holčákovci“ – konkrétně Mister Aviation a Pacific Hill. Z účastníků letošního Derby jsou stále nezvítězivší Maranello Rosso, Sadalbari a Well Golden.

7 z 10 posledních vítězů zvítězilo aspoň v dostihu II. kategorie nebo v západní Evropě (Gontchar). Tomuto kritériu nevyhovovali pouze nezvítězivší Mister Aviation a Pacific Hill a trojkový vítěz Touch Of Genius. Z letošní sestavy čekají na větší vítězství Duplikat, Magic Merlin, Shining Sky, Stormy Awakening plus samozřejmě také nezvítězivší trojice Maranello Rosso, Sadalbari a Well Golden.

6 z 10 posledních vítězů šlo na start maximálně měsíc po přechozím dostihu. Výjimku tvoří trojice vítězů Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera, tedy Joseph, Opasan a Harazder, a loňská hrdinka Queen Of Beaufay. Ukazuje se tedy, že v posledních letech dochází ke změně trendu, když každý z posledních třech vítězů nastupoval minimálně po šestitýdenní pauze. Takto dlouho nestartovali Abha, Breakmoment, Jardin Michelet, L’Enfant Terrible, Maranello Rosso a You Just Rock.

3 z 10 posledních vítězů odskakovalo v pozicích favoritů, konkrétně Cheeky Chappie, Opasan a Hazarder. Druhými favority byli Gontchar, Pacific Hill a Queen Of Beaufay. Na druhou stranu ve čtyřech případech zvítězili koně (Mister Aviation, Touch Of Genius, Joseph a Blessed Kiss) nabízení v kurzech od 14:1 do 50:1. Sázkové nabídce společnosti Tipsport aktuální vévodí Jardin Michelet před Breakmomentem.

3 z 10 posledních vítězů se zúčastnili Velké červnové ceny. Na vítězství z hlavního Derby trialu ve sledovaným období nikdo nenavázal, když naposled byl úspěšný v roce 2011 Roches Cross. Tři týdny starý úspěch Charpentiera tedy nemusí mnoho znamenat.

2 z 10 posledních vítězů se zúčastnilo Velké jarní ceny. První dva díly klasické trojkoruny naposled ovládl v roce 2009 Age Of Jape, takže Velká jarní cena má ještě o něco nižší relevanci než Velká červnová cena. To není dobrou zprávou pro Jardin Micheleta.

2 z 10 posledních vítězů byla klisna, když v roce 2018 žádný z hřebců nestačil na Blessed Kiss a loni na Queen Of Beaufay. Jejich úspěchy se budou snažit napodobit Abha a Shining Sky.

1 z 10 posledních vítězů byl českým odchovancem. O tento úspěch se postaral Joseph, který byl v posledních deseti letech vůbec nepřekvapivějším vítězem. V letošní edici Derby domácí chov zastoupen není.

Trendy doporučují: Sítem šesti nejvýše uvedených kritérií projde pouze Charpentier, které můžeme doplnit dvojicí Abha - JARDIN MICHELET. Oba sice nezískali umístění na distanci před dva kilometry, ale podobně jako loni úspěšnou Queen Of Beaufay je omlouvá, že k tomu nedostali příležitost. Srovnání zmíněného tria je obtížné. Pro Charpentiera hovoří, že trenér Radek Holčák připravil ve sledovaném období dva vítěze Derby. Poslední tři ročníky Derby nicméně přáli koním, kteří šli na start po delší pauze, což hraje pro Abhu a Jardin Micheleta. Nejvíce plusových bodů nakonec najdeme u Jardin Micheleta, protože poslední čtyři edice Derby vyhrál první nebo druhý favorit.