Loňské derby vyhrála Abha - foto Jana Syručková

Jak by dopadlo České Derby, kdyby o výsledku rozhodovaly pouze statistiky? To se dozvíte díky analýze jeho posledních deseti ročníků.

Posledních 10 vítězů Českého Derby

Nejúspěšnější jezdec: 2 vítězství – Jiří Palík (Joseph, Pacific Hill)

Nejúspěšnější trenér: 2 vítězství - Radek Holčák (Cheeky Chappie, Pacific Hill) a Pavel Tůma (Joseph, Hazarder)

10 z 10 posledních vítězů absolvovalo před Derby 3 až 9 startů. Protože se jedná o široké rozpětí, většina účastníků Derby mu vyhovuje. Výjimkou je pouze dvakrát startující Niamey.

10 z 10 posledních vítězů absolvovalo před Derby maximálně tři sezónní starty. Letos už čtyřikrát vyběhli Eskadra Zero, Gabon a Sun Project. Dokonce pět letošních vystoupení absolvovala Fine Anyway.

9 z 10 posledních vítězů neskončilo v posledním startu před Derby na horším než čtvrtém místě. Z této statistiky se vymyká pouze Blessed Kiss, která před Derby zamířila do Longchamp. Mezi kvarteto nejlepších se při svém posledním vystoupení nevešli Black Gangster, Maxmilián, Witch In Pink a Zirconne. V případě diskvalifikace ze slovenské Velké jarní ceny kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu platí to samé také pro Gabona.

Za zmínku stojí skutečnost, že posledních pět vítězů Derby se v předcházejícím startu umístilo na prvním nebo druhém místě. Pokračování této série by zajistil úspěch někoho ze sedmičky Eskadra Zero, Fine Anyway, Cheeky Boy, Naughty Peter, Pirlo, Queen’s William a San Sebastian.

9 z 10 posledních vítězů se premiérového vítězství dočkalo dříve než ve vrcholu sezóny, když jedinou výjimku tvoří Pacific Hill. Z účastníků letošního Derby jsou stále nezvítězivší Black Gangster, Prometheus, Queen’s William, Sambany, Sun Project, Witch In Pink a Zirconne. V případě diskvalifikace ze slovenské Velké jarní ceny kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu platí to samé také pro Gabona.

8 z 10 posledních deseti vítězů vybojovalo už před Derby medailové umístění na distanci 2000 metrů nebo delší. Výjimku tvoří pouze Queen Of Beaufay a Abha, které před Derby takto dlouhý dostih neabsolvovaly. Umístění do třetího místa na vytrvalecké distanci nezískali Maxmilián, Sambany, Witch In Pink a Zirconne. Čtveřice Black Gangster, Naughty Peter, San Sebastian a Sun Project podobně jako poslední dvě vítězky omlouvá skutečnost, že dosud byli směřováni pouze na kratší tratě.

8 z 10 posledních vítězů zvítězilo aspoň v dostihu II. kategorie nebo v západní Evropě (Gontchar, Abha). Tomuto kritériu nevyhovovali pouze nezvítězivší Pacific Hill a trojkový vítěz Touch Of Genius. Z letošní sestavy čekají na větší vítězství Naughty Peter, Niamey a Pirlo plus samozřejmě nezvítězivší Black Gangster, Prometheus, Queen’s William, Sambany, Sun Project, Witch In Pink, Zirconne, případně také Gabon.

6 z 10 posledních vítězů bylo prvním nebo druhým favoritem. Konkrétně hlavními adepty na vítězství byli Cheeky Chappie, Opasan a Hazarder. Druhými favority byli Gontchar, Pacific Hill a Queen Of Beaufay. Abha byla s kurzem 11:1 pátou šancí, ve zbylých třech případech zvítězili koně (Touch Of Genius, Joseph a Blessed Kiss) nabízení v kurzech od 14:1 do 50:1. Sázkové nabídce společnosti Tipsport aktuální vévodí San Sebastian před dvojicí Eskadra Zero – Pirlo.

5 z 10 posledních vítězů šlo na start minimálně šest týdnů po přechozím dostihu. Ideální pauzu před Derby tak na základě této statistiky určit nelze, nicméně patrné je, že v posledních letech dochází ke změně trendu. Minimálně šestitýdenní pauzu totiž měli poslední čtyři vítězové. Pokračování této série by zajistil úspěch někoho ze sedmičky Black Gangster, Gabon, Cheeky Boy, Niamey, Pirlo, San Sebastian a Sun Project.

4 z 10 posledních vítězů se zúčastnili Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera. Hned tři z nich (Joseph, Opasan, Hazarder) dokonce v obou dostizích zvítězili, což se bude snažit napodobit Cheeky Boy.

3 z 10 posledních vítězů se zúčastnili Velké červnové ceny. Na vítězství z hlavního Derby trialu ve sledovaným období nikdo nenavázal, když naposled byl úspěšný v roce 2011 Roches Cross. Tři týdny starý úspěch Fine Anyway tedy nemusí mnoho znamenat.

3 z 10 posledních vítězů byly klisny, když v roce 2018 žádný z hřebců nestačil na Blessed Kiss a v posledních dvou letech uspěly Queen Of Beaufay a Abha. Jejich úspěchy se budou snažit napodobit Eskadra Zero, Fine Anyway, Niamey a Witch In Pink.

2 z 10 posledních vítězů se zúčastnilo Velké jarní ceny. První dva díly klasické trojkoruny naposled ovládl v roce 2009 Age Of Jape, takže Velká jarní cena má ještě o něco nižší relevanci než Velká červnová cena. To není dobrou zprávou pro San Sebastiana.

1 z 10 posledních vítězů byl českým odchovancem. O tento úspěch se postaral Joseph, který byl v posledních deseti letech vůbec nepřekvapivějším vítězem. V letošní edici Derby domácí chov zastupují Maxmilián a Naughty Peter.

Trendy doporučují: Sítem šesti nejvýše uvedených kritérií projde CHEEKY BOY, k němuž můžeme doplnit San Sebastiana. Ten sice nezískali umístění na distanci před dva kilometry, ale podobně jako poslední dvě vítězky ho omlouvá, že k tomu nedostal příležitost. U obou zmíněných je navíc plusem, že vyhovují také trendům poslední „pětiletky“, tedy naposled se umístili mezi nejlepší dvojicí a nastoupí po šestitýdenní pauze. Pro San Sebastiana hraje vysoká úspěšnost favoritů, ovšem nelze vyloučit, že s jedním z nejnižších kurzů odskočí také Cheeky Boy. Misky vah na stranu Cheeky Boye pak převažuje skutečnost, že vítězům Frankenbergerova memoriálu se daří v posledních letech více, než vítězům Velké jarní ceny.