Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Česko má po šesti letech zástupce v mezinárodní klasifikaci

Česko má po šesti letech zástupce v mezinárodní klasifikaci
Nejlepší koně roku 2019 - World Horse Racing

V aktuálním vydání Longines World's Best Racehorse Rankings, tedy takzvané mezinárodní klasifikace, figuruje po šesti letech český zástupce.

Tím není nikdo jiný než Nagano Gold. Jak už bylo zmíněnu při vydání české Klasifikace, svěřenec Václava Luky podal nejlepší výkon v Hardwicke Stakes (Gr.2). Zatímco u nás obdržel rating 118 liber, mezinárodní panel handicaperů ho ohodnotil známkou 116 liber. V celkovém pořadí nejlepších rovinových koní světa mu tak patří dělené 149. místo. Jeho jediný přemožitel z Ascotu Defoe získal rating 118 liber.

O hodnotě známky Nagano Golda nejlépe vypovídá pohled do historie. Začněme krátkým exkurzem do dějin mezinárodní klasifikace. První hodnocení, které vzniklo na základě mezinárodní dohody, vyšlo už v roce 1977. Tehdy se na něm ale podílely pouze Francie, Irsko a Velká Británie. V roce 1985 se připojily Itálie a Německo a v polovině 90. let Severní Amerika a Japonsko. V současné podobě vychází mezinárodní klasifikace od roku 2003. Za osmnáct let její existence je přitom Nagano Gold teprve čtvrtým českým koněm, který se v ní objevil. K tomu je přitom potřeba získat rating minimálně 115 liber.

Až do dneška platilo, že pod všemi českými zápisy v mezinárodní klasifikaci je podepsán trenér Arslangirej Šavujev. V roce 2005 získal Darsalam za lehké vítězství v Rheinland-Pokalu (Gr.1) rating 117 liber, který ho řadil na 77. místo. Obě tyto čísla nadále zůstávají českým maximem. Shamalgan se do mezinárodní klasifikace vešel hned dvakrát. V roce 2010 obdržel za třetí příčku ve francouzské klasice Poule d`Essai des Poulains (Gr.1) rating 116 liber (178. místo) a o rok později získal za vítězství v Oettingen-Rennen (Gr.2) známku 115 liber (248. místo). V roce 2013 se mezi nejlepšími koňmi světa objevil Dux Scholar, když byl za čtvrté místo v Prix de la Foret (Gr.1) ohodnocen 115 librami (200. místo).

V roce 2018 si z českých koní o zařazení do mezinárodní klasifikace nejhlasitěji řekl Subway Dancer. Přestože ho ale v Champion Stakes (Gr.1) porazili pouze Cracksman a Crystal Ocean, kterým v mezinárodní klasifikaci patřilo umístění v Top 10, svěřenec Zdena Koplíka se mezi nejlepší koně světa nedostal. Podle ratingu Champion Stakes, který je výsledkem průměrného ratingu prvních čtyř koní, šlo jednoduše spočítat, že Subway Dancer obdržel hodnocení „pouze“ 112 liber.

Na samotném čele aktuálního vydání mezinárodní klasifikace figuruje hned trojice koní. Shodnou známku 128 liber totiž obdrželi Crystal Ocean, Enable a Waldgeist. Poprvé od roku 2003 přitom stačil na první příčku takto nízký rating. Dosud byl jediným koněm, který kraloval mezinárodní klasifikaci se známkou pod 130 liber, Invasor. Ten v roce 2006 obdržel za vítězství v Breeders‘ Cup Classic rating 129 liber. Naopak maximem je 140 liber, které v roce 2012 získal Frankel za vítězství v Queen Anne Stakes a Juddmonte International Stakes.

Pro zmíněné trio rovněž platí, že všichni vyběhli nejlepší formu na distanci 2400 metrů, takže se dělí také o první příčku v kategorii vytrvalců. Zároveň jsou shodně narozeni v roce 2014 a v mezinárodní klasifikaci se objevili už v předchozích dvou letech.

Crysral Ocean (2017: 118 lb; 2018: 125 lb) utrpěl první loňskou porážku v King George VI And Queen Elizabeth Stakes (Gr.1), přesto právě tehdy vyběhl svěřenec Michaela Stouta své maximum. Po nádherném souboji ho totiž Enable porazila o pouhý krk, ale protože jako klisna nesla o 3 libry (1,36 kg) méně, podle handicapové matematiky podal Crystal Ocean lepší výkon.

Enable (2017: 128 lb; 2018: 125 lb) se dostala na stejnou známku o čtyři týdny později. V Yorkshire Oaks, jak už jeho název napovídá, sice čelila pouze klisnám, ovšem jednou z nich byla loňská trojnásobná Gr.1 vítězka Magical. Její nápor start-cíl jdoucí Enable s přehledem odrazila a v cíli měla náskok 2 a ¾ délky.

Hlavním cílem svěřenkyně Johna Gosdena byla každopádně Prix de l'Arc de Triomphe. Mohla se totiž stát historicky prvním koněm, který v nejprestižnějším evropském dostihu završí hattrick. Ještě 200 metrů před cílem to vypadalo na její úspěch, ale nakonec jí zásluhou mohutné koncovky porazil Waldgeist (2017: 117 lb; 2018: 122 lb). Svěřenec André Fabreho tehdy vyběhl životní formu.

Dodejme, že zatímco Crystal Ocean a Waldgeist už zamířili do chovu, Enable by letos měla absolvovat druhý pokus o třetí vítězství v Prix de l'Arc de Triomphe.

Kromě výše zmíněných nejlepších vytrvalců, krátce představíme také nejlepší koně na ostatních distancích. Nejlépe hodnoceným sprinterem je s ratingem 126 liber Battaash, který suverénně ovládl kilometrové Nunthorpe Stakes (Gr.1).

Zatímco loni se hongkongský Beauty Generation dělil o pozici nejlepšího mílaře, letos mu se známkou 127 liber patří samostatné první místo. Nejlepší výkon podal při vítězství v Gr.3 handicapu na 1400 metrů na domácí dráze Sha Tin. Je rovněž nejlepším mimoevropským koněm.

Úspěšným obhájcem je také supervytrvalec Stradivarius. I on se před rokem o vítězství podělil, zatímco letošní maximum 122 liber z dvoumílových Goodwood Cupu (Gr.1) a Lonsdale Cupu (Gr.2) z něj dělá jediného lídra.

Pozice nejlepšího středotraťaře je už zmiňovaný Cryslal Ocean, který pouze o libru horší formu než v King George VI And Queen Elizabeth Stakes vyběhl ve 2000 metrů dlouhém Prince Of Wales's Stakes (Gr.1).

Pozice nejlepšího koně na písku patří se známkou 126 librami hrdinovi Breeders‘ Cup Classic (Gr.1) Vino Rosso. Z geografického hlediska je také nejlepším koněm Ameriky.

Nejlepším tříletým koněm světa byl loni Sottsass, který za třetí místo v Prix de l’Arc de Triomphe za duem Waldgeist – Enable obdržel rating 123 liber.

Longines World's Best Racehorse Rankings 2019 - TABULKA

Kromě mezinárodní klasifikace bylo zveřejněno také hodnocení nejlepších světových dostihů a vzhledem k výše uvedenému nepřekvapí, že stejně jako v předchozích dvou letech patří první příčka Prix de l’Arc de Triomphe. Nagano Gold tedy získal osmé místo v nejlepším dostihu světa za rok 2019. Pomyslné stupně vítězů doplňují ascotské vrcholy King George VI And Queen Elizabeth Stakes a Prince Of Wales's Stakes. Zveřejněno bylo pořadí 101 nejlepších dostihů světa. 21 z nich se odběhlo ve Velké Británii, ovšem pouze o jeden dostih zaostávají Austrálie a Spojené státy americké. Top 5 doplňují Japonsko s 11 dostihy a Hong Kong s 10 dostihy.

Nejlepší dostihy světa - TABULKA

(Jaroslav Fabris)