Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Český chov blízko jedničkového vítězství, proti byl Cacophonous (analýza)

Český chov blízko jedničkového vítězství, proti byl Cacophonous (analýza)
Cacphonous s Martinou Havelkovou vítězí v Karlovarské dvojnásobné míli - foto: Jana Syručková

Vrcholem nedělních dostihů v Karlových Varech byla supervytrvalecká Cena Karlovarského Kraje - 92. Karlovarská dvojnásobná míle.

Ta se koná na distanci 3200 metrů a vedla Gomba handicapu je jedním z pouhých dvou jedničkových handicapů, které se pravidelně objevují v českých propozicích. Přitom právě jedničkové handicapy výrazně zvyšují pravděpodobnost jedničkových úspěchů českých odchovanců. Ti se totiž proti elitě prosazují v cenách jen sporadicky, zatímco pohled do nedávné historie Karlovarské dvojnásobné míle ukazuje, že v handicapech dokáží importům konkurovat. Karlovarská dvojnásobná míle se totiž do I. kategorie vrátila v roce 2017 a v letech 2017 až 2019 se v ní na tabuli umístila shodně trojice českých odchovanců. Letos se to sice podařilo „pouze“ dvojici, nicméně i tak se jedná o dobrý výsledek. Vždyť do neděle platilo, že kromě v Deylově memoriálu páté Milušky se letos žádný český odchovanec v rovinové jedničce na tabuli nevešel.

CACOPHONOUS (9:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) je každopádně zimním nákupem z Anglie. Tam předloni jako tříletý získal rating 80 liber, který u nás znamená jedničkovou třídu, ale jeho výkony měly spíše sestupnou tendenci. Přesto si ani loni nevedl zas tak špatně. Ze čtyř startů totiž vytěžil dvě umístění, za které získal RPR 76 a 73 liber. S Anglií se rozloučil červencovým startem na dvou mílích, v němž sice skončil na vzdáleném sedmém místě, ovšem negativní výsledek byl zapříčiněn především divokým průběhem. Zhruba kilometr po startu ho totiž žokej z pozice za středem pole poslal na špici. Jeho rating postupně klesl na stále solidních 68 liber a do Česka byl na podzimní dražbě koní v tréninku zakoupen za 3.500 guineí, když se na jeho ceně zřejmě podepsala od července trvající pauza.

Při české premiéře osmým místem v trojkové ceny výrazněji nezaujal, ale před dvěma týdny zanechal výrazně lepší dojem. V sedle se svou trenérkou Martinou Havelkovou totiž lehce ovládl trojku na 2800 metrů. Hodnotu tohoto výsledku nebylo snadné odhadnout, protože narazil pouze na čtveřici soupeřů, z nichž šla polovina proti distanci, nicméně ukázal rostoucí formu i dostatek vytrvalosti. V neděli cválal většinu dostihu ve středu pole a v cílové rovině předvedl údernou koncovku. Těžil přitom z nízké hmotnosti 51,5 kg, když všichni ostatní koně na tabuli nosili minimálně o 3,5 kg více.

Dalandi (11:1) při letošní premiéře Cacophonouse jasně porazil. Tentokrát jako tempař cválal hned za lídrem a potvrdil, že karlovarská dráha mu sedí, když na ní v loňské Ceně společnosti Lokotrans prohrál pouze s Dominiquem. Druhým místem se postaral o největší rovinový úspěch českého odchovance v probíhající sezóně.

Barabash (16:1) dostih odvodil. Žokej Martin Laube dobře trefil tempo, díky čemuž uhájil třetí příčku. Trojici koní tak vrátil porážku se sezónní premiéry. S distancí 3200 metrů už měl zkušenosti z posledních dvou ročníků Ceny prezidenta, v nichž obsadil třetí a čtvrté místo.

Dominique (2,5:1) je dokonce loňským vítězem Ceny prezidenta, kvůli čemuž ovšem nosil nejvyšší hmotnost. Mezi koňmi bývá hektičtější, takže dostih zahájil na konci pole, ale zatímco při zmíněném úspěchu v „prezidentovi“ si pozici vylepšil v oblouku, tentokrát s útokem čekal až do cílové roviny. V ní na rychlé dráze stihl jen čtvrté místo.

Koneckonců poslední čtyřstovka se oficiálně odběhla za extrémně rychlých 22,43 sekundy. Tento čas je ovšem potřeba brát s rezervou. Tentokrát ani ne tak kvůli ručnímu měření čtyřstovek, jako kvůli umístění terčíků značících jednotlivé čtyřstovky. Pokud totiž budeme vycházet z toho, že místa startů jsou naměřena správně, čtyřstovky být správně umístěny nemohou. Distance 2000 metrů se totiž startuje zhruba 20 metrů za cílem, z čehož vyplývá, že start na 2400 metrů vychází 380 metrů před cíl. Terčík označující poslední čtyřstovku je přitom ještě o pár metrů blíže cíli, než start na 2400 metrů. Špatné umístění čtyřstovky o 25 metrů přitom dělá zhruba 1,5 sekundy. To tedy vysvětluje, proč jsou rychlé závěrečné čtyřstovky ve Varech častým jevem.   

Raviella (11:1) v předchozích třech edicích Karlovarské dvojnásobné míle obsadila postupně druhé, první a třetí místo. V minulých letech ale byla konkurence kvůli termínové blízkosti se Zlatým pohárem slabší, takže pátou příčkou nezklamala.

Daralara (22:1) byla o 6,5 kg nevyhandicapovaná, takže podala nejlepší životní výkon. Už loni ukázala, že jí podobné distance sedí, ale propozici jich tolik nenabízí. Svůj progres tedy asi bude muset potvrdit na kratších tratích.  

Lady Roseburg (11:1) do handicapu vstoupila vítězstvím v Chuchli, na což nenavázala. Distance pro ni mohla být trochu dlouhá, i když loni skončila nedaleko pátá ve Slovenském St. Legeru.

That`s My Girl (16:1) zahájila sezónu před necelým rokem a při třetím životním startu skončila třetí v Ceně prezidenta. Letos se od ní čekal další progres, ale v obou dosavadních startech naopak předvedla slabší výkony.

Ile Jones (7:1) loni skončila v Ceně prezidenta dokonce druhá a měla slušný start v nohách, takže odskakovala v pozici druhé favoritky. Tu nepotvrdila, když už na konci oblouku byla ježděná.

Tirak (16:1) před dvěma týdny vstoupil do sezóny slabším výkonem v Bratislavě, a i když mu mělo pomoct prodloužení distance, ani tentokrát nepotvrdil zlepšení z loňského podzimu.

VÝSLEDEK

(Jaroslav Fabris)