Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Český chov i Lokotrans na vítězné vlně, zimní královnou Willemine (analýza)

Český chov i Lokotrans na vítězné vlně, zimní královnou Willemine (analýza)
Willemine s Martinem Laubem vítězkou Ceny zimní královny - foto: Adriana Šmídlová

Vrcholem neděních dostihů v Karlových Varech byla 41. Cena zimní královny DS Pegas, tedy nejvýznamnější dostih pro dvouleté klisny.

 

Analýza Jaroslava Fabrise

Na distanci 1600 metrů se v Ceně zimní královny sice utkala jen sedmička klisen, ale kvalita startovního pole byla vysoká. Hned pětice klisen totiž už dokázala zvítězit. Pro srovnání loni byly v jedenáctičlenném poli jen tři vítězky. Vítězství na svém kontě neměly pouze dvě klisny, které nastupovaly ke druhému životnímu startu. Zvítězit přitom dokázala právě jedna z nich.  

WILLEMINE (6,5:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) debutovala o tři týdny dříve v Mostě na 1400 metrů. Tehdy bylo znát, že jí schází zkušenosti, když hůře odskočila a navíc jí zbrzdila kolize 200 metrů po startu. V závěru se nicméně rozcházela a o 1 a ¼ délky jí porazila pouze Riwetta, která absolvovala už třetí životní start. I sázkové kurzy napovídaly, že v Ceně zimní královny se jejích poměr sil spíše otočí. Každopádně favoritky byly jinde.

V neděli byla Willemine rychlejší z boxů, takže cválala blízko tempo diktující favoritky Niamhtree. Ta ji v cílové rovině dlouho odolávala, ale u distance Willemine definitivně zlomila její odpor, a i když zvenčí ještě hrozila finišující Snining Sky, žádné velké drama se nekonalo. Realizační tým ve složení majitel Karel Jalový, trenér Luboš Urbánek a žokej Martin Laube tak znovu rozšířil letošní bohatou sbírku úspěchů.

Úspěch Willemine rovněž rozšířil sbírku úspěchů českých odchovanců, kteří letos ovládli už čtyři domácí Listed. Zajímavé je, že i když zastoupení českých odchovanců mezi dostihovými koňmi kontinuálně klesá, za posledních deset let jsou poslední dvě sezóny nejúspěšnější z hlediska počtu vítězství českých odchovanců v rovinových jedničkách.

Otcem vítězky je Pouvoir Absolu, který dal rovněž vítězku Oaks Vignettu. Willemine by tak dlouhá být neměla, protože její matkou je výborná sprinterka Waka Laura, která už dala dvojkového vítěze Wakai Go. Evidentně je tedy úspěšná i v mateřské roli, ale bohužel loni zůstala jalová a letos její jméno mezi připuštěnými klisnami nenajdeme. Letošní sezóna by měla zvýšit zájem o české odchovance, ovšem jejich nabídka je úzká. Konkrétně Hřebčín Napajedla, jehož odchovankyní je právě Willlemine, dle svého webu nabízí k prodeji jednoho ročka a všechna čtyři hříbata už jsou buď prodána, nebo zamluvena.

Shining Sky (2,8:1) je dcerou Listed vítězky na 1800 metrů, ovšem trojice jejích starších polosourozenců toho ve Francii mnoho neukázala. V srpnu ve Varech vyhrála právě na míli, a i proto byla mezi sázejícími populární, když vypsána byla v kurzu 5,5:1. Také tentokrát šla zezadu, ale i když se po vytočení oblouku brzy dostala blízko k Willemine, v závěru jejich rozestup zůstával konstantní.

Niamhtree (2,5:1) je rovněž dcerou Listed vítězky, když její matka uspěla na 1400 metrů. Minule byla v Ceně Masise dost chtivá. Tentokrát šla ze špice a byla klidnější, ale v závěru na měkčí dráze podlehla útoku soupeřek.

Riwetta (13:1) už ztrácela výrazněji. Přeci jen v srpnu startovala třikrát během tří týdnů, takže od jejích soupeřek se očekával výraznější progres.

Komtesa (13:1) vlastní překážkový původ a podobně jako při srpnovém debutu nestačila na Shining Sky ani Riwettu.

Rabbit Elusive (13:1) v srpnu vyhrála stylem start-cíl. Tentokrát jí žokej držel ve středu pole a v závěru neměla světlejší moment.

Arryna (11:1) má dlouhý původ, což omlouvalo slabší běhání z Ceny Masise, nicméně prodloužení distance o 400 metrů zlepšení nepřineslo.

VÝSLEDEK