Český chov slaví, Gasparini překvapil Bratislavu (analýza)
Tři týdny po Českém Derby se osmička jeho účastníků utkala ve 30. Slovenské derby spoločnosti MPL, nicméně na vítězství žádný z nich nedosáhl.
Analýza Jaroslava Fabrise
Slovenské derby se koná pravidelně tři týdny po tom českém, a zatímco loni oba dostihy absolvoval pouze dvojice koní, letos jich bylo hned osm. Vždyť z osmičky nejlepších z Českého Derby scházela pouze dvojice svěřenkyň Dalibora Töröka, tedy vítězná Queen Of Beaufay a pátá Zaracampa. Kvalitní sestavu dotvářeli i premiant Švýcarského Derby a německý host, přesto zvítězil kůň, který se na start Českého Derby nedostal.
GASPARINI (20:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) zahájil kariéru už na konci loňského června a poslední z trojice juniorských startů proměnil ve vítězství ve Fitmin Cupu. Ke špičce ročníku měl sice daleko, ale protože vlastní pozdnější vytrvalecký původ, očekávalo se, že letos půjde na delších distancích nahoru. Při letošní premiéře v Mostě nicméně výrazně nezaujal, takže do Frankenbergerova memoriálu odskakoval jako outsider s kurzem 35:1. Dokázal v něm ovšem vybojovat třetí příčku a zařadil se mezi kandidáty Českého Derby. Velkou červnovou se ale jeho realizační tým rozhodl vynechat, a i když mu i po jejím odběhnutí stále patřila mezi adepty na start v Českém Derby patnáctá příčka, vlna dohlášek ho poslala mimo startovní listinu.
Tématem logicky bylo, jestli za výkon z Frankenbergerova memoriálu neměl Gasparini obdržet vyšší handicap. Z dnešního pohledu jistě ano, ale je třeba si uvědomit tehdejší situaci a zákonitosti, jimiž se udílení handicapu řídí. Hodnocení každého koně vždy vychází z handicapů soupeřů a rozdílů (váhových i délkových), které ho od nich dělily. Na startu Frankenbergerova memoriálu se ale bohužel sešli koně s relativně nízkými handicapy (nejvýše hodnocený kůň měl 67 kg) a v cíli mezi nimi nebyly výraznější rozdíly (prvních devět koní dělilo cca 5 délek).
Zjednodušeně řečeno obecně platí, že po dostihu takzvaně zůstává stát některý z koní se stabilní formou a od něho se dopočítají výkony ostatních koní. Frankenbergerův memoriál ale přinesl situaci, že i když zůstal stát nejlépe hodnocený kůň v poli Caucasian, který přitom doběhl až jako devátý, rozestupy před ním byly tak těsné, že jeho přemožitelé nemohli obdržet výrazně vyšší handicapy. S přihlédnutí k tomu, že se jednalo o Derby trial, byl nicméně dostih hodnocen nadstandardně. Vždyť každý z prvních osmi koní si v handicapu polepšil minimálně o 4 kg, průměrný přídavek každého z nich dokonce přesahoval 8 kg.
Koneckonců pohled do dostihového programu na Slovenské derby prozrazoval, že slovenští kolegové hodnotily Gaspariniho výkon z Frankenbergerova memoriálu o 2,5 kg níže, přičemž podobný rozdíl oproti slovenskému handicapu nebývá častý. Výše jsem se tedy snažil ve zjednodušené formě nastínit, že stanovení handicapu se řídí spíše souborem matematických pravidel, zatímco subjektivní názor hraje menšinovou roli. I proto je pro pozdější vytrvalce kvalifikace do Derby složitější, než pro ranější koně, kteří jsou schopni vyběhnout svojí top formu už zkraje sezóny.
slovesnké hodnocení Gasparini z dostihového programu
Gasparini tak namísto Českého Derby zamířil ve stejný den do trojkového handicapu na 2400 metrů, v němž ukázal další progres. Sice zvítězil jen těsně, ale vepředu byl dlouho osamocen, naplno začal být ježděný až v polovině cílové roviny, a když k němu v závěru přišel finišující Lamprey, dokázal se s ním chytit.
V Bratislavě se Derby startuje krátce před obloukem, takže důležitou roli hraje číslo. Z dvojky odskakující Gasparini tedy šetřil metry, ale v nahuštěném poli dlouho cválal za středem pole. Cesta vpřed tedy vypadala komplikovaně, nicméně Jiří Palík zůstal na bariéře, což se ukázalo jako správné rozhodnutí. I když především 300 metrů před cílem neměl pod Well Prepardem mnoho prostoru, dokázal se protáhnout vpřed a mohutnou koncovkou získal v závěrečných metrech převahu půl délky. Zatímco žokej Jiří Palík slavil už páté vítězství v Derby (3 x české, 1 x rakouské a slovenské), pro Jana Demeleho jde o největší trenérský úspěch. Pro od roku 2014 působící stáj TIPPLER Group s.r.o. se jedná dokonce o první jedničkové vítězství, když její majitel Petr Karlík si Gaspariniho sám odchoval.
Matka Gaspariniho Galantery jediné vítězství získala jako dvouletá při debutu, a i když následně několikrát startovala mezi špičkou, výrazněji se neprosadila. Navíc v roli matky s prvními dvěma potomky nijak nezazářila, když pro oba je vrcholem vítězství ve slušovické pětce. Gasparini má ovšem více kvality na straně otce. Tím je totiž Eagle Top, který má na dráze první tříleté ze svého českého působení a jejich výsledky mu dělají skvělou reklamu. Hřebčín Střelice se tedy u nás může pochlubit bezpochyby nejlepší nabídkou plemeníku, když i jejich druhý hřebec Amico Fritz má letošního klasického vítěze.
Darling In Pink (4:1) se podobně jako v Českém Derby u distanci dostal do čela, ale nakonec ho předstihl finišující soupeř. Jeho původ napovídá, že optimu asi najde trochu níže. Každopádně znovu potvrdil vysoké kvality. Ty v průběhu odpoledne potvrzoval také žokej Václav Janáček, který získal pětici vítězství a během dvou letošních bratislavských návštěv zvítězil celkem devětkrát.
Hello Hola Hay (5,5:1) po hůře čitelné formě ze Švýcarského Derby potvrdil, že je na vzestupu. Průběhu dostihu cválal ještě za Gasparinim a na rozdíl od něj vytočil oblouk hodně zeširoka. V cílové rovině přišel se silným závěrem a na své přemožitele mnoho neztrácel, takže se šťastnějším průběhem mohl dosáhnout i výše.
Stratosferic (45:1) překvapila čtvrtou příčkou. Před startem se přitom zdálo, že úspěchem bude porážka Goldschatze a tedy zisk prémie pro nejlépe umístěného koně ve slovenském tréninku. Těžila i z toho, že měla méně náročný program než většina soupeřů, když nastupovala šest týdnů po startu na Turf Gala.
Ariolo (10:1) dostih odvodil. Výsledný čas sice napovídá poctivému tempu, ale v neděli byla bratislavská dráha hodně rychlá, přičemž první polovina dostihu byla zhruba o šest vteřin pomalejší než ta druhá. V závěru slábnul, takže ani tentokrát se svým německým formám nepřiblížil.
Goldschatz (40:1) šel letos na start teprve podruhé, když zkraje května zklamal šestým místem ve slovenské Velké jarní ceně. Jeho forma tak byla otazníkem, ale i druhý domácí kůň si vedl nad očekávání, když mu prospělo prodloužení distance.
Ashat (10:1) je hodně narostlým koněm, takže větší chuchelská dráha mu sedí více. Ani v osmém životním startu přesto neskončil bez dotace.
Stronger Together (4,65:1) v Chuchli ukázal silnou koncovku, jíž nahrávalo rychlé tempo. Pomaleji rozjetý dostih mu tolik neseděl a v závěrečném oblouku toho naběhl vůbec nejvíc.
Blue Lion (8:1) šel z konce pole, a i když v polovině dostihu došlo ke zrychlení, ztrácel na nejbližšího soupeře několik délek. V závěru tak chytil jen slábnoucí koně.
Well Prepared (12:1) znovu cválal blízko špice, nicméně hodně puloval, takže v závěru mu došly síly.
Charmbruck (35:1) šel aktivněji než v Českém Derby. Po startu z vnějšího boxu ale cválal do volného prostoru a rovněž byl chtivější.
American Charlie (50:1) se sice s žokejem nepral, ale na druhé příčce byl přistrkáván už před závěrečným obloukem.
Apollon (27:1) podal nejlepší výkony po útoku z konce pole. Tentokrát šel aktivně a ve vnější stopě puloval.