Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Čeští odchovanci ovládli oba „Zimáky“, v Chuchli uspěl Zamico (analýza)

Čeští odchovanci ovládli oba „Zimáky“, v Chuchli uspěl Zamico (analýza)
Zamico po vítězství v Pražském zimním favoritovi, foto: Pavla Pechmanová

Vrcholem posledního dostihového dne ve Velké Chuchli, a zároveň i závěrečného víkendu sezóny, byl 5. Pražský zimní favorit.

Na start 1800 metrů dlouhého dostihu se postavila devítka dvouletých koní, z nichž už jich pětice dokázala zvítězit. Zajímavé bylo, že i když se jednalo o jeden z dvojice nejdelších českých dostihů pro dvouleté, dvě třetiny startovního pole tvořili potomci plemeníků, jejichž parketou byly sprinty. Navíc náročnost dostihu zvyšovala měkká dráha. V cíli se přesto na prvních třech místech seřadili potomci krátkých hřebců.

ZAMICO (12:1) debutoval už v prvním dostihu pro dvouleté, který se odběhl v červnu v Karlových Varech. Evidentně byl ale ještě dost „zelený“, když od startu neakceptoval tempo soupeřů a doběh s výraznou ztrátou uzavřel. Podruhé ho trenér Allan Petrlík poslal na start až o čtyři měsíce později, kdy se předvedl ve zcela jiném světle. Ve 1400 metrů dlouhé Fitmin Cupu ho totiž Jaroslav Línek po startu vystrkal na špici, a když na něj soupeři v cílové rovině zaútočili, dokázal od nich znovu odejít.

V sobotu byl sice po startu chtivější, ale Jaroslav Línek ho tentokrát držel ve druhém sledu. Vedení převzal krátce po vytočení oblouku a v závěru ho výrazněji nedokázal ohrozit ani finišující American Charlie. Jeho příznivcům přesto zatrnulo zhruba 50 metrů před cílem, kde skončil stín vrhaný tribunou. I tak měl v cíli bezmála dvoudélkový náskok, a to nosil o kilo více než soupeři. Zástupce českého chovu tak po vítězství v Ceně zimního favorita, kterou ovládl Red Coral, uspěl i v jeho pražské analogii.

Jak už je v úvodu zmíněno, vlastní odchovanec Rabbitu Trhový Štěpánov je synem krátkého plemeníka. Konkrétně napajedelského Amico Fritze. Vítěz největšího německého sprintu Goldene Peitsche má na dráze první ročník potomků ze svého českého působení, který se ukazuje nadějně. Na českých a slovenských drahách z něj totiž vyběhla devítka koní, z nichž tři zvítězili, a zbytek se aspoň umístil. Připomeňme, že během svého působení v německém chovu dal Amico Fritz vítězku Ceny zimní královny Love Connection.

Matka Rabbit Zamindar sice zvítězila v Oaks, ale zároveň měla dost rychlosti. Z pěti starších polosourozenců Zamica nejvíce ukázala Zamira, i když na vítězství z Ceny zimní královny nenavázala. Distanční optimum potomků Rabbit Zamindar není lehké určit i proto, že většina z nich toho mnoho nenaběhala. Nejvíce exponovaný Zamindarton získal jako starší čtyři vítězství na 2200 metrů, ale je po vytrvalém Egertonovi. Zamico tedy pravděpodobně bude kratší.

American Charlie (10:1) je synem sprintera Myboycharlie, který se ale jako plemeník ukazuje o něco delší. Mateřskou stranu rodokmenu má American Charlie spíše mílařskou, nicméně tuto distanci si vítězně vyzkoušel o devět dní dříve ve Slušovicích a v cílové rovině dokázal zlepšovat. Jako roček stál 4.500 euro a matka Terra Fina dosáhla na francouzský handicap 33,5 kg.

Josephino (1,95:1) platil po suverénním vítězství z Mostu za favorita, ale jeho otec Pearl Secret byl specialistou na rovný kilometr. Po staru byl chtivější a v závěru bylo znát, že optimum zřejmě najde níže. Každopádně vlastní kvalitní exteriér i původ, když je prvním potomkem klisny Kakashan, která na distancích okolo míle získala francouzský handicap 40,5 kg.

Hello Hola Hay (3,85:1) naopak prodloužení distance ocenil a opřít se mohl i o stájovou formu, ovšem více by měl ukázat až v dalších letech. Oba jeho rodiče totiž byli pozdnější, když dohromady ve dvou letech vyběhli jedinkrát.

Sir Amico (22:1) nastupoval po dva a půl měsíce dlouhé pauze. Po startu vypálil na špici, přesto uhájil pátou příčku, byť na své přemožitele ztrácel výrazně. Optimum by měl syn Amico Fritze najít níže. Koneckonců z dvojice starších polosourozenců na rovinách více ukázal Sir Egerton, který ač je potomkem dlouhého Egertona, dvojici čtyřkových vítězství získal na distancích 1400 a 1600 metrů.

Minchir (30:1) by měl být rovněž kratší. Jeho pravý bratr Happily Friends v červenci vyhrál v Hong Kongu na 1200 metrů, ale nedostal se tam přes rating 57 liber. Přeci jen podal lepší výkon než v CZF, když minule se zdálo, že mu nesedla mostecká cílová rovina směrem z kopce. Navíc je narostlým koněm, takže měkčí půda pro něj zřejmě nebyla problém.

Taluna (17:1) má z obou stran kratší původ. Minule sice zvítězila na míli, ale tehdy byla dráha rychlejší.

Varney (45:1) s metry navíc problém neměl, takže Taluně byl blíže než posledně, nicméně asi mu schází trocha třídy.

Charmbruck (7,77:1) vyskočil z boxů hodně nekoordinovaně a Jan Verner ho specifikoval až poté, co zřejmě šlápl do velkého písku. To nakonec znamenalo jeho diskvalifikaci, nicméně v dostihu pokračoval a vzhledem k tomu, jaké manko dokázal stáhnout, v jeho silách bezpochyby bylo minimálně tabulové umístění.  

VÝSLEDEK

(Jaroslav Fabris)