Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Champion Chase: Obhájce Altior tutovkou festivalu

Champion Chase: Obhájce Altior tutovkou festivalu
Altior před vítězstvím v Queen Mother Champion Chase 2018, foto: Jaroslav Fabris

Rozbor hlavního dostihu středečního programu Cheltenhamského Festivalu, který je Queen Mother Champion Chase.

Největší dostih pro dvoumílové steeplery má jasného favorita. Tím není nikdo jiný než v sedmnácti překážkových startech neporažený Altior. Svěřenec Nickyho Hendersona navíc své úspěchy sbírá s naprostou lehkostí. Bojovat naposled musel ještě nad proutěnkami v listopadu 2015 a od té doby měl vždy převahu minimálně 3 a ¼ délky.

V aktuální sezóně přidal trojici vítězství. V Tingle Creek Chase za ním skončil druhý Un de Sceaux o 4 délky, v Desert Orchid Chase ztrácel Diego du Charmil 19 délek a v Clarence House Chase utekl For Nortonovi o 7 délek. Na Cheltenhamském Festivalu může zvítězit počtvrté, když postupně ovládl Supreme Novices‘ Hurdle, Arkle a právě Queen Mother Champion Chase, v níž na něj ztrácel druhý Min 7 délek. Není tedy divu, že u Tipsportu je nabízen v kurzu 1,35:1.

Největší překážkou tak může být pro Altiora počasí. Předpovídán je totiž silný vítr, kvůli němuž hrozí odložení zítřejšího programu na sobotu. Definitivní verdikt padne teprve zítra ráno.

 

16:30 – 4. dostih - Betway Queen Mother Champion Chase

Stch – cena Gr.1 – 5+ - 3219 m – 400 000 £

1 ALTIOR 9, t. Nicky Henderson, ž. Nico de Boinville, 1,35:1 – Je jednoznačným králem dvoumílových steeplerů. S lehkostí vítězí na různých drahách i půdě, takže není důvod, proč by tomu tentokrát mělo být jinak.

2 CASTLEGRACE PADDY 8, t. P A Fahy, ž. Davy Russell, 40:1 – Loni patřil mezi nováčky. O Vánocích v Leopardstoewnu skončil čtvrtý hlavu za Ordinary Worldem a minule spadl už v úvodní fázi dostihu. Může se zlepšit a měkčí půda mu sedí.

3 GOD'S OWN 11, t. Tom George, ž. Paddy Brennan, 30:1 – V posledních třech edicích dostihu skončil čtvrtý, pátý a třetí. Obvykle jeho forma gradovala na jaře, protože preferuje rychlejší dráhy, což dokazoval i tuto zimu. Loni tu každopádně zaběhl i na „softu“, takže tabuli zase trefit může.

4 HELL'S KITCHEN 8, t. Harry Fry, ž. Barry Geraghty, 40:1 – Se špičkou se zatím nepotkal. Naposled ovládl s ratingem 143 liber handicap v Ascotu, a i když může jít nahoru, tohle by na něj mělo být příliš. Jeho kurz nicméně výrazně padá.

5 MIN 8, t. W P Mullins, ž. R Walsh, 5,5:1 – Před rokem tu skončil druhý o 7 délek za Altiorem. Ostatní ovšem nechal s přehledem zpět. V aktuální sezóně oba starty proměnil ve vítězství, takže znovu by měl být favoritovi nejblíže.

6 ORDINARY WORLD 9, t. Henry De Bromhead, ž. Rachael Blackmore, 30:1 – Na vítězství ve velkých dostizích zpravidla nestačí, ale umístění sbírá pravidelně. Poslední dvě formy jsou asi nejlepší v jeho kariéře, ovšem před rokem se mu v Cheltenhamu na „softu“ nedařilo.

7 POLITOLOGUE 8, t. Paul Nicholls, ž. Harry Cobden, 25:1 – Nejlépe mu sedí distance kolem čtyř kilometrů, což dokázal i loni v Aintree, kde o krk porazil Mina. Dobře běhá i na dvou mílích, ale v Cheltenhamu se mu příliš nedaří, když loni tu skončil na vzdáleném čtvrtém místě a podobné to bylo o rok dříve mezi nováčky.

8 SAINT CALVADOS 6, t. Harry Whittington, ž. Gavin Sheehan, 40:1 – V posledních dvou startech porazil jediného soupeře a na nejlepší ztrácel výrazně. Jedinou cheltenhamskou zkušenost má z loňského Arkle, v jehož závěru odcouval na vzdálenou čtvrtou příčku.

9 SCEAU ROYAL 7, t. Alan King, ž. Daryl Jacob, 15:1 – Loni patřil k předním nováčkům a do aktuální sezóny vstoupil vítězstvím v cheltenhamské Shloer Chase. V Tingle Creek Chase ale na měkké půdě zklamal posledním místem se ztrátou 24 délek na Altiora.

Tipařův verdikt: Tady jsou karty rozdány jasně. Jednoznačným favoritem je ALTIOR, jemuž by se měl stejně jako loni nejblíže přiblížit Min, který se rovněž nachází ve výborné formě. Za nimi je to celkem otevřené. I díky měkké půdě může jít nahoru Castlegrace Paddy.

Tip: Altior – Min – Castlegrace Paddy

STARTOVNÍ LISTINA

Min při vítězství v Dublin Chase, foto: Dublin Racing Festival

(Jaroslav Fabris)