Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Champions Day lahůdkou britské sezóny

Champions Day lahůdkou britské sezóny
Champions day v Ascotu - foto: redakce

Sobotní Champions Day je jedním z největších mítinků v Británii, který na konci sezóny nabídne pět vrcholů British Champions Series.

 

14:20 - Qipco British Champions Long Distance Cup

(Gr.2) – 3200 m

Favoritem nemůže být nikdo jiný než král supervytrvalců Stradivarius. Ten o svých schopnostech přesvědčil třetím vítězstvím v Gold Cupu na Royal Ascotu, navíc ve velkém stylu. Počtvrté také vyhrál Goodwood Cup, ale také byl připravován na Prix de l’Arc de Triomphe. Na trati 2400 metrů se představil již v Coronation Cupu na rychlé dráze v Newmarketu, kde skončil třetí za excelentním Ghaiyyathen a loňským derby vítězem Anthony Van Dyckem. Druhý jmenovaný ho porazil i v předzkoušce v Longchamp. V Prix de l’Arc de Triomphe mu měla sedět hluboká dráha, na níž by mohl těžit ze své vytrvalosti. Na měkké dráze uspěl už letos v Ascotu. Čáru přes rozpočet mu ale udělalo škrtnutí čtveřice svěřenců O‘Briena kvůli kontaminovanému krmivu. John Gosden by jinak jistě pro něj a Enable obstaral vodiče, takhle se dostih odvíjel ve falešném tempu, které mu jako supervytrvalci nevyhovovalo.

Většina kanceláří ho tady drží v kurzech lehce přes 2:1, což by na něj byl obvykle dobrý kurz, pouhá dvou týdenní pauza po takovém vystoupení však není ideální. Navíc v tomto dostihu nemá tak dobrou bilanci. Ze třech startů ho vyhrál jen v roce 2018. Loni zde jeho sérii deseti vítězství v řadě přerušil Kew Gardens, který ho o nos porazil.

Na jeho zaváhání bude čekat především SEARCH FOR A SONG, která naposledy v Curragh obhájila prvenství v Irish St Legeru, kde porazila vítěze Ebor Handicapu Fujaira Prince. S měkkou dráhou, která v Ascotu bude, sice nemá zkušenosti, ale letos nebyla nijak zvlášť exponovaná.

Ještě méně toho letos naběhal Broom, který vévodí řadě rozborů tohoto dostihu. Loni blízko čtvrtý z Derby se přestavil jen v Coronation Cupu, kde skonči čtvrtý. Startoval maximálně na distanci 2400 metrů a jednička Aidana O’Briena Ryan Moore sedí na šestém z Irish St Legeru Sovereignovi, tomu ale loni na jaře dal na měkké dráze 8 délek.

Tip: Search For A Song – Stradivarius – Broom

STARTOVNÍ LISTINA

 

14:55 - Qipco British Champions Sprint Stakes

(Gr.1) – 1200 m

DREAM OF DREAMS má za sebou úspěšnou sezónu. Obhájil druhé místo v Diamond Jubilee Stakes na Royal Ascotu a pak utekl soupeřům v Gr.2 v Newbury. Na sprinterských tratích uplatňuje svou koncovku a viditelně mu nevadí ani distance 1400 metrů. Na měkké dráze v Haydocku pak jistě vyhrál další ze sprinterských vrcholů sezóny Sprint Cup. V minulých dvou letech se mu ale v tomto dostihu nedařilo. Je možné, že v letošní posunuté sezóně, kdy má na svém kontě jen trojici startů, mu forma vydržela. Původně byl velký favorit, ale kurz jde nahoru.

Loni zde byla druhá One Master, která se především specializuje na 1400 metrů, kde letos dosáhla hattricku v Prix de la Foret. Loni jí ale mohla sednout hluboká dráha, letos to bude o něco pevnější. Přesto „soft“ není to, co by zřejmě mělo vyhovovat Oxtedovi, který triumf v July Cupu slavil na rychlejší dráze.

Poslední dva ročníky vyhráli velcí outsiděři, vytáhnout toho pravého ale není jednoduché. Benovi Linfootovi na Sporting Life se líbí Sonaiyla, která ve Flying Five Stakes na 1000 metrů v Curragh ukázala hezkou koncovku a metr navíc jí můžou sednout.

Tip: Dream Of Dreams – One Master – Sonaiyla

STARTOVNÍ LISTINA

 

15:30 - Qipco British Champions Fillies & Mares Stakes

(Gr.1) – 2400 m

Jednou z favoritek je Wonderfull Tonight, která se letos zaměřovala na starty ve Francii a na Arc mítinku vyhrála na hluboké dráze Prix de Royallieu na 2800 metrů. Před tím ale o délku prohrála v Prix Vermeille s DAME MALLIOT, která tam skončila třetí. Ta může svému trenérovi Edovi Vaughanovi pomoci k prvnímu úspěchu v Gr.1. Už takhle je jeho nejúspěšnější svěřenkyní. Stejně jako Nagano Goldovi se jí nepovedl průběh v Preis von Europa, při sezónním debutu ale vyhrála Gr.2 na 2400 metrů v Newmarketu, kde s i svým ofenzivním stylem poradila na měkké dráze se slušnou sestavou hřebců. Šance se dávají i vítězce Irish Oaks Even So a letos dvakrát neporažené Antonii De Vaga, která tu loni byla šestá. Odepisovat by se nemusela ani její stájoví kolegyně Manulela De Vega, loni druhá Grosser Preis von Bayern. Na jaře se ukazovala v dobré formě, v Prix de Royallieu ale po aktivnějším průběhu v rovině odpadla.

Tip: Dame Malliot – Wonderfull Tonight – Manuela De Vega

STARTOVNÍ LISTINA

 

16:05 - Queen Elizabeth II Stakes (Gr.1) – 1600 m

Jednoznačným favoritem je tříletý PALACE PIER. Těžko se hledá důvod, proč by měl být poražen. Ve svých pěti životních startech dosud nenašel přemožitele. Letos nejprve přesvědčivě vyhrál handicap na all weatheru v Newcastlu, pak si na Royal Ascotu poradil se špičkou tříletých mílařů. St James’s Palace Stakes se neběhají na přímé dráze jako Queen Elizabeth II Stakes, ale přímou dráhu si vyzkoušel v Deauville, kde opanoval Prix Jacques le Marois, která se běžela na hluboké dráze, takže ani měkká dráha mu nedělá problém. Vítěz Queen Anne Stakes Circus Maximus na něj tehdy ztrácel skoro 6 délek. S Frankiem Dettorim v sedle by tu hvězdo Johna Gosdena nemělo co zastavit. Kurz 1,65:1 tomu také odpovídá. Vyšší kurzy jsou na jeho soupeře do druhého místa.

Francouzský The Revenant tu byl loni druhý. Přestože to byla jeho letošní premiéra, v Prix Daniel Wildenstein na Arc mítinku bez problémů vyhrál. Při návratu na míli slavila úspěch v Sun Chariot Stakes pro klisny Nazeef. Zapomínat nelze ani na již zmiňovaného Circus Maximus, který má v Ascotu 100 % bilanci.

Tip: Palace Pier – Circus Maximus - The Revenant

STARTOVNÍ LISTINA

 

17:40 - Qipco Champion Stakes (Gr.1) – 2000 m

Obhajovat loňské prvenství bude MAGICAL. Ta se vymanila ze stínu Enable a na distancích 2000 metrů si vede skvěle. Loni vyhrála i Irish Champion Stakes, které letos obhájila. Její první letošní vítězství byla proti slabší konkurenci, v International Stakes pak narazila na nejlépe hodnoceného koně letošního roku Ghaiyyatha. V Irish Champion Stakes však podala jeden z nejlepších výkonů a dokázala mu porážku vrátit. Loňské vítězství získala dva týdny po náročném startu v Prix de l’Arc de Triomphe a teď by měla být víc odpočinutá.

Loni byl jejím hlavním konkurentem Addeybb, který na jaře vyhrál Gr.1 v Austrálii před Verry Elleegant, která dnes v Caulfield Cupu porazila Anthony Van Dicka. Po návratu domů byl druhý v Prince Of Wales’s Stakes na Royal Ascotu, kde ho ale silnou koncovkou s přehledem porazil Lord North, který na jaře běhal ve velmi dobré formě, ale v International Stakes na tento výkon nenavázal. Addeybb se před tímto startem rozběhal jistým vítězstvím v Listed v Ayru a mohl by být opět hlavním vyzyvatelem Magical.

Dostih je ale hodně našláplý. Nelze opomenout ani tříleté. John Gosden kromě Lord Northa vysílá Mishriffa, který po druhém místě v Saudi Derby vyhrál všechny tři další starty na trávě. Připsal si francouzské derby a lehké vítězství v Gr.2 v Deauville.

Aidan O’Briena zas budou kromě Magical reprezentovat koně, co měli sartovat v Prix de l’Arc de Triomphe. Nedůvěru budí to, že Derby vítěz Serpentine má vyšší kurz než Japan, kterému se letos nedaří tolik, jak se čekalo. Uvidíme, jako taktikou půjde. V „Arc“ předzkoušce svoji ofenzivní taktiku z Derby nepraktikoval.

Z Francie přijíždí nedávný lehký vítěz Prix Dollar Skalleti, který v létě překvapivě porazil i Sottsasse. Na kratší trati se představí třetí ze St Legeru Pyledriver, který před tím lehce vyhrál jeho předzkoušku.

Tip: Magical – Addeybb – Skalleti

STARTOVNÍ LISTINA

 

Magical s Donnachou O'Brienem po vítězství v Champion Stakes 2019 - foto: Petra Mikesková

(Ondřej Blahník)