Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ondřej Blahník: Charme Look ukončil předčasně kariéru

Ondřej Blahník: Charme Look ukončil předčasně kariéru
Vítěz Velké pardubické 2016 Charme Look s Janem Faltejskem - foto: Jana Syručková

Jeden z nejlepších steeplerů poslední doby Charme Look po pádu v červnové kvalifikaci na Velkou pardubickou končí úspěšnou kariéru.

Podle zdroje isport.blesk.cz ukončil kariéru vítěz Velké pardubické 2016 CHARME LOOK. Na jaře jsem tu psal článek: Proč mi říkají "kůkárdovec". Týkal se mé oblíbené hvězdy britské překážkové scény Cue Carda. Teď to vypadá, že odchází další můj velký oblíbenec.

Na Charme Looka mě před Cenou Vltavy 2012 upozornil Tomáš Janda, který o něm říkal, že je jedním z největších překážkových talentů. Tehdy mu bylo 5 let a dostih před tím v trojkovém krosu s přehledem porazil další budoucí kvalitní koně Universe Of Gracie a Kasima. V Ceně Vltavy však daleko neuběhl, když spadl na první nebo druhé překážce. Vše si aspoň vynahradil sólem v zasněžené Závěrečné steeplechase.

I další sezónu začal v Pardubicích vítězně. Pak však následovala dlouhá zdravotní pauza, během níž se přestěhoval od Milana Theimera k Martině Růžičkové do Pohoří. Vyhlížel jsem, zda se opět neobjeví na startce, ale musel jsem si počkat do konce srpna 2015. Tehdy se vrátil vítězně ve čtyřkovém pardubickém krosu (VIDEO) se svojí stájovou jezdkyní Barborou Málkovou. Přiznám se, že jejich spojení mě často v cílové rovině drásalo nervy, ale mělo zas jednu nespornou výhodu. Bookmaker si jich před dalším startem v Ceně Vltavy vůbec nevšímal a Charme Looka vypsal 16:1. Po tom jsem samozřejmě hrábnul všemi deseti a doporučil ho i v rozboru. A Charme Look nezklamal.

Charme Look vítězí v Ceně Vltavy 2015

Další rok se do formy dostával pozvolna, žádné propadáky to ale nebyly a tak 11:1 s Lukášem Sloupem v srpnové kvalifikaci Ceně firmy Chládek a Tintěra Pardubice (VIDEO) jsem bral jako dárek. Charme Look si se soupeři s přehledem poradil, když nejblíž mu byl Ange Guardian.

Do Velké pardubické již nastupoval jako favorit, zvlášť když do jeho sedla byl angažován Jan Faltejsek. Charme Look je velký kůň, který své soupeře udolává strojovým tempem a Faltejsek dokáže dát koním dostatek volnosti. Vždyť jeho kariéra je spojována především s tempaři jako byla trojnásobná vítězka Velké pardubické Orphee Des Blins nebo vítěz Cleeve Hurdle Knockara Beau. Toto spojení dokonale klaplo a Charme Look opanoval naši největší cross country.

Charme Look s Janem Faltejskem dominují ve Velké pardubické 2016

Další rok vyhrál Jan Faltejsek s Charme Lookem srpnovou kvalifikaci Cenu firmy Chládek a Tintěra Pardubice (VIDEO), kde porazili No Time To Lose. Do Velké pardubické si však vybral Francouze Virus D'Estrivala, na němž ale kvůli zranění zad stejně nakonec nejel. V sedle Charme Looka ho vystřídal Marek Stromský. Náročný rozmáčený terén ale Charme Lookovi nesedl a před cílovou rovinou byl zadržen.

Letos se představil v Úvodní cross country Koroka. Třetí místo bylo bráno jako takový zahřívací start do sezóny. Do Velké pardubické se měl kvalifikovat v Memoriálu Mjr. Svobody. Tam si vedl dle svého zvyku aktivně a na poslední těžší skok Velký Havlův skok najížděl na druhé pozici za vedoucím Bridgeurem. Odrazil se však dřív a ne dostatečně vysoko, překážkou prolétl a spadl. V záznamu České televize je to vidět ze strany odskoku, Zenon Kisza pád nafotil z čelního pohledu (foto).

Nyní majitelka stáje Orling oznámila ukončení jeho kariéry a na sociálních sítích to vzbudilo velký ohlas. I já se zkusím k tomu vyjádřit. Pád to byl jistě nepříjemný, ale říká se, že Charme Look zraněný není, i když byl po pádu potlučený. Rozhodnutí majitelky samozřejmě respektuji, ale mrzí mě, že stav Charme Looka nebyl vyhodnocen po nějaké delší pauze. V této chvíli totiž patřil mezi naše nejlepší krosaře a mezi favority Velké pardubické.

Asi bych nic nevyčítal Marcelu Novákovi. Taková chyba se prostě stane. Jak ale Martina Růžičková zmiňuje, lépe Charme Lokovi sedl jiný tip jezdců. Ti, kteří využili jeho projevu a nechali dostih trochu na něm. Marcel Novák je ale jak známo silovějším typem jezdce. Se svými koňmi zpravidla nastupuje právě v této pasáži ještě před vběhnutím na travnatý ovál. Jeho styl mu přinesl řadu úspěchů jako třeba loňský titul šampióna, vítězství se Sundarou ve Stříbrné trofeji, s Playerem v Ceně Jana Kašpara nebo úspěchy s Kasimem. Pro některé koně to je, pro některé ne. Chápu, že sehnat žokeje není lehké, ale podle mě tedy měl být vybrán ten, který Charme Lookovu stylu víc vyhovuje.

Pokud se tedy Charme Look na dráze již neobjeví, zůstanou mi určitě vzpomínky na jeho styl, s jakým dokázal vítězit. A nezbývá mi než mu popřát hezký důchod. Užij si to borče!

Ondřej Blahník