Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Cheltenham nabídne trialy na festival

Cheltenham nabídne trialy na festival

Ondřej Blahník a Jaroslav Fabris rozebírají hlavní dostihy sobotního Trials Day v Cheltenhamu.

Rozbory dostihů

 

14:15 – Cheltenham

Paddy Power Cheltenham Countdown Podcast Handicap Chase (4100 m)

Il Ridoto je na tomto kurzu jako doma a v těchto handicapech pravidelně sbírá cenná umístění. Minule přišel o vítězství jen o nos a to dostih rozjel ve velkém stylu. Není divu, že mu handicaper přihodil 5 lb a dostal ho tak na životní maximum, o 10 lb víc, než když před rokem tento dostih vyhrál. V sedmi letech ale stále může mít prostor k progresu a nemusí ho to zastavit. V sedle bude mít stájovou jedničku Harryho Cobdena. Jeho stájovému druhovi Hitmanovi se pokusí svojí úlevou 5 lb snížit nejvyšší zátěž Freddie Gingell. Loni třetí z Ryanair Chase tak ponese stejnou váhu jako Ga Law, který na něj tehdy ztrácel 6 délek. Ga Law už jeden podobný handicap vyhrál a návrat na tuto distanci je pro něj plusem. Zkrácení distance může ocenit i loňský vítěz Topham Chase v Aintree Bill Baxter. Překážkovou premiéru v cheltenhamu zvládl dobře Grandeur D’Ame, který byl minule čtvrtý za Il Rototem. Sice ztrácel 10 délek, ale na rozdíl od něj mu rating klesl o 3 lb. Naopak Jetoile, který vyhrál v Aintree dostih s vynechanými překážkami, vypadá moc vysoko. Je zde i několik koní se zkušenostmi z Francie. V minulých startech se mi líbil Vittorino, ale nelíbí se mi zkrácení distance. Excello zas hezky vyhrál v Ascotu, ale i pro něj to bude v Cheltenhamu premiéra. Oba patřili ve Francii mezi přední čtyřleté se solidními ratingy 69 a 66,5 kg. Přesto jim původně britští handicapeři dali nižší známky, teď už jejich handicapy odpovídají. To mě vede k troufalé myšlence. CHAMPAGNE MYSTERY dostal na podzim za čtvrté místo v Gr.2 v Compiegne 65 kg a druhým místem v Listed v Auteuil to potvrdil. Když před třemi lety odcházel od Hendersona k Tomovi Georgovi, který s ním začal běhat ve Francii, měl rating na úrovni dnešní známky 130 lb, ale jednu chvíli měl mezi nováčky i 144 lb. V Cheltenhamu šel dvakrát a ani jednou se do cíle nedostal. Jednou to ale byl pád v průběhu dostihu a před tím škobrtnul o třetí překážku před cílem, jezdec se to snažil usedět, ale tím se dostal mimo hru. Prostě mi přijde, že nemusí být handicaperem podchycen a má hodně vysoký kurz. (Ondřej Blahník)

 

14:50 – Cheltenham

Paddy Power Cotswold Chase (Gr.2, 5100 m)

Vypadá to, že všichni jsou poblázněni do Stay Away Faye. Loni na Cheltenham Festivalu vyhrál Albert Bartlett Novices' Hurdle a v obou startech přes těžké skoky neprohrál, ale zatím je prověřen jen konkurencí nováčků a tady narazí na ostřílené steeplery. Royal Pagaille vyhrál Betfair Chase a přestože tohle není Haydock a nedočká se ani oblíbené měkké půdy, byl před dvěma lety pátý v Cheltenham Gold Cupu. Pravým cheltenhamským koněm je však THE REAL WHACKER. Na podzim tu byl sice zadržen, když při sbíhání z kopce začal ztrácet, tehdy ale v těžkém handicapu na pro něj příliš krátké distanci nesl nejvyšší váhu. V King George VI Chase nikdy nebyl ve hře o prvenství, ale dráha v Kemptonu nebyla pro něj a 10 délková ztráta na vítěze vypadá jako dobrá forma. Ahoy Senor v této sezóně nic neukázal a je hodně nevyzpytatelným koněm. Obhajuje ale loňské prvenství a jeho forma se vždy zvedá s blížícím se jarem. Datsalrightgino byl mým tipem 17:1, když vyhrál Coral Gold Cup v Newbury, tohle je však těžší společnost a v jeho kurzu nevidím hodnotu. Ta mi naopak přijde u Cappodana. Nečekal bych, že svěřenec Willieho Mullinse, který se v Savills Chase dotáhl na Garriho Colomba bude největším outsiderem dostihu. Jeho minulou sezónu s pouhými dvěma starty bych nebral moc vážně, ale před tím byl v Cheltenhamu čtvrtý v Brown Advisory Novices' Chase a na Punchestown Festivalu mezi nováčky dominoval. (Ondřej Blahník)

 

15:25 – Cheltenham

My Pension Expert Clarence House Chase (Gr.1, 3300 m)

V roli jednoznačného favorita půjde na start JONBON (1,3:1), který svými výkony dává vzpomenout na bratra Douvana. Svěřenec Nickyho Hendersona totiž na těžkých skocích prohrál v jediném z osmi startů, a to v loňském Arkle. Oba starty v aktuální sezóně proměnil ve vítězství. V jeho sedle premiérově dostane příležitost James Bowen. Od června je totiž mimo hru stálý žokej Jonbona Aidan Coleman, který se zotavuje z vážného zranění kolene. Dosavadní náhradník Nico de Boinville se sice po prosincové zlomenině klíční kosti v neděli vrátil do akce, ale středeční program nedokončil, když bude potřebovat ještě několik dní na zotavení. Na zaváhání favorita budou čekat především Editeur du Gite (6,5:1) a Elixir de Nutz (15:1), kteří se před měsícem utkali v Kemptonu, kde i díky plynulejšímu překonání závěrečných skoků udržel převahu dříve jmenovaný tempař. (Jaroslav Fabris)

 

16:00 – Cheltenham

Unibet Hurdle (Registered As The International Hurdle) (Gr.2, 3400 m)

Sázkovým nabídkám vévodí dvojice klisen. LOSSIEMOUTH (1,7:1) v březnu na stejné dráze a distanci opanovala Triumph Hurdle, takže patří k vycházejícím hvězdám. U svěřenkyně Willieho Mullinse je ale otazníkem aktuální forma, protože od dubna nevyběhla. Každopádně žádný zdravotní problém jí netrápil, když důvodem delší pauzy byl odpočinek po náročné sezóně. Vítězstvím z Cheltenhamského Festivalu se může pochlubit také Love Envoi (3,5:1), která na něm uspěla předloni, zatímco loni nestačila jen na výbornou Honeysuckle. Po letní pauze se rozcvičila druhým místem v do Sandownu přesunutých Fighting Fifth Hurdle. Bez šance na vítězství není ani Rubaud (6,5:1), v jehož kurzu spatřuji nejvyšší hodnotu. Tempař z tréninku Paula Nichollse totiž po sérii čtyř vítězství prohrál v Christmas Hurdle pouze s nechytatelným Constitution Hillem. Otazníkem nicméně je, jak si poradí se členitou cheltenhamskou dráhou. Představí se na ní totiž poprvé, přičemž dosud nejčastěji mířil do rovinatého Kemptonu. (Jaroslav Fabris)

 

16:35 – Cheltenham

McCoy Contractors Cleeve Hurdle (Gr.2, 4800 m)

Nejlepším vodítkem pro tento dostih jsou Long Walk Hurdle, které se odběhly před měsícem v Ascotu. Jejich vítěz Crambo tentokrát na startu schází, ovšem jen o krátkou hlavu s ním prohrál nestárnoucí PAISLEY PARK (3,75:1). Dvanáctiletý svěřenec Emmy Lavelle v tomto dostihu zvítězil už v letech 2019, 2020 a 2022, takže bude útočit na rekordní čtvrtý triumf. Přemožitel Paisley Parka z Long Distance Hurdle Dashel Drasher (5,5:1) posledně za poslední proutěnkou vycouval z boje o vítězství. Aspoň ale uhájil třetí příčku před Champem (6,5:1), který na rozdíl od svých přemožitelů teprve vstupoval do sezóny. Z bezmála tříkilové výhody oproti papírově největším soupeřům může těžit Noble Yeats (5:1). Hlavní cíle předloňského vítěze Grand National jsou ale přeci jen jinde, když při vánoční rozcvičce nad proutěnkami překvapivě prohrál v Limericku. (Jaroslav Fabris)