Cheminée doma královnou (analýza)

Cheminée s Janem Faltejskem v předzkoušce Zlatého poháru - foto: Andrea Zavadilová

Lehkou výhrou v předzkoušce si řekla Cheminée o pozici favoritky Zlatého poháru, který se poběží koncem června.

Cena Jockey Clubu ČR (steeplechase, 3900 m)

V sobotu se v Pardubicích odběhla hlavní předzkouška Zlatého poháru, která ukázala, jak si na tom stojí adepti jednoho z vrcholů sezóny.

CHEMINÉE (1,85:1) byla ve čtyřech velkou nadějí. Suverénně vyhrála Křišťálový pohár, především ale na hlavní francouzské překážkové dráze v Auteuil utekla soupeřkám o 20 délek. Tento výkon sliboval velké věci, svěřenky Pavla Tůmy se však minulý rok představila na dráze až na podzim, kdy při obhajobě Křišťálového poháru prohrála s Aztekem. Do vítězných kolejí se vrátila na konci roku v italském Trevisu, v napětí očekávaných jarních startech ve Francii však propadla. Především v prvním startu jí hodně limitoval její temperament, díky němuž plýtvá energií. Byl to silně obsazený Listed dostih v Auteuil, kde vítězný Berjou má rating 70 kg. Ukázalo se, že na takovou společnost nemá, ale ani v dalším startu proti lehčí konkurenci ve Fountainebleau nepředvedla nic velkého a za páté místo obdržela francouzský rating 58 kg.

Také v Pardubicích bylo vidět, že je chtivější, ale Jan Faltejsek si s ní dokázal poradit. V dostihu jí vedl v poli, na druhé překážce před cílem se ale již chopila vedení a jistě o 5 délek zvítězila. Pokud aspoň trochu dokáže krotit svůj temperament, ani distance 4400 metrů by jí nemusela dělat problém a je hlavní adeptkou do Zlatého poháru. Rodina jejího majitele Jiřího Charváta je v něm velmi úspěšná. Vlastnil čtyřnásobného vítěze Royal Mouginse a vítěze posledních dvou ročníků Northerly Winda a Anakinga, jeho žena dvojnásobného vítěze Khalshaniho.

CHEMINÉE

byla zakoupena prostřednictvím

Dusigrosz (12:1) je specialistou na měkkou dráhu. Na vyloženém blátě vyhrál na steeplov okruh přesunutou Úvodní cross country Koroka, měkká dráha mu sedla i při výhře ve Stříbrné trofeji. Na pevnější měl co dělat, aby splnil roli favorita ve Velké mostecké. I tady mu přišlo k duhu, že se neběží na pevnější dráze. V dostihu se držel na druhé pozici, sice nedokázal odpovědět na útok vítězky ale s jistotou uhájil druhé místo. Potvrdil tak příslušnost k naší absolutní špičce na klasických steeplechase.

Aztek (4,85:1) patří dlouhodobě ke špičce. Někdejší vítěz Gran Cosa Siepi di Merano loni porazil Cheminée, když podruhé v kariéře vyhrál Křišťálový pohár. Tady ukázal, že i v 10 letech neztrácí nic na kvalitě a patřila mu třetí příčka.

Dajuka (5:1) sice loni vyhrála na hluboké dráze ve steeplechase, ale její parketou jsou především krátké cross country, což ukázala vítězstvím v Memoriálu Rudolfa Poplera. Jako čtyřletá si ale nevedla špatně v italských siepi, čehož využila a svým závěrečným zrychlením ohrozila třetí místo Azteka.

Gryffichop (10:1) k nám ve čtyřech letech přišel z Francie s ratingem 64 kg a byl třetí v Křišťálovém poháru. Pak měl ale zdravotní pauzu a loni startoval jen jednou. Tady udával tempo dostihu, ale za třetí překážkou před cílem přes něj přešli soupeři a skončil s odstupem poslední.

Max’s Spirit (8:1) se u nás představil poprvé. Loni sice běhal povozní roviny především v Německu, ale překážkové zkušenosti měl dobré jak z Francie, tak z Itálie, kde dokázal zaběhnout se špičkou. Před startem dělal Josefu Bartošovi problémy, v dostihu ale šel v klidu až do malého vodního příkopu, kde spadnul a fatálně se zranil.