Chilli Chocolate překvapivě protáhl vítěznou sérii (analýza)
Dramatickou koncovkou vyvrcholil 15. Memoriál Jaroslava Maška, který nakonec přinesl překvapivý slovenský triumf.
Pokud bychom hledali pozitiva situace způsobené pandemií nového typu koronaviru, můžeme mezi ně zařadit obsazení českých jedničkových dostihů. Pro trenéry a majitele sice nejsou omezené možnosti zahraničních startů konformní situací, ovšem o to nabitější dostihy se odehrávají na našich drahách, byť veřejnost je může sledovat pouze prostřednictvím streamů. Před dvěma týdny bylo před Velkou dubnovou cenou často zmiňováno, že konkurence není daleko od EJC, a podobná slova padala také v souvislosti s Memoriálem Jaroslava Maška.
K vysoké kvalitě přispívají také slovenští koně. V minulém týdnu bylo oznámeno, že v Bratislavě se sezóna konečně rozběhne 21. června, nicméně zatím je vypsána pouze trojice dostihových dnů a nad dalším průběhem slovenské sezóny visí mnoho otazníků. V těžkých dobách mohou slovenský turf těšit aspoň úspěchy na českých drahách. Za poslední dva týdny se totiž na Slovensko stěhovala čtveřice vítězství. O nejvýraznější úspěchy se postarali Opasan, který před týdnem vyhrál karlovarský derby trial, a o neméně překvapivý úspěch se postaral Chilli Chocolate v sobotním chuchelském vrcholu.
CHILLI CHOCOLATE (18:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) šel sice na start s vizitkou tří vítězství z posledních třech startů, přesto nepatřil do okruhu favoritů. Přeci jen na kontě měl jediné jedničkové vítězství z Jeseného handicapu, přičemž tentokrát ho čekala kvalitativně i kvantitativně silnější konkurence. Po úspěšném podzimu se dostal ve slovenském handicapu na své maximum, ale známka 79 kg napovídala, že na boj o vítězství bude muset svou laťku posunout ještě výše.
Na druhou stranu do soboty platilo, že dvojici nejlepších forem vyběhl na distancích 1200 a 1800 metrů. Skutečnost, že byl schopný vyběhnout kvalitní formy na takto rozdílných tratích, dávala tušit, že jeho optimum bude ležet právě někde uprostřed. Navíc je dost narostlým koněm, takže pomoct mu měla i změna bratislavské dráhy za větší chuchelský ovál.
Svěřenec Jaroslavy Morávková zahájil dostih v zadní části patnáctičlenného pole. V cílové rovině byl dlouho schovaný za hradbou těl, ale v její polovině našel volnou cestu a pod vedením Adama Floriana získal v závěrečných metrech převahu krku. Majitel stáje Mostry Senica Jozef Morávek po dostihu pro EquiTV prozradil, že Chilli Chocolate by se po životním úspěchu mohl vrátit do Chuchle za tři týdny, kdy je na programu Velká květnová cena.
Manoamano (5,5:1) se po startu překvapivě ocitl na čele. Z boxu číslo dva totiž musel trochu zapospíchat, aby se před ním nezavřel volný prostor, a na rozdíl od Gomba handicapu se o roli vodiče nikdo nehlásil. Na špici na něj tlačil především Beau Massagot, takže neměl tolik klidu jako před dvěma týdny. Přesto až do posledních metrů bojoval o vítězství.
Rabbit Havana (15:1) se k trenéru Václavu Lukovi stěhovala teprve na konci srpna, kdy byla zakoupena v mostecké prodejce. Už na podzim zvítězila v Memoriálu Harryho Petrlíka, ale výrazný progres ukázala až v sobotu. Zatímco před rokem skončila v Maškově memoriálu devátá, tentokrát jí v silnější konkurenci dělily od vítězství jen dva krky, a to jí zbrzdila kolize kilometr před cílem. Každopádně vysokou třídu ukázala už před dvěma lety jako tříletá, když ve druhém životním startu skončila po boji za Lady Westmínster druhá v JCK, přičemž ostatní soupeřky za sebou nechala minimálně o 5 délek.
Politicum (5:1) většinu dostihu cválal na ideální pozici na bariéře ve druhém sledu. Také on na vítěze mnoho neztrácel, ale přeci jen na této distance vyběhl slabší formu než při EJC, když v podstatě navázal na výkon z o 200 metrů kratšího Gomba handicapu.
Sweeticon (8,5:1) byla v Gomba handicapu vystrkána na špici, zatímco tentokrát jí Petr Foret zaparkoval za střed pole. Přeci jen „čtrnáctka“ je na hraně jejího optima, takže volila opatrnější taktiku. V cílové rovině musela kličkovat mezi soupeři a na vítěze jí chybělo 1 a ¼ délky.
Borsakov (12:1) měl podobně jako Rabbit Havana kolizi kilometr před cílem. I zimní starty na francouzských drahách ukazovaly, že už jde dolů, nicméně vyběhl podobnou formu jako při sedmém místě v loňském EJC Million.
George Boole (25:1) preferuje o pár set metrů delší distance, na nichž bývá po startu chtivější. I tentokrát byl rychle na nohách, ale v oblouku bylo zřejmé, že nemá dost rychlosti. Podobně jako tréninkový druh Darkolva, který zahájil sezónu před dvěma týdny, měl při vstupu do sezóně pár kilo navíc.
Mollys Best (9:1) měl podobně jako v Gomba handicapu vyšší číslo a do volného prostoru se trochu hnal. Ještě na distanci byl ve hře, takže „dvanáctka“ je pro něj lepší.
Sagar (9:1) potvrdil, že tohle je pro něj krátké, když potřebuje minimálně míli a vůbec nejlepší formu vyběhl v 1800 metrů dlouhém EJC Middle. Loni se navíc do formy dostal až na podzim.
Beau Massagot (15:1) se podílel na tempu dostihu, ale v závěru se vytratil. V Gomba handicapu sice o půl délky porazil duo Sweeticon – Politicum, ovšem váhový poměr se změnil přibližně o 7 kg v jeho neprospěch.
Corston (35:1) v září dobře zaběhl v Budapešti, ale u nás zatím bodoval maximálně ve dvojkových handicapech. Pohled do paddocku navíc prozrazoval, že ještě není v ideální formě.
Wirrwarr (25:1) začal aktivně, ale na tuto konkurenci jednoduše nemá. S handicapem 70 kg byl totiž nejhůře hodnoceným koněm v poli.
Lexceed (18:1) je především mosteckým specialistou, přesto se od něj čekalo více. Koneckonců loni skončil v Chuchli druhý ve sprintu o derby dnu. Tentokrát se ale začal vytrácet už v oblouku.
Red Persian (35:1) má hodně nevyrovnané formy. Den, kdy se mu chce závodit, už ale nepřišel delší dobu a od prvních metrů bylo zřejmé, že jím není ani minulá sobota.
Hua Hin (85:1) potvrdil, že na podobnou společnost nemá, nicméně díky zkrácení distance zanechal lepší dojem než ve Velké dubnové ceně. 1400 metrů by pro něj mělo být stropem a se získaným handicapem může zamířit do trojek.
(Jaroslav Fabris)