Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Christophe Soumillon hvězdou EJC, připomínáme jeho největší úspěchy

Christophe Soumillon hvězdou EJC, připomínáme jeho největší úspěchy
Christophe Soumillon po vítězství v Prix de lArc de Triomphe se Zarkavou - foto: Václav Volf (fotovolf.com)

Největší hvězdou letošního European Jockey’s Cupu bude bezpochyby Christophe Soumillon, a proto přinášíme jeho vizitku.

Osmatřicetiletý belgický rodák Christophe Soumillon od začátku své kariéry působí ve Francii. První vítězství zaznamenal v roce 1997 v Maisons-Laffitte a jeho hvězda šla rychle nahoru. V roce 1999 se totiž stal žákovským šampionem. O dva roky později už oslavil v sedle Anaaba Blue první ze čtveřice úspěchů v Prix du Jockey Club a o pár měsíců později získal prestižní pozici jedničky u majitele Agy Khana. Díky této spolupráci získal obě svá vítězství v nejprestižnějším evropském dostihu Prix de l’Arc de Triomphe. Na tento úspěch konkrétně dosáhl v letech 2003 s Dalakhanim a 2008 se Zarkavou.

V roce 2003 získal rovněž premiérový titul francouzského šampióna. Aktuálně už má šampionátů na kontě rovných deset, když ho v přechozích osmi letech získal sedmkrát. Výjimečný byl pro Soumillona především rok 2017. O rok dříve totiž se ziskem rovných 301 vítězství zaznamenal Pierre-Charles Boudot nový evropský rekord v počtu vítězství za sezónu. Hned v následující sezóně ho ovšem Soumillon dokázal překonat, když posbíral ještě o pět vítězství více. Letos mu zatím ve francouzském jezdeckém žebříčku patří třetí příčka.  

Počet Soumillonových Gr.1 vítězství už překonal stovku. Níže videi i texty připomínáme dvanáctku jeho významných úspěchů.   

2003 - První vítězství v Prix de l’Arc de Triomphe získal Soumillon s Dalakhanim. Ten v „Oblouku“ uzavřel kariéru, během níž utrpěl jedinou porážku. V cílové rovině se od soupeřů překvapivě začal vzdalovat Mubtakera, ale Soumillon dobře načasoval finiš Dalakhaniho, který 200 metrů před cílem převzal vedení a zvítězil o ¾ délky.

2005 - Soumillon triumfoval i na americkém Breeders‘ Cupu. Úspěch slavil v sedle Shirocca, s nímž v Breeders‘ Cup Turf předvedl dobrý odhad tempa. Na druhém místě se totiž rozhodl nenásledovat vedoucího Shake The Banka, který si vytvořil výrazný náskok, ale brzy mu došly síly. Už 700 metrů před cílem tak Shirocco převzal vedení, zatímco favorizovaný Azamour útočil z hloubi pole a stihl jen třetí místo.

2006 - Úspěchy slavil Soumillon i v Británii. Před třinácti lety totiž zvítězil v King George VI and Queen Elizabeth StakesHurricane Runem. Na jeho úspěch to přitom dlouho nevypadalo. Už 600 metrů před cílem byl totiž Hurricane Run naplno ježděný, zatímco žokejové jeho soupeřů zůstávali v klidu. V cílové rovině pak neměl volný prostor. Nakonec se ale dokázal protáhnout dopředu a závěrem podél bariéry vybojoval vítězství.

2008 - Druhý úspěch v Prix de l’Arc de Triomphe získal Soumillon v sedle Zarkavy. Ta tehdy uzavřela kariéru bez jediné porážky, když v cíli měla bezpečný náskok 2 délky. Na papíře snadné vítězství se ovšem nerodilo jednoduše. Na začátku cílové roviny byla totiž Zarkava zavřená v hloubi šestnáctičlenného pole a při hledání cesty vpřed museli ona i Soumillon ukázat „tvrdé lokty“.

2008 - Mezi destinace, kde Soumillon několikrát předvedl své umění, patří také Hong Kong. Z jeho tamních úspěchů připomeňme vítězství v Hong Kong Mile. V ní Soumillon osvědčil především pevné nervy a velký přehled. V sedle valacha Good Ba Ba byl totiž 300 metrů před cílem až osmý, přesto stále čekal s výraznějšími pobídkami. Naplno jezdit začal až o 100 metrů dále, načež Good Ba Ba akceleroval a lehce zvítězil.

2009 – Pro Soumillona nebude účast na European Jockey’s Cupu premiérou ve středoevropském regionu. Před deseti lety se totiž s velkou slávou představil v Maďarsku. Tam se vyhoupl do sedla fenomenálního Overdose, a i když se mu startovací box otevřel trochu později, na rovné kilometrové dráze v Kincsem Parku absolvoval v podstatě jen placenou rychlou práci. Bohužel krátce na to přibrzdilo kariéru Overdose zranění, po němž už se nedostal do top formy.

2010 – Soumillon je samozřejmě především rovinovým žokejem, ale Gr.1 vítězství získal i na překážkách. A jak! V Grande Course de Haies d'Auteuil se totiž po startu nikomu nechtělo dopředu, takže za to vzal právě Soumillonem vedený Mandali, jehož tempo nikdo neakceptoval. Celý dostih tak absolvoval s velkým náskokem, který se výrazně neměnil ani s blížícím se cílem. Když tedy Mandali překonával závěrečný skok, jeho soupeři se teprve blížili na ten předposlední. Video celého dostihu bohužel není k dispozici, ale na YouTube jsou kromě níže uvedeného závěru k nalezení také amatérské záběry ze startu (VIDEO) a poloviny dostihu (VIDEO).

2014 – Nevídaným způsobem zvítězil v Deutsches Derby Sea The Moon, který si se soupeři doslova pohrál. Soumillon ho od startu nechal cválat na špici. Při vbíhání do cílové roviny ho pak vytáhl až k vnější bariéře, protože v trialu k ní Sea The Moon výrazně bočil. Zato v derby se o ní opřel a brzy získal takový náskok, že Soumillon mohl už 200 metrů před cílem položit ruce. Nejvíce práce měl nakonec s tím, aby s ním za cílem Sea The Moon nevybočil do východu z dráhy.

2014 – Před Japan Cupem byla nejskloňovanějším jménem Gentildonna, která se mohla stát prvním trojnásobným vítězem japonského vrcholu. Nakonec ale skončila až čtvrtá. V Česku byl sledován především Ivanhowe, jehož Filip Minařík dovedl do cíle na cenném šestém místě. Suverénním vítězem se ovšem stal Epiphaneia, který 400 metrů před cílem převzal vedení, aniž by se v jeho sedle Soumillon výrazněji pohnul. Když se tak stalo, utekl soupeřům o 4 délky.

2016 – V anglickém Champion Stakes slavil Soumillon dvojici vítězství a jednou se prosadil také v Irish Champion Stakes. Před třemi lety v něm na dráze v Leopardstownu vedl Almanzora, v jehož sedle vystřídal loňského účastníka EJC Jeana-Bernarda Eyquema. Ještě 400 metrů před cílem sice Almanzor pole uzavíral, ale silným finišem na vnější straně dráhy minul všech jedenáct soupeřů.

2019 – Soumillon ovládl také poslední dvě edice Dubai World Cupu, přičemž jeho partner Thunder Snow se stal prvním dvojnásobným vítězem dostihu. Loni dostih odvodil a v cílové rovině utekl nejbližšímu ze soupeřů o bezmála 6 délek (VIDEO). Letos to ale bylo o něčem jiném. Dlouho totiž po vítězství sahal Gronkowski a Soumillon se hodně nadřel, aby Thunder Snow nejtěsnějším rozdílem zvítězil. Radost z vítězství mu výrazněji nezkalil ani trest za nadměrné použití bičíku.

2019 – Hardwicke Stakes sice nepatří do kategorie Gr.1 a Soumillon v něm nikdy nezvítězil, přesto jeho letošní edice nemůže v našem přehledu scházet. Soumillon v ní totiž vedl Nagano Golda, s nímž vybojoval senzační druhé místo. Svěřenec Václava Luky přitom neměl ideální průběh, když ho po startu i v cílové rovině poškodil Masar. Navzdory tomu ho Soumillon dokázal rozhýbat k mohutnému finiši, jemuž o půl délky odolal pouze Defoe. Stříbro z mítinku Royal Ascot každopádně patří k největším úspěchům české dostihové historie.

(Jaroslav Fabris)