Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Co řekl Dublin Racing Festival a Cotswold Chase o Cheltenhamu

Co řekl Dublin Racing Festival a Cotswold Chase o Cheltenhamu
Native River po vítězství v Gold Cupu

Ondřej Blahník se ohlíží za proběhlým dvoudenním překážkovým mítinkem v Leopardstownu a předzkouškou Gold Cupu v Sandownu.

Máme za sebou dva dny velkých dostihů na Dublin Racing Festivalu, kde se představila plejáda těch nejlepších irských překážkářů. Jejich výsledky napověděly, jaké by mohli mít šance na Cheltenham Festivalu.

 

Kdo může mít šanci v Gold Cupu

Včera byl hlavní záležitostí Paddy Power Irish Gold Cup na 4800 metrů s pěticí účastníků. Favoritem byl Minella Indo, který na Cheltenham Festivalu vyhrál Albert Bartlett Novices' Hurdle na 4800 metrů a loni ve stejně dlouhé RSA Chase prohrál jen s Champem, který se rozhýbal k neuvěřitelnému zrychlení. Ten by se měl poprvé v sezóně představit tuto sobotu v Denman Chase v Newbury.

Minella Indo na podzim bez sebemenší námahy vyhrál dva menší dostihy, porovnání se špičkou ho čekalo o Vánocích v Leopardstownu. V Savills Chase, do níž nastoupil jako favorit, však spadl na začátku druhého okruhu, takže dostih o jeho kvalitách nic neřekl.

Teď měl ukázat, jak na tom skutečně je. Měkká dráha mu v tom měla pomoci. Zrovna když se dotáhl na vedoucího Kemboye však udělal chybu na druhé překážce před cílem. To ho trochu vyvedlo z rytmu. Je to velký kůň s táhlou akcí. V závěru přišel i o třetí místo.

Výkon to tedy nebyl nejlepší, ale dráha v Leopardstownu není úplně pro něj. Přestože rovina v Leopradstownu mírně stoupá, přeci jen to není Cheltenham. Minella Indo je velký silový kůň, kopcovitá dráha je pro něj lepší. Navíc kdyby bylo měkko. Kurz na něj teď stoupl. Bet365 ho má dokonce 21:1, ale jinak se pohybuje od 13 do 17:1.

Vítězný KEMBOY je naopak v Leopardstownu jako doma. Poprvé se zde zaskvěl před dvěma lety, kdy s ním David Mullins razantně převzal taktovku a v cíli se k němu soupeři nedostali blíž jak na 7 délek. Byla to tehdy jeho nejlepší sezóna. Jediný dostih, který nevyhrál, byl Cheltenham Gold Cup, kde ho vyřadila chyba hned z kraje dostihu. Následovala výhra v Bowl Chase v Aintree a Ruby Walsh s ním ukončil bohatou kariéru vítězstvím v Punchestown Gold Cupu.

Minulá sezóna mu tolik nevyšla. Díky problémům svého syndikátu však do ní nastoupil později. Bez přípravného startu byl čtvrtý v Savills Chase, v Irish Gold Cupu ho porazil jen Delta Work. V Cheltenham Gold Cupu na něj ale zbylo až sedmé místo.

Na podzim začal druhým místem v Thurles za Presenting Percym. V Savills Chase ho o prvenství připravil útočící A Plus Tard. Tehdy ho jel naposledy David Mullins, který ukončil kariéru. Nyní byl v jeho sedle Danny Mullins, který i přes obavu Willieho Mullinse z měkké dráhy zvolil taktiku jako před dvěma lety David v Savills Chase. Kemboy celý dostih diktoval tempo, dobře skákal a nenechal nikoho, aby ho ohrozil.

Po loňské horší sezóně se Kemboy opět dostal do výborné formy. Dráha v Leopardstownu mu navíc sedí dokonale a sedí mu i ofenzivní styl. S Cheltenhamem ale nemá tak dobré zkušenosti, loni ale asi nebyl v takové formě. Přesto to budí jisté otazníky. Jeho kurz pro Gold Cup sice spadnul na 11:1, pochybnosti má ale i jeho tým. Stále je nahlášen i do Stayers Hurdle.

Když jsem na podzim tipoval The Storytellera v Champion Chase v Down Royal, bylo to spíš myšlenkou forma bije třídu, protože běhal již od léta. The Storyteller ale stále předvádí velmi dobré výkony. Minule byl v Leopardstownu druhý v Christmas Hurdle. V Cheltenhamu je hlášen právě do Stayers‘ Hurdle. A pak do Grand National.

Delta Work mě zklamal. Čekal jsem od něj víc. Loni v Leopardstownu vyhrál jak Savills Chase, tak Irish Gold Cup. Nedokončení Savills Chase mu ale mohlo chybět. Na Cheltenham Festivalu vyhrál handicap na proutěnkách, v RSA byl třetí, když ho Topofthegame a Santini tehdy za posledním skokem trochu skřípli. Loni byl v Gold Cupu pátý. To nebylo špatné, přeci jen se ale hledají noví kandidáti. Zvlášť, když se teď moc neukázal. Já bych ho ale přeci jen tolik neodepisoval, 40:1, jak ho mají některé sázkovky, se mi přeci jen zdá dost.

Melon mě mile překvapil v Savills Chase. Nemyslel jsem si, že dvakrát druhý z Champion Hurdle zaběhne na 3 mílích takhle dobře. To ještě udělal na druhé překážce před cílem menší chybu, která ho trochu vyvedla z rytmu. V konci ale přeci jen bylo vidět, že je to na něj trochu dlouhé. Jeho tým to teď řešil defenzivnější taktikou, ale ta prostě není jeho styl. V Cheltenhamu ho teď pravděpodobně čeká Ryanair Chase, což je podle mě správná volba. Loni v Marsh Novices‘ Chase prohrál se Samcrem jen těsně.

VÝSLEDEK

 

Irish Gold Cup 2021

 

Tradiční předzkouškou Gold Cupu je Virgin Bet Cotswold Chase na 4800 metrů, která se zpravidla běhá v Cheltenhamu. Díky rozmáčené dráze byl ale minulý týden mítink v Cheltenahmu zrušen a Cotswold Chase se odběhla v sobotu v Sandownu. I zde byla inspekce kvůli dráze, prošla jen dráha pro steeplechase a běželo se na hluboké půdě. Dráha v Sandowmu není tak kopcovitá, ale do cíle je táhlé stoupání. Na protilehlé straně je náročný skokanský úsek.

Přestože NATIVE RIVER nikdy v Sandownu nestartoval, je výborný skokan a měkká dráha mu vyhovuje. V roce 2018 vyhrál Cheltenham Gold Cup a v dalším roce byl čtvrtý. Loni vyhrál oba starty, Many Clouds v Aintree a Denman Chase v Newbury, v Cheltenhamu ale kvůli zranění neběžel.

V Many Clouds Chase začátkem prosince se kvůli přímému slunci v cílové rovině obešla bez devíti skoků. Native River právě na nich získává, a proto to pro něj nebylo výhodné. Třetí místo tedy nebylo žádná ostuda.

Tady měl od začátku vše pod kontrolou. Richard Johnson mu nechává dostatek volnosti. V závěru se sice k němu blížil Bristol De Mai, ale on dokázal ještě akcelerovat. Pokud bude v Cheltenhamu měkká dráha, má určitě v Gold Cupu co říct. Kurz 17:1, v jakém je momentálně nabízen, je vyloženě lákavý.

Bristol De Mai hlubokou dráhu miluje. Nejlepší výkony vždy podal v Haydocku, kde třikrát vyhrál Betfair Chase. V minulosti ale vyhrál i v Sandownu, na Native Rivera však nestačil. V Cheltenham Gold Cupu byl v roce 2019 třetí a loni v Cotswold Chase druhý. Loni však zvládl jen vzdálené deváté místo. Trenér Nigel Twiston-Davies s ním má pravděpodobně plány obejít Gold Cup a nasměrovat ho přímo do Grand National.

Santini má v Cheltenhamu slušnou bilanci. Byl třetí v Albert Bartlett Novices' Hurdle, pak druhý v RSA Chase a loni druhý v Cheltenham Gold Cupu. Ani jemu zrovna nesedlo, když v Many Clouds chyběly skoky, přesto byl druhý a za Lake View Lad.

Santini se prý v práci moc nenadře, proto s ním chce Nicky Henderson pravidelně startovat. V King George VI Chase byl pátý, pro koně jeho velkého rámce ale Kempton není ideální dráha. Přestože minulou sezónu v Sandownu vyhrál, nebyl to zrovna jeho nejlepší výkon, takže jeho třetí místo teď nehatí plány na Cheltenham. I jemu se uzvednul kurz. Pro Gold Cup je nabízen 13 až 15:1.

VÝSLEDEK

 

Cotswold Chase v Sandownu

 

Champion Hurdle má novou favoritku

Jedním z hlavních dostihů Dublin Racing Festivalu byly Chanelle Pharma Irish Champion Hurdle na 3200 metrů. Svoje loňské vítězství obhajovala HONEYSUCKLE a pozici favoritky potvrdila bezezbytku. Rachael Blackmore s ní nasadila k trháku již před zatočením do roviny a v cíli měla náskok 10 délek.

Svěřenkyně Henryho de Bromheada dosud nenašla přemožitele. Loni na Cheltenham Festivalu porazila Benie Des Dieux v Mares‘ Hurdle. Tentokrát to vypadá, že se možná vydá cestou do Champion Hurdle. Po tomto výkonu si to jistě zaslouží. Zareagovaly na to i sázkové kanceláře a drží jí jako spolufavoritku s obhájkyní Epatante v kurzu 3,25:1.

Abacadabras prohrál v Supreme Novices‘ Hurdle jen o hlavu se Shishkinem. Tuto sezónu zklamal jen v Matheson Hurdle, kde prý měl hlen v dýchací trubici. Teď druhým místem ukázal, že se s ním musí stále počítat. Pro Champion Hurdle je nabízen 13:1.

Sharjah šel osvědčenou taktikou, koncovka, jakou předvedl v Matheson Hurdle, však nepřišla. To bylo zklamání. Přesto ho po jednom výpadku nelze odepsat. Loni ukázal, že v Cheltenhamu dokáže zaběhnout. Kurz pro Champion Hurdle mu vyrostl na 11:1.

VÝSLEDEK

 

Irish Champion Hurdle 2021

 

Chacun Pour Soi favoritem Champion Chase

Ladbrokes Dublin Chase byla vrcholem festivalu na distanci 3500 metrů. Obhájcem byl CHACUN POUR SOI, který na rozdíl od minulé sezóny zatím nezaváhal a stejné to bylo tady. Úlohu mu usnadnil Min, kterého po chybě na jednom ze skoků radši Mark Walsh zadržel. Paul Townend si s Chacun Pour Soiem počkal až do roviny, na první místo se dostal až před posledním skokem, ale pak si nikým neohrožován došel pro lehké vítězství.

V Queen Mother Champion Chase ho bude těžké porazit. Doufejme, že tentokrát zůstane zdravý. Zatím je velký favorit s kurzem 2:1. Obhájce Politologue totiž před dvěma týdny zaváhal v Clarence House Chase v Ascotu, kde předvedl velkou jízdu First Flow. Uvidíme, kdo se z jeho soupeřů objeví v sobotu ve Spirit Game Chase v Newbury.

Fakir D’oudairies propadl o Vánocích v Savills Chase, 3 míle jsou ale pro něj dlouhé. Návrat na kratší trať mu prospěl. Dokonce oplatit porážku z úvodního sezónního startu věčnému rivalovi Notebookovi.

Notebook loni v Cheltenhamu zklamal v Arkle Chase, kde byl Fakir D’oudairies druhý. Ani s jedním se letos v Champion Chase moc nepočítá.

VÝSLEDEK

 

Dublin Chase 2021

 

Favorité mezi nováčky nezklamali

Pozici favorita RSA Chase si lehkým vítězstvím ve Flogas Novice Chase na 4300 metrů upevnil loňský vítěz Albert Bartlett Novices' Hurdle MONKFISH, který po přechodu na těžké skoky ještě neprohrál. Vsadit si ho nemůžete ani 2:1.

VÝSLEDEK

 

Flogas Novice Chase

 

Ani ENERGUMENE zatím na překážkách neprohrál. Patrick Ward & Company Solicitors Irish Arkle Novice Chase na 3500 metrů vyhrál stylem start-cíl lehce o deset délek. Přesto neohrozil pozici favorita Arkle Chase, kterou pevně drží Shishkin, který se rozběhal v Doncasteru a je nabízen 1,9:1. Enegumene je ale jeho největším vyzyvatelem s kurzem 3,5:1.

VÝSLEDEK

 

Patrick Ward & Company Solicitors Irish Arkle Novice Chase

 

Velkým favoritem Supreme Novices‘ Hurdle 2,7:1 je loni druhý v Champion Bumperu APPRECIATE IT, který vyhrál všechny tři starty na překážkách a po úspěchu na nejvyšší scéně nováčků o Vánocích navázal lehkým vítězstvím v Chanelle Pharma Novice Hurdle.

VÝSLEDEK

 

Chanelle Pharma Novice Hurdle

 

Také vítěz dalšího dostihu pro nováčky patří do stáje Willieho Mullinse. V Nathaniel Lacy & Partners Solicitors "50k Cheltenham Bonus For Stable Staff" Novice Hurdle na 4400 metrů se poprvé na nejvyšší scéně prosadil GAILLARD DU MESNIL, který dřív úspěšně běhal bumpery ve Francii. Teď je favoritem Ballymore Novices‘ Hurdle 4:1.

VÝSLEDEK

 

Nathaniel Lacy & Partners Solicitors "50k Cheltenham Bonus For Stable Staff" Novice Hurdle

(Ondřej Blahník)