Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Co řekla poslední kvalifikace pro Velkou (analýza)

Co řekla poslední kvalifikace pro Velkou (analýza)
Talent s Marcelem Novákem vítězí ve čtvrté kvalifikaci - foto: Zenon Kisza (fotokisza.com)

Poslední kvalifikace měla solidní účast včetně vítěze Velké pardubické, ale její průběh byl poměrně rozpačitý.

Je vidět, že posunutí čtvrté kvalifikace pět týdnů před Velkou pardubickou dokázalo stejně jako loni přilákat solidní sestavu. Po odběhnutí ale spíš opět vyvstala otázka, zda má v dnešní době smysl zachovávat dosavadní model kvalifikací a nebylo by lepší je rozšířit o více dostihů během sezóny i na jiných distancích a třeba i závodištích. Přetaktizované dostihy nejsou hezkou podívanou nejen pro diváky, ale extrémně pomalé tempo často vadí i koním. Pro start ve Velké pardubické to pak nemá velkou vypovídající hodnotu. Navíc snaha se pouze kvalifikovat jde proti dostihovému řádu, snaze získat co nejlepší výsledek.

V Pardubicích sice před dostihy pršelo, dráha ale nebyla výrazně měkká. V předešlých dostizích to ale některým koním uklouzlo a možná proto na začátku Euro Equus – IV. kvalifikace na Velkou pardubickou jezdci zvolili velmi pomalé tempo, když se řada koní potřebovala kvalifikovat. Dostih je ale určen extrémním vytrvalcům, kteří tak nemohli předvést své schopnosti. Zrychlilo se až za zahrádkami, takže koně seběhli prakticky jen 4000 metrů. Pro velkou pardubickou toho dostih tedy moc neřekl.

TALENT loni na jaře v první kvalifikaci porazil Ange Guardiana a No Time To Lose. Od té doby se ale na dráze neukázal. Trenérka Hana Kabelková byla k jeho kariéře skeptická, když se u něj začaly projevovat problémy s artrózou. Po tak dlouhé pauze si ale nemohl přát lepší návrat.

Marcel Novák ho zpočátku držel vzadu, ale za lesem ho poslal dopředu a nechal ho utíkat, což mu vyhovovalo. Ani v závěru neměl žádný problém a došel si pro jisté vítězství. Ukázal, že stále má své kvality a pokud mu zdraví dovolí, má ve Velké pardubické, co říct. Tipsport ho v čerstvých kurzech drží jako třetího favorita s kurzem 5:1.

Talent do Velké pardubické není přihlášen, ale Hana Kabelková, která je i majitelkou, po dostihu start připustila. Případné jezdecké obsazení ale není známé, protože Marcel Novák bude partnerem Playera z jejich stáje.  

Theophilos se dříve věnoval kratším dostihům, ale již loni ukázal, že kvalifikaci zvládne. Tehdy již sahal po vítězství, ale v závěru ho porazil No Time To Lose. Letos byl v první kvalifikaci na těžké dráze zadržen a Josef Váňa ho pak poslal do lehčích dostihů. Vítězstvím v Ceně Peruána však ukázal, že je v dobré formě.

Tady ho Josef Bartoš držel v zadní části pole a v závěru uplatnil svůj finiš. Dostih se ale nejel poctivě celý a jisté pochybnosti o své vytrvalosti stále nevyvrátil. Josef Bartoš jeho výkon komentoval slovy: „Dnes byl trochu nervózní, v dostihu jsem se s ním musel prát. Průběh nebyl tak perfektní, ale ukázal slušnou koncovku.“

Mazhilis je vítězem Gran Premia Merano z roku 2016. Josef Váňa řekl, že při jeho pátém místě další rok už nepřišel v pořádku. Zdravotní problémy ho viditelně nějakou dobu provázeli a delší dobu se nemohl dostat do správné formy. Až poslední start dával tušit její návrat.

Jan Kratochvíl ho ve velmi pomalém začátku pustil dopředu, přesto jak šlo pole na irskou lavici pomalu, měl na ní trochu potíže. V dostihu se pak pohyboval okolo čtvrtého místa. V rozhodující fázi ho přibrzdil Velký anglický skok, stále si ale držel dobrou pozici a třetí místo mu do Velké dává šanci. Určitě patří k těm, jemuž by vyhovovalo poctivější tempo, jehož by se měl v Pardubické dočkat.

Ribelino je vítězem Velké pardubické 2015. Od té doby ale nic velkého nepředváděl. Letos po přechodu k Luboši Urbánkovy se ale vzchopil a jeho výkony nejsou špatné. Asi se očekávalo, že Andrew Glassonbury ho opět nechá cválat, ale ten ho držel v koních. Čtvrtým místem získal letos nejlepší umístění, na nejlepší mu ale zatím stále něco chybí.

Tzigane Du Berlais vyhrál loni Velkou pardubickou potom, co byl v této kvalifikaci druhý. Letos na jaře druhým místem za Hegnusem ukázal, že si formu stále drží. Tady tedy nastupoval jako velký favorit. Počáteční pomalé tempo ho ale na chvíli vyneslo dopředu, což se mu asi nelíbilo. Při vbíhání na travnatý ovál nezachytil nástup soupeřů. Poslední překážku skákal na chvostě a v rovině porazil jen slábnoucího Dulcar De Sivolu.

Dostih se mu viditelně nepovedl, jako typickému vytrvalci mu ale nevyhovovalo počáteční pomalejší tempo. Ve Velké to může být zas jinak. Možná i tady by skončil o nějakou příčku líp, ale Jan Faltejsek ani neměl nějakou snahu a v rovině neudělal ani „tempo“. Takové počínání především u takhle sledovaného koně, nevypadá dobře. Ve vyspělých zemích by si to asi nedovolil, u pardubické komise to ale bohužel projde.

Jan Faltejsek po doběhu výkon vysvětloval: „Nebavilo ho to. Potřebuje odskočit s ostatními koňmi. Jak jsem byl vepředu, tak mi první dva skoky zabrzdil a pak už to dělal celý dostih. Nemohl jsem se udržet s ostatními.“

Dulcar De Sivola za zahrádkami výrazně rozjel tempo a celý dostih se držel vpředu. Další únik rozjel za Velkým vodním příkopem a vydržel s ním až na travnatý okruh, kde ho postupně míjeli soupeři. Nevypadá to, že ve svých šesti letech, je pro něj Pardubická to pravé. Na kratší distanci by ale nemusel být špatný a kdyby zamířil třeba do Ceny Vltavy, mohl by tam mít šanci.

Amadeon loni vyhrál Zlatý pohár v Chuchli a byl druhý v Křišťálovém poháru za Anakingem. Nadějně se jevil i po přechodu na krosy. V dostihu praktikoval osvědčenou vyčkávací taktiku, při vbíhání na travnatý ovál ho však bohužel postihlo srdeční selhání.

Valtz nejlépe zaběhl na jaře, kdy s nejvyšší váhou jen těsně prohrál s Amadeonem a porazil Aenease a Sztorma. Ti ale byly na krosech nováčky. V dalším startu to již tak dobré nebylo. Tady se neodlepil z posledního místa a po vyběhnutí z lesíka spadnul na klasickém steeplovém skoku. Třídu na tuhle společnost nemá.

VÝSLEDEK

Přenos České televize

 

Kurzy na vítěze Velké pardubické – Tipsport

(Ondřej Blahník)