Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Co řekly Vánoční vrcholy o Cheltenhamu

Co řekly Vánoční vrcholy o Cheltenhamu
Al Boum Photo s Paulem Townendem po druhé výhře v Cheltenham Gold Cupu

Pojďme se ohlédnout za vánočními vrcholy v Kemptonu a Leopardstownu v souvislosti s březnovým Cheltenham Festivalem.

První část překážkové sezóny v Británii a Irsku vyvrcholila mítinky v Kemptonu a Leopardstownu. Teď už vše směřuje na Cheltenham Festival.

 

Našel se vyzyvatel Al Boum Phota?

Dvojnásobný vítěz Cheltenham Gold Cupu Al Boum Photo na Nový rok potřetí přesvědčivě vyhrál Savills Chase na zvlněné dráze v Tramore a stejně jako v minulých letech poběží až v Cheltenhamu. Willie Mullins nemá důvod měnit osvědčenou cestu, a protože ničím nezklamal, nastoupí pravděpodobně v roli favorita. Kurz na něj je aktuálně 4,5:1.

 

Hattrick Al Boum Phota v Tramore Savills Chase

O jeho hlavních vyzyvatelích toho vánoční vrcholy moc neřekly. Jedním z hlavních adeptů je Minella Indo. Loni druhý v RSA Chase v nové sezóně vyhrál bez námahy dva menší dostihy, v Savills Chase v Leopardstownu, do níž nastoupil jako favorit, však na začátku druhého okruhu spadnul. Přestože si myslím, že dráha v Cheltenhamu je pro něj lepší než v Leopardstownu, mohl v silné společnosti ukázat, jak na tom je. S kurzem 9:1 se ale stále drží mezi hlavními adepty na zaváhání Al Boum Phota.

To stejné platí pro Delta Work. Obhájce loňské prvenství klopýtl hned za další překážkou a vysadil Seana Flanagana, který nahradil stájovou jedničku Jack Kennedyho, jenž čekal na vyřešení rentgenových snímků klíční kosti po nedělním pádu. Očekávaný nárůst formy ve druhém sezónním startu tak neměl, jak potvrdit. Loni vyhrál v Leopardstownu i Irish Gold Cup a rok před tím Gr.1 pro nováčky, zdejší dráha mu tedy svědčí. Dokázal ale vyhrát i v Punchestownu a na proutěnkách i v Cheltenhamu. V RSA Chase sice skončil třetí a loni v Cheltenham Gold Cupu pátý, přesto mi přijde, že současných 26:1 je trochu moc. Pozornost se ale soustředí na možné přemožitele Al Boum Phota a on už s ním v Gold Cupu prohrál o 6 ½ délky.

A Plus Tard za posední překážkou Savills Chase vypadal, že si jde pro třetí místo, pak ho ale Darragh O’Keefe rozhýbal k finiši, jímž se nakonec dostal přes bojujícího Melona a Kemboye. A Plus Tard tady před rokem porazil Chacun Pour Soie na 3400 metrů a v Cheltenhamu byl třetí v Ryanair Chase. Teď dal 4800 metrů, ale 5300 metrů na cheltenhamské dráze je něco jiného. Britští steepleři si svou distanci zpravidla brzy najdou a jeho účast v Gold Cupu by přinesla pochyby o jeho vytrvalosti, můžeme si ale vzpomenout na Sizing Johna, věčně druhého za Douvanem na 2 mílích, nebo na War Of Attritiona, který šel 3 míle poprvé před výhrou v Gold Cupu, když byl druhý v Irish Gold Cupu. Do Cheltenham Gold Cupu sice zatím není hlášen, ale s kurzem 11:1 patří mezi hlavní favority. 

Kemboy před dvěma lety Savills Chase suverénně vyhrál. Bylo to v jeho nejlepší sezóně, kdy v Punchestown Gold Cupu porazil i Al Boum Phota. Loni kvůli problémům jeho syndikátu nastoupil do Savills Chase bez přípravného startu a byl čtvrtý. Druhým místem v Irish Gold Cupu však potvrdil vysokou třídu, i když svou gloriolu ztratil. I tady běžel výborně a o prvenství přišel až v závěrečných metrech. Bilanci v Cheltenhamu však nemá dobrou. Ze čtyř startů tam nikdy nevyhrál. V prvním Gold Cupu skončil po chybě na prvním skoku, loni byl až sedmý, 12 délek za Al Boum Photem. Proto je nabízen většinou v kurzech okolo 20:1.

Velmi dobrý dojem na mě udělal Melon. Dvakrát druhý v Champion Hurdle už těsným druhým místem v Marsh Novices‘ Chase ukázal, že zvládne i delší distance. Tady bojoval o vítězství a podle mě jen díky tomu, že není tak vytrvalý, skončil třetí. Do Ryanir Chase je pro mě dost zajímavý. Teď má 12:1.

Před čtvrtým Allaho jsou dvě cesty. Willie Mullins se bude rozhodovat mezi Ryanair Chase a Cheltenham Gold Cupem. Sám si nejsem jistý, jaká distance mu sedne líp. V RSA Chase šel dobře a já bych se možná přiklonil ke Gold Cupu. Vypadá to však, že tomu bude naopak. Pro Ryanair Chase má 11:1, pro Gold Cup 34:1 a víc.

Výrazně zklamal Presenting Percy. Na třetí překážce před cílem měl nadějný posun, ale nic víc nepředvedl a dostih jen dokončil. Po přechodu ke Gordonu Elliottovi a porážce Kemboye v Thurles to vypadalo, že by mohl oprášit svojí pozici naděje, kterou získal po vítězství v RSA Chase 2018. Teď dopadl mnohem hůř než loni v Savills Chase i Irish Gold Cupu. Po jednom výbuchu bych ho hned neodepisoval. Loni spadnul v Cheltenham Gold Cupu na předposlední pozici, kdy byl stále ve hře. Rozhodně šel líp než rok před tím, kdy v roli favorita zklamal vzdáleným osmým místem. V nabídce je 34:1.

 

Savills Chase v Leopardstownu

Ani King George VI Chase do sázkové nabídky pro Cheltenham Gold Cup výrazně nezasáhla. Frodon ale podal výborný výkon. Jeho ofenzivní taktika na rychlé kemptonské dráze slavila úspěch. Frodon již v Cheltenhamu vyhrál Ryanair Chase a do nové sezóny tam vstoupil lehkým vítězstvím v handicapu na 5000 metrů. Na nepovedený start s vynechanými skoky v Aintree by se nemusel brát zřetel, ale bylo tam vidět, že mu úplně nesedlo, když taktovku převzal taktéž ofenzivní Native River. A o to bude Cheltenham Gold Cup těžší. Zařadil se ale do okruhu šancových koní s kurzem 17:1.

S druhým Waiting Patiently se do Gold Cupu moc nepočítá a po minulých vystoupeních, kdy byl pátý a sedmý, ho pravděpodobně vynechá i Clan Des Obeaux. Mezi favority ale stále patří loni těsně druhý Santini. Sice byl dohlášen do King George VI Chase, ale Nicky Henderson sdělil, že jen díky tomu, aby nestál doma. Dopředu se vědělo, že zdejší rychlejší dráha pro něj není ideální. Už v minulosti na ní prohrál. Páté místo ale nebylo špatné a pro Cheltenham Gold Cup se s ním stále počítá. Kurz má 11:1.

Jinak je to ale s loni třetím Lostintranslationem. Ten propadl již při obhajobě Betfair Chase v Haydocku. Na vině ale mohla být příliš měkká dráha. Nemuselo ani tolik znamenat, že byl v King George VI Chase opět zadržen. Ani pro něj to není dráha. Zjistilo se, že mu praskla cévka a krvácel, což může být pro další starty problém. Další šanci dostane v Denman Chase v Newbury. Jeho kurz pro Gold Cup stoupl nejméně na 21:1.

 

King George VI Chase

 

Přes porážku je Epatante stále na špici

Vítězka Champion Hurdle Epatante byla minulou sezónu naprosto suverénní a stejným způsobem vstoupila i do sezóny. V Christmas Hurdle v Kemptonu však utrpěla druhou životní porážku na překážkách. Silver Streak měl dostih rozjetý pro sebe a ona se mu nedokázala přiblížit.

Silver Streak vyhrál v Kemptonu již potřetí. Jen loni byl v Christmas Hurdle druhý za Epatante. Zdejší dráha jeho rychlosti dokonale vyhovuje a jak bylo vidět, když to rozpálil, nechytala se ani Epatante. Cheltenham je něco jiného. Proto si Epatante pro Champion Hurdle stále drží pozici favoritky 3:1. Ani Silver Streak si v Cheltenhamu nevede špatně. V roce 2019 byl v Champion Hurdle třetí, loni šestý. Dva týdny před Kemptonem tam těsně prohrál International Hurdle a zopakoval druhé místo z roku 2018. Nikdy tam ale nešel ofenzivní taktikou a na rychlejší půdě by to bylo zajímavé. Na březnový vrchol je nabízen 11:1.

 

Christmas Hurdle

Možní soupeři Epatante se v Leopardstownu sešli v Matheson Hurdle. Přestože Sharjah vyhrál předchozí dva ročníky, ani tentokrát nenastoupil jako favorit. Patrick Mullins ho ale nechal v klidu cválat vzadu a on pak opět přišel fantastickým finišem. V Champion Hurdle startoval dvakrát, vždy jako outsider. Poprvé skončil po kolizi s padajícím Buveur D’Air, podruhé prohrál jen s Epatante. Možná díky 3 délkové převaze byl i letos považován za outsidera, po svém hattricku v Matheson Hurdle však získal pozici druhého favorita. U nás jsme bohužel nemohli využít ante-post sázky, kde byl nabízen přes 20:1. Teď je nejlíp 9:1.

V dostihu se hezky předvedl i loni druhý z Triumph Hurdle Aspire Tower, který šel taktikou start-cíl a ostatní nechal s přehledem za sebou. Již jeho sezónní debut vypadal dobře, když v Down Royal bez problémů odešel od druhého ze Supreme Novices‘ Hurdle a pozdějšího vítěze Morgiana Hurdle Abacadabrase. Ten tady zklamal, ale veterinář mu našel hlen v průdušnici. Saint Roi neměl v Morgiana Hurdle dobrý průběh, přesto stihl těsné druhé místo. Tady nastoupil jako favorit, skončil ale až čtvrtý. Loni vyhrál na Cheltenham Festivalu lehce 2 mílový handicap a z této trojice se mu zatím věří nejvíc. Většinou je 11:1, Aspire Tower 13: a Abacadabras 15:1. Na mě z nich zatím udělal nejlepší dojem Aspire Tower.

 

Matheson Hurdle

 

Altior kouzla zbavený

O Vánocích se odběhly i dva velké dostihy pro 2 mílové steeplery. V Desert Orchid Chase nastoupil k sezónní premiéře dvojnásobný vítěz Queen Mother Champion Chase Altior. Loni přijal výzvu souboje s Cyrname na pro něj delší distanci 4200 metrů v Ascotu a poprvé na překážkách prohrál. Sice se vítězně vrátil v Newbury, kvůli lehčímu zranění se ale v Cheltenhamu nepokusil o hattrick. Nicky Henderson říkal, že si Altior proti Cyrname hodně „hrábnul“ a z Tingle Creek Chase ho kvůli měkké půdě škrtnul. Nechal tak vyniknout loňského vítěze Queen Mother Champion Chase Politologua, který je pro obhajobu nabízen 7:1.

V Desert Orchid Chase v Kemptonu sice byla také měkká dráha, Altior ale přesto běžel. Vyšla z toho další porážka a Nicky Henderson má dojem, že od loňského střetnutí s Cyrname už to není ten dřívější Altior. Přesto nevyklízí pole a míří do Champion Chase. Tam může narazit na lepší půdu, nepotřebuje tolik rychlosti, ale už to není ten neporazitelný Altior. Nabízen je 11:1.

Tím, kdo ho v Kemptonu porazil, byl Nube Negra. Loni sice patřil mezi přední nováčky, ale Rouge Vif, který tu skončil s odstupem čtvrtý, ho ve Warwicku o 7 délek porazil. V Cheltenhamu nešel a byl směřován do Aintree, kde ale již byly dostihy kvůli covidu 19 zrušeny. O to překvapivější byla jeho výhra. Navíc s takovou převahou. Ani třetí Duc Des Genievres není špatný, v roce 2019 vyhrál Arkle Chase a na podzim šel slušně Put The Kettle On. Pokud by tedy Nube Negra dokázal zopakovat podobný výkon, musí se s ním počítat. V Cheltenhamu šel zatím třikrát a mezi nejmladším ročníkem proutěnkářů si nevedl špatně. Kurz má podobný jako Altior, Duc Des Genievres je 26:1.

 

Desert Orchid Chase

Favorit Queen Mother Champion Chase se představil v Paddy's Rewards Club Chase v Leopardstownu. Chacun Pour Soi do ní na rozdíl od minulého roku nastoupil rozběhaný, když začátkem prosince jednoznačně vyhrál v Corku. Ani tady se moc nenadřel a jeho pozice velkého favorita s kurzem 2,4:1 je asi oprávněná.

Druhý Notebook potvrdil svoji příslušnost ke špičce, loni v Arkle Chase však výjimečně zklamal. Bude muset ukázat, že to zvládne i v Cheltenhamu. Nabízen je 15 až 20:1.

Naopak loňská vítězka Arkle Chase Put The Kettle On je v Cheltenhamu jako doma. Na podzim tam vyhrála již potřetí a drží tam čistý štít. Proto bych nepřeceňoval, že v Leopardstownu byla až třetí. Navíc to byl její náhradní program, když původně byla směřována do Kemptonu, ale kvůli uzavření hranic musela běžet doma. Je to bojovnice a v Cheltenhamu může být opět nebezpečná. Kurzy okolo 15:1 jsou podle mě moc.

 

Paddy's Rewards Club Chase

(Ondřej Blahník)