Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Čtyři koně se snaží o „double“ ve Velšké národní

Čtyři koně se snaží o „double“ ve Velšké národní

Ondřej Blahník rozebírá šance účastníků Welsh Grand National v Chepstow a přidává dva tipy.

15:50 – 5. dostih – Chepstow

Coral Welsh Grand National Handicap Chase (Gd.3, 6100 m, 150.000 £)

POTTERS CORNER   V/1-4 13/4:1

Tipsport  1+1 bod

NATIVE RIVER   V/1-4    15/5:1

Tipsport   1+1 bod

Velšská národní je handicap jak má být a skoro to vypadá, že když si vsadíte kohokoli, nesáhnete úplně vedle. Podmínky díky dešti nakonec budou takové, jak jsme při tomto dostihu zvyklí, takže se odběhne na měkké dráze. Na startu jsou čtyři předchozí vítězové. Z vítězů posledních pěti let chybí jen Raz De Maree, kterému je dnes 16 let. Triumfu dosáhl ve 13 letech, ale jen díky tomu, že se dostih jako již vícekrát přesunul z Vánočního termínu na začátek dalšího roku. On je přesně tím koněm, který potvrzuje, že zde koně dokážou zaběhnout dobře opakovaně a věk není rozhodující. V předešlém ročníku byl druhý a rok po výhře ještě pátý. I já se přikloním ke koním, kteří už tu běželi a dokonce vyhráli, ale pojďme postupně.

Favoritem je obhájce Secret Reprived, který loni vyhrál lehce zdejší předzkoušku a pak i Welsh Grand National. Nyní má o 6 lb víc, ale to by k jeho loňskému jistému nemělo být problém. Větší nedůvěru spíš budí fakt, že od té doby nestartoval. Evan Willimas mu díky suchému podzimu nenašel žádný přípravný dostih. Teď by mu měly podmínky pasovat, ale neznalost aktuální formy je pro mě risk, navíc v tak malém kurzu, že do třetího je to lepší vracečka. Může se stát prvním koněm, který vyhrál Welsh Grand National v jednom roce, protože minulý ročník se posunul na začátek ledna a druhým koněm po Bonanza Boyovi (1988,1989), který vyhrál dva ročníky po sobě. Dvojnásobní vítězové jsou celkem tři, Limonali (1959, 1961) a Montainos (2013, 2015) vyhráli s roční pauzou. Seznam dvojnásobných vítězů mohou rozšířit další.

POTTERS CORNER vyhrál v roce 2019, což byl pro něj také poslední start v sezóně. Loni to zkusil v cross country, což mu šlo a pak se v proutěnkách chystal na Grand National, kde přestal stíhat a byl zadržen. On moc rychlejší půdu nedává, v cross country, které se chodí v pomalejších tempech, což mu vyhovuje víc a jeho poslední vystoupení v Cheltenhamu se mi vyloženě líbilo. Bohužel díky účasti Native Rivera ponese o 8 lb víc, než by mohl. Jeho aktuální rating je však jen o 2 lb nižší a sešup jeho handicapu nastal na podzim na rychlé půdě. Welsh Grand National vyhrál s ratingem 145 lb, což bylo o 5 lb víc, než mu je určen teď a já si myslím, že se na měkké půdě dokáže této formě přiblížit.

Elegant Escape vyhrál Welsh Grand National v roce 2018, kdy mu díky předběžnému handicapu nebylo započítáno druhé místo z Trophy Chase v Newbury. V té době patřil ke špičce a další rok byl s nejvyšší váhou a ratingem 160 lb šestý. Na dráhu se však vrátil před třemi týdny po dvouleté pauze. Colin Tizzard mu vybral zvláštní dostih, proutěnky na 2 míle, takže vzdálené sedmé místo řeklo jen to, že je asi zdravý. Zajímavé je, že ho pojede Jonjo O’Neill, který minule jezdil Native Rivera. Pokud by se dostal opět do dobré formy, rating 154 lb mu dává dobré šance.

NATIVE RIVER vyhrál Welsh Grand National v roce 2016 už tehdy s nejvyšší váhou a to i přesto, že i jemu se nezapočítal přívažek za výhru v Hennessy Gold Cupu v Newbury. 155 lb ale dostal již na konci předešlé sezóny, kdy vyhrál Gd.1 pro nováčky v Aintree. Jak dobrý koněm je, potvrzoval v dalších letech, když vrcholu kariéry dosáhl vítězstvím v Cheltenham Gold Cupu v roce 2018. Ještě na jaře v něm byl čtvrtý a to se běželo na pro něj moc rychlé dráze. Co ještě ve svém věku dokáže, ukázal před tím v Sandownu, kde s přehledem zvítězil. Zajímavé porovnání tam bylo s Yala Enki, který na něj ztrácel 30 délek. Yala Enki obsadil v posledních třech ročnících Welsh Grand National vždy třetí místo, když nastupoval vždy s nejvyššími váhami, loni s tou úplně nejvyšší. To měl rating 159 lb. Není tedy nereálné, aby Native River dobře zaběhl s ratingem 166 lb. Teď ho má sice nižší o 4 lb, ale ty mu handicaper sebral za minulý start v Aintree, kde ho výrazně porazil progresivní Protektorat. Větčina soupeřů však doslova odpadla a jediný dokončivší Sam Brown, s ratingem 148 lb na něj ztrácel 22 délek. Myslím si, že je na tom stále dobře, měkká dráha mu sedne a vytrvalost je jedna z jeho největších předností.

Krátce ještě k ostatním. Mezi favority patří irský The Big Dog, především za únorovou výhru v Punchestown Grand National Trial Handicap Chase na 5600 metrů. To bylo také na měkké dráze a v Cheltenhamu vidíme, jak jsou úspěšní koně z irských handicapů, takže nelze odepsat ani Discordantly, který byl v Ultima Handicapu na Festivalu šestý s ratingem 142 lb a teď má o 2 lb míň.

Iwilldoit vyhrál ve velkém stylu zdejší předzkoušku, která je ale dlouhá jen 4700 metrů a běželo se na rychlejší dráze. Byl to jeho teprve třetí start ve steeplechase, ale už vyhrál proutěnky 5100 metrů na měkku. Pokud by vyhrál, byl by již třetím vítězem v řadě trénovaným ve Walesu, což se dřív nestávalo.

Hold That Taught před rokem uspěl v Chepstow mezi nováčky. V Carlisle na podzim vyhrál handicap na 5200 metrů, ale stále je nevyhandicapován o 4 lb.

Highland Hunter a Deise Aba si to spolu rozdali na začátku prosince v Sandownu v handicapu na 5800 metrů. Prvně jmenovaný vyhrál jen o nos, ale za výhru vyfasoval 4 lb.

Achille měl minulou sezónu sérii druhých míst. Dlouhé dostihy a měkká půda mu vyhovují, ale už může být trochu vysoko v handicapu, protože minule byl s odstupem pátý v Becher Chase v Aintree.

Hill Sixteen bojoval v Becher Chase se Snow Leoprdaess, za což dostal o 2 lb vyšší rating, než jaký mu byl určen tady.

Mighty Thunder vyhrál Scottish Grand National. Bylo to na rychlejší půdě, ale před tím vyhrál i na měkké, takže by s ní neměl mít problém. V Chepstow ale nikdy nestartoval a běhal spíš na méně zvlněných drahách. V prvním sezónním startu byl čtvrtý v Charlie Hall Chase, kde na něj 3 míle mohly být krátké.

Ramses De Teillee se v Chepstow vždy dařilo. V roce 2018 tu byl druhý za Elegant Escape. Minulý ročník se sem vrátil, ale byl s odstupem dvanáctý. Teď mu ale rating klesl na 146 lb, což je podibná známka, s níž byl před třemi lety druhý. Poslední formy sice nebijí do očí, ale poslední běhání v Haydocku nebylo špatné.

Capitan Drake byl minule čtvrtý a letos poběží se stejnou známkou, ale jeho formy nevypadají nejlíp.

Eva‘ Oscar má v CHepstow dobrou bilanci: Vyhrál zde na proutěnkách i teď na podzim ve steeplu. Naposledy byl druhý v handicapu na 5100 metrů v Cheltenhamu, ale stále je o 5 lb nevyhandicapovaný.

Kimberlite Candy sice nezaběhl nejlíp v Becher Chase, kde byl v minulých dvou ročnících druhý, ale jinak mu měkká půda sedne a před dvěma lety vyhrál Classic handiacp Chase ve Warwicku. Vyhrál před lety i v Chepstow, ale bylo to jen na 4700 metrů a když si pustíte video, určitě neřeknete, že to bylo na heavy.

Truckers Lodge byl ve Welsh Grand National v roce 2019 druhý s ratingem 139 lb, loni se 155 lb sedmý, nyní má 150 lb. V předzkoušce byl s velkým odstupem pátý, ale bylo to na něj krátké a on potřebuje měkkou půdu.

Mac Tottie běhal spíš na kratších tratích, což platí i o Colorado Doc.

STARTOVNÍ LISTINA