Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Cyrname a vítěz Stayers‘ Hurdle se představí ve Wetherby

Cyrname a vítěz Stayers‘ Hurdle se představí ve Wetherby
Lisnagar Oscar po vítězství ve Stayers Hurdle

Hlavní překážková sezóna ve Velké Británii se rozjíždí, ve Wetherby nastoupí nejlépe hodnocený steepler i vítěz Stayers‘ Hurdle.

Překážková sezóna na ostrovech běží od léta. Její hlavní část ale začíná na podzim. Stejně jako rovinové dostihy se od vypuknutí pandemie koronaviru Covid 19 musí obejít bez diváků. Na rozdíl od Francie, kde jsou dostihy kromě několika mítinků málo navštěvované a provoz táhne náběr sázek společnosti PMU, na ostrovech je početná divácká kulisa jedním z hlavních příjmů dostihového sportu. Přes velkou popularitu dostihových sázek, soukromé sázkové společnosti neodvádějí tolik peněz do systému jako ve Francii, kde je PMU součástí systému.

Přestože již minulý týden proběhl mítink v Cheltenhamu a v neděli Monet's Garden Old Roan Handicap Chase v Aintree vyhrál Nuts Well, velké hvězdy se představí až tuto sobotu. Hlavním mítinkem v Británii jsou dostihy ve Wetherby, jedničkovou steeplechase ale nabídne i Ascot a v irském Down Royal se představí účastníci Cheltenham Gold Cupu.

Sázkové kanceláře Fortuna a Tipsport by velké dostihy měly mít v hlavní nabídce, Tipsport má dostihy na ostrovech stabilně zařazené do Live sázek, kde můžete shlédnout i přímý přenos.

 

WETHERBY

15:45 - bet365 Hurdle (Grade 2) – 4800 m

Lisnagar Oscar na jaře vyhrál Stayers‘ Hurdle v kurzu 50:1. Pro jeho trenérku Rebeccu Curtis to ale zas takové překvapení nebylo. Již rok před tím vyhrál Gr.2 v Haydocku a na Cheltenham Festivalu byl pátý v Albert Bartlett Novices' Hurdle. Loni byl zpočátku směřován na steeplechase, po dvou zklamáních, kdy v menších dostizích nesplnil roli favorita, se vrátil na proutěnky. Ani tam to hned nebylo nejlepší, ale v Cleeve Gurdle v Cheltenhamu již něco naznačil. Tady ale bude mít oproti soupeřům penalitu 6lb a jde se především rozběhat na Long Walk Hurdle v Newbury.

Proto by mohla mít větší šanci ROKSANA. Vítězka Mares‘ Hurdle 2019 byla na Nový rok druhá v Relkeel Hurde v Cheltenhamu, na Festivalu sice Mares‘ Hurdle neobhájila, ale v silné konkurenci klisen byla čtvrtá. To všechno bylo na distancích okolo 4000 metrů, minulé jaro ale byla těsně druhá v Stayers‘ Hurdle v Aintree. Dráha ve Wetherby je zatím hlášena „good to soft“. V noci by sice mělo pršet, ale pokud by dráha nebyla moc měkká, mohla by distanci opět zvládnout.

Next Destination patřil na proutěnkách mezi nejlepší nováčky. V Cheltenhamu byl třetí v Ballymore Novices' Hurdle za Samcrem a Black Opem, v Punchestownu pak těsně porazil Delta Work na 3 mílích. Poslední dvě sezóny však vynechal a teď nastoupí po 2,5leté pauze. Navíc poprvé pod vedením Paula Nichollse, k němuž se přestěhoval od Willieho Mullinse. Pokud by se hned ukázal v dřívější formě, mohl by zamíchat kartami, takhle bude lepší počkat, v jaké formě se představí.

Roční pauzu má za sebou i Wholestone. Loni na podzim se ukazoval dobře na steeplech a před tím patřil ke špičce proutěnkářů na dlouhý ch tratích. Ve Stayers‘ Hurdle obsadil třetí a páté místo.

Tip: Roksana – Lisnagar Oscar – Next Destination

STARTOVNÍ LISTINA

 

16:40 - bet365 Charlie Hall Chase (Grade 2) – 4800 m

Cyrname je nejlépe hodnoceným steeplerem v Británii. Vysoký rating 176 lb získal minulou zimu, kdy v Ascotu zdemoloval pole velmi dobrých soupeřů. Před rokem byl v tuto dobu velmi populární jeho souboj s neporazitelným Altiorem, dvojnásobným vítězem Queen Mother Champion Chase. Toho nakonec jistě porazil, ale bylo to na jeho oblíbené dráze v Ascotu a Altior šel proti distanci. 4200 metrů je totiž Cyrnamova specialita. V King George VI Chase na 4800 metrů ale skončil daleko za obhájcem Clan Des Obeaux, a přestože tady není hvězda takového formátu, přeci jen je to delší trať, než je jeho optimum. Navíc řada odborníků vyzdvihuje, že nikdy nevyhrál dostih na levou ruku.

Na startu jsou vítězové obou posledních ročníků. Loni čtvrtý Definitly Red sice v zimě běhal v dobré formě a s předčasně ukončenou sezónou se rozloučil lehkým vítězstvím, v 11 letech ale již to nejlepší ukázal.

Obhájce Ballyoptic se také rozloučil se sezónou výhrou, když v únoru uspěl v handicapu v Ascotu. Loni tu ale měl výhodu základní nesené hmotnosti, letos ponese spolu s Cyraname nejvyšší váhu.

Pozornost hráčů se tak zaměřila na Vinndicationa, jehož kurz včera výrazně klesl a stal se favoritem dostihu. Svěřenec Kima Baileyho patřil k předním nováčkům na steeplech a byl pátý v JLT Novices‘ Chase na Cheltenham Festivalu. Loni absolvoval jen dva starty. Lehce vyhrál v Ascotu a v Cheltenhamu byl blízko čtvrtý v handicapu, kde nesl nejvyšší váhu.

Vážným hráčem může být SAM SPINNER. Patřil mezi přední proutěnkáře na dlouhých tratích, když byl loni na jaře druhý ve Stayers‘ Hurdle v Cheltenhamu. Loni na podzim přešel na steeplechase a s přehledem vyhrál všechny tři starty včetně dvou na dráze ve Wetherby. Jeho jezdec Joe Colliver se proslavil, když v posledním startu v Doncasteru useděl, když ho Sam Spinner na jedné z překážek katapultoval do vzduchu. Kvůli prasklé pánvi pak sezónu přerušil, alen jeho trenér Jeff O’Keeffe se dušuje, že je teď na tom opět dobře. Na steeplech zatím nenarazil na silné soupeře, ale mohl by ukázat svoji třídu z proutěnek.

Tip: Sam Spinner – Vinndication – Cyrname

STARTOVNÍ LISTINA

(Ondřej Blahník)