Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Cyrname se střetne s Lostintranslation v „King George“

Cyrname se střetne s Lostintranslation v „King George“
racingpost.com

Z očekávaného souboje vyšel vítězně Cyrname, když v Ascotu porazil Altiora. Lostintranslation v Haydocku nenechal Bristol De Mai sáhnout na hattrick.

Dnes v Británii došlo ke dvěma velkým událostem. V Ascotu měl Altior potvrdit svoji neporazitelnost v souboji s Cyrname, v Haydocku se o třetí vítězství v Betfair Chase pokoušel Bristol De Mai. Ani jeden však úspěchu nedosáhl.

S napětím bylo očekáváno střetnutí dvou nejlépe hodnocených steeplerů Velké Británie, k němuž se schylovalo již delší dobu, ale realizovalo se až dnes v Ascotu v Christy 1965 Chase. Dostihu se zúčastnili sice tři koně, jednalo se ale prakticky o match. Větší šance se dávali Altiorovi, který nastoupil na start v pozici hlavního favorita 1,33:1, přestože dosud startoval výhradně na dvou mílích a distanci 4200 metrů si měl vyzkoušet poprvé. Na překážkách ale dosud nebyl poražen a jeho vítězná série čítá 19 vítězství včetně dvou triumfů v Queen Mother Champion Chase.

CYRNAME na sebe upoutal pozornost v zimě, kdy na zdejší dráze zdemoloval pole dvojkového handicapu a pak stejným způsobem pokořil takové soupeře jako Waiting Patiently, Politologue nebo Fox Norton v Ascot Chase. Za tento výkon ho handicaper ohodnotil nejvyšší známkou z koní trénovaných v Británii. Jen irský Kemboy byl na ostrovech hodnocen o libru víc.

Tady mu mělo sednout úplně všechno. Oba zmiňované úspěchy dosáhl na ascotské dráze na trati 4200 metrů. Délka dostihu pro něj byla lepší i vzhledem k měkké půdě. Altior byl ale stále považován za neporazitelného koně, proto Cyrname odskočil do dostihu s kurzem 3,5:1. Kromě jedné malé chyby na začátku dostihu si však počínal opět zcela suverénně. Harry Cobden s ním od začátku diktoval tempo a ani v rovině nedal Altiorovi šanci a porazil ho o 2 ¼ délky.

Paul Nicholls byl z něho nadšen: „Jsem pyšný, jakého se nám z něj podařilo udělat koně. Je to velký kůň, který potřeboval dozrát jak fyzicky, tak psychicky. Nemám strach o jeho vytrvalost. Další start bude na 3 mílích na rovné pravotočivé dráze,“ narážel na jeho možnou účast v King George VI Chase v Kemptonu. Pro vrchol první části sezóny se rázem stal předběžným favoritem s kurzem 3,25:1.

Účast v King George VI Chase paradoxně nevylučuje ani Nicky Henderson, přestože by se mohlo zdát, že na vině první Altiorovi prohry byla delší distance. „Altior se z dostihu vrátil hodně unavený. Uvidíme, co bude dál. Není ale důvod se odklánět od nastoupené cesty. Měkká dráha mohla mít svůj vliv a na rychlejší dráze může být vše jinak.“

VÝSLEDEK

 

Cyrname poráží ve vzájemném souboji Altiora

Hlavní soupeř pro King George VI Chase mu ale vyrostl jinde. O hattrick v Betfair Chase v Haydocku se pokoušel suverénní vítěz minulých dvou ročníků Bristol De Mai. Na trati 5100 metrů se sešla pouhá čtveřice soupeřů, bílý svěřenec Nigela Twiston-Daviese od začátku opatoval na špici a zdálo se, že další triumf může být v jeho silách. Nakonec se ale musel smířit s druhou příčkou.

LOSTINTRANSLATION se na jaře v Aintree blýsknul porážkou vítěze RSA Chase Topofthegame a začalo se s ním počítat pro Cheltenham Gold Cup. Do sezóny vstoupil vítězstvím v Carlisle a tady byl hlavním vyzyvatelem obhájce. Robbie Power ho držel během dostihu vzadu, v rovině se ale bez problémů dostal do hry. Na pevnost skoků si letos nikdo nemohl stěžovat. Lostintranslation si s posledními dvěma moc hlavu nedělal. Díky své mohutné postavě ho to však nijak nerozhodilo a došel si pro jisté vítězství.

Momentálně je favoritem Cheltenham Gold Cupu s kurzem 5:1. Před tím by ale měl zamířit do King George VI Chase. Jako vítěz prvního dílu trojkoruny má při výhře ve všech třech steeplechase šanci na zisk miliónové prémie. Trenér Colin Tizzard připouští, že miliónová prémie je motivace. Pro svého svěřence má jenom slova chvály především vzhledem ke Gold Cupu. A to je i názor Robbieho Powera: „Vyhrál jsem Gold Cup se Sizing Johnem a Lostintransalation je podobný tip koně, který dobře skáče a má táhlý spíd. To jsou dva faktory pro úspěch v Cheltenhamu.“

Pro King George VI Chase je momentálně druhým favoritem 4:1. Naopak Nigel Twiton-Davies naznačil, že Bristol De Mai do Kemptonu nezamíří.

VÝSLEDEK

 

Lostintranslation poráží Bristol De Mai v Betfair Chase

(Ondřej Blahník)