Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Další kvalifikace pro Ange Guardiana, co Velká? (analýza)

Další kvalifikace pro Ange Guardiana, co Velká? (analýza)
Ange Guardian obhajuje červnovou kvalfikaci před Sztormem - foto: Jana Syručková

Ange Guardian vyhrál i druhý letošní start, když obhájil loňské prvenství v Memoriálu mjr. M. Svobody, druhé kvalifikaci na Velkou pardubickou.

Na rozdíl od Velké Chuchle v Pardubicích vůbec nepršelo. Běželo se tak na pevné dráze. Vnitřní prostor byl naměřen 2,8, ovál 3,4. Dostih se však neodvíjel v nijak rychlém tempu.

ANGE GUARDIAN (2:1) vstoupil do sezóny vítězně v Úvodní cross country Koroka a formu potvrdil i v tomto startu. Jiří Kousek se během dne zranil, jeho místo tak nahradil Marcel Novák. Ten ho zpočátku vedl na chvostu pole. Při chybě na Malém Taxisově příkopu ale málem „vystoupil“. Když se to ale za lesem „zcuklo“, posunul ho mezi přední koně. Nastoupil při vbíhání na travnatý okruh a ujal se vedení. V závěru musel odolávat útoku Sztorma, ale vydržel. Možná, kdyby na trávě nenastoupil tak razantně, mohlo být jeho prvenství jistější. Potvrdil však formu i svoje kvality.

Tuto kvalifikaci vyhrál i loni a pak uspěl i v té poslední v září. Ve Velké pardubické však skončil až šestý. Přitom do roviny vbíhal z velmi nadějné pozice, pak však nedokázal reagovat na zrychlení soupeřů. Josef Váňa se potom, co jeho koně v loňské Velké nedosáhli na první tři příčky vyjádřil, že nechce povyhrávat kvalifikace, aby potom neuspěli ve Velké pardubické. U Ange Guardiana to ale může být nedostatkem vytrvalosti, i když u koně, který dokáže vyhrát na 5800 metrů, se to říká těžko. Před přechodem do krosů ale platil za rychlého koně.

Délka kvalifikací mu ale viditelně nevadí a dokáže v nich uplatnit svoji třídu. 1100 metrů navíc už je ale něco jiného, což bylo vidět především na rozmáčené dráze v roce 2017, i když tehdy jeho příprava nebyla ideální. Rok před tím nestačil jen na Charme Looka, ale ten měl výraznou převahu. Se svojí třídou se s ním musí ve Velké pardubické vždy počítat, ale proti extra vytrvalcům jako je Tzigane Du Berlais nebo Hegnus, nemá tu výhodu.

Sztorm (8,5:1) vyhrál loni všechny své tři starty, které absolvoval na dráze ve Wroclawi. Lehce opanoval Crystal Cup i Wielkou wroclawskou. Rok před tím byl druhý v Grande Steeple-chase d’Europa v Meranu. Ukazoval tedy vysokou třídu, ale specializoval se na travnaté dráhy. Pardubická specifika mu zatím byla cizí, což bylo vidět i při jeho první letošním startu, kdy byl čtvrtý v Ceně Arnošta z Pardubic, kterou vyhrál Amadeon. Tehdy ale byla oranice hodně obtížná, nyní si vedl mnohem lépe.

Jan Faltejsek ho vedl blízko čela, ne Velkém anglickém skoku převzal vedení, přestože doskok nebyl zcela ideální. Tři překážky před cílem sice přenechal vedoucí post Ange Guardianovi, ale v cílové rovině na něj opět zaútočil. Nad zbylými účastníky měla tato dvojice převahu a tento výkon mu dává šanci v dalších krosových dostizích.

Vandual (22:1) strávil celou překážkovou kariéru v tréninku Hany Kabelkové. To platilo i o jeho první start v sezóně, kdy byl pátý 6 délek za Sztormem. Nyní ale opět přešel do tréninku na Slovensko. Sztormovi se sice víc nepřiblížil, ale předvedl sympatický výkon, i když třetí příčku vybojoval až v závěru.

Zarif (7,5:1) se ujal vedení poté, co se dosud vedoucí Delight My Fire zabrzdila na Irské lavici. Odtáhl pak velkou část dostihu. V závěrečné pasáži sice nedokázal reagovat na zrychlení prvních dvou, ale o třetí příčku přišel jen těsně. Obsadil tedy stejnou příčku jako loni a může i tuto sezónu směle pomýšlet na Velkou pardubickou, kde v posledních čtyřech ročnících nebyl horší jak čtvrtý.

Mahony (6,5:1) loni vyhrál Cenu Labe a do sezóny vstoupil současným druhým místem se Strettonem v Úvodní cross country Koroka. V dostihu se pohyboval v přední části, na trávnatém oválu ale nezachytil nástup soupeřů. V závěru se ale dotáhl na blízké páté místo. Víc by mu asi sedla měkčí půda.

Dulcar De Sivola (20:1) udělal chybu na Havlově skoku. Poslední překážku skákal na čtvrté pozici, ale v rovině slábnul. Délka dostihu je na něj zatím asi příliš.

Delight My Fire (6,5:1) byla letos druhá v Prvomájové steeplechase v Lysé i polském Crystal Cupu. Po startu se chopila vedení, ale Sesrtashi ferhanovovi málem „štycla“ Irskou lavici. Tím se dostala na konec pole, kde strávila celý dostih. Klisna, která je známá spíš ofenzivnější taktikou v závěru zrychlit nedokázala. Kromě špatného průběhu mohla být na vině i pouhá tří týdenní pauza, od startu ve Wroclawi. Kvalifikaci však má splněnou.

Tiep De L’Este (75:1) potvrdil roli outsidera, když na travnatém oválu začal na soupeře ztrácet.

VÝSLEDEK

 

(Ondřej Blahník)