Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Derby den nabídl také trojici jedniček (analýzy)

Derby den nabídl také trojici jedniček (analýzy)
Grigri de Lancray s Václavem Janáčkem vítězi Zlatého poháru - foto: Jana Syručková

V neděli ve Velké Chuchli nenabídlo vysokou kvalitu pouze České Derby, ale také trojice jedniček, které mu předcházely.

 

Worth Choice uspěl i po vyrovnání vah

Jako první z nedělních jedniček přišla na řadu 17. Sprinterská cena Jockey Clubu ČR (I. kat., 1200 m), v níž největší pozornost poutala dvojice Worth Choice – Politicum, kteří o tři týdny dříve svedli vyrovnaný souboj v Memoriálu Jaroslava Maška.

WORTH CHOICE (4:1) v Maškově memoriálu zvítězil, nicméně v cíli měl převahu pouhého krku a nosil o 4 kg méně. Při vyrovnání nesených hmotností tedy vycházel hůře, ovšem ukázal další progres. V oblouku se mu sice vedoucí Drish Venture vzdálil zhruba na 4 délky, ale krátce za distancí jeho náskok zlikvidoval a v té chvíli bylo zřejmé, že už ho nikdo ohrozit nedokáže.

Svěřenec Štěpánky Myškové byl před sezónou kupován do skoků, ale protože neukazoval velký překážkový talent, rozhodl se s ním jeho realizační tým zůstat na rovinách. Že se stane až takovou hvězdou, je nicméně překvapivé. V Polsku sice skončil druhý v jedničce, ale rovinovou kariéru tam zakončil s handicapem pouhých 68 kg. Zajímavé je, že i když otec Worthadd byl mílařem a matka Alba Verde získala trojici vítězství na distancích 2600 až 3300 metrů, jeho parketou jsou sprinty, čemž na druhou stranu odpovídá jeho exteriér.

Worth Choice směřuje za vítězstvím, foto: Jana Syručková

Politicum (1,8:1) do cílové roviny točil blízko Worth Choice, ale nedokázal dostatečně akcelerovat. Přeci jen mu lépe sedí „čtrnáctka“ a uvítal by také měkčí půdu.

Drish Venture (7,5:1) by naopak ocenil ještě kratší distanci. U nás se žádná jedničková tisícovka neběhá. V Bratislavě je tradiční součástí derby dne Cena Mysa, která je ale letos nově vypsána jako dvojkový handicap, v němž Drish Venture vychází s hmotností 61 kg.

VÝSLEDEK

 

Ignacius Reilly zvládl obhajobu s přehledem

Elitním mílařům byla určena 18. Tattersalls Mile (I. kat., 1600 m), a zatímco ve sprintu se utkali premianti Maškova memoriálu, do tohoto dostihu zamířila dvojice nejlepších z Velké květnové ceny. Znovu každopádně platilo, že interní pořadí z předchozího startu zůstalo zachováno.

IGNACIUS REILLY (1,8:1) byl loni nejlepším českým mílařem podle Klasifikace i tradiční ankety, nicméně konec minulé i začátek aktuální sezóny měl trochu slabší. Ve Velké květnové ceně každopádně svěřenec Václava Luky dokázal, že je zpátky ve formě, když druhému Torque Powerovi nadělil 3 a ½ délky. Také tentokrát měl být svěřenec Arslangireje Šavujeva jeho hlavním vyzyvatelem, ovšem v cíli je dělil ještě výraznější rozestup.

IGNACIUS REILLY byl zakoupen prostřednictvím JANDA BLOODSTOCK

[banner_129]

IGNACIUS REILLY byl zakoupen na dražbě společnosti TATTERSALLS

[banner_130]

Ignacius Reilly tak obhájil loňské vítězství a ještě vylepšil svou výbornou chuchelskou bilanci. Na tamní dráze totiž vyhrál pět z celkových sedmi startů. Ve zbylých dvou skončil třetí. Dodejme, že je stejně jako Worth Choice synem Worthadda, který loni bohužel předčasně uhynul ve věku třinácti let.

Ignacius Reilly obhajuje vítězství v Tattersalls Mile, foto: Jana Syručková

Darkolva (15:1) takto krátkou distanci absolvoval naposled jako dvouletý, ale poradil si s ní nad očekávání. Přeci jen otec Dark Angel je zdrojem rychlosti a jako tříletý vyhrál předzkoušku slovenské VJC. Na jeho zlepšení oproti předchozím letošním startům má zásluhu také žokej Václav Janáček, který s ním diktoval nijak rychlé tempo, přesto měli na špici dostatek klidu.

Torque Power (3,9:1) naopak útočil zezadu, ale podobně jako stájový druh Politicum by potřeboval měkčí dráhu. Na Ignaciuse Reilly mu každopádně pravidelně něco schází, když s ním má vzájemnou bilanci 0:5. V posledních metrech se navíc potvrdilo, že má kratší konec, takže se před něj vrátil Darkolva.

Black Canyon (8,5:1) skončil předposlední. Za slabý výsledek z Velké květnové ceně byl omluven, protože mu ujelo sedlo, ale nyní podobně jako při francouzském vstupu do sezóny ukázal, že to nejlepší už má za sebou.

VÝSLEDEK

 

Grigri de Lancray vystoupal ze čtyřek pro Zlatý pohár

Tradiční součástí derby dne je 62. Zlatý pohár společnosti Tipsport (I. kat., 2400 m), který vypadal jako nejotevřenější z trojice rámcových jedniček, což jeho výsledek jenom potvrdil. Zatímco totiž dvojice největších favoritů doběh uzavřela, zvítězil kůň bez jedničkových zkušeností.

GRIGRI DE LANCRAY (7,5:1) jako tříletý vyběhl dvakrát v Německu. Mnoho toho neukázal, ale startoval na distancích 1750 a 1500 metrů, přičemž v původu má spoustu vytrvalosti. Na delších tratích tak šel loni postupně nahoru, když vyhrál handicapy čtvrté, třetí a druhé kategorie. Při prvních dvou letošních startech sice pozici favorita nesplnil, ale vždy skončil druhý, takže pokračoval v progresu.

Každopádně bylo jasné, že při jedničkové premiéře se bez dalšího zlepšení neobejde. K tomu mu výrazně pomohlo žokej Václav Janáček, který s ním vyhrál o loňském derby dnu trojkový handicap. Protože je svěřenec Filipa Neuberga tempařem, také tentokrát volil taktiku start-cíl. Brzy si vypracoval náskok několika délek, přestože úvodní čtyřstovky byly pomalejší než v Českém Derby. Na konci protáhlé roviny se sice pole znovu scuklo, ale v cílové rovině Grigri de Lancray i díky trefenému tempu znovu odskočil a lehce zvítězil.

Premier Lion (7,5:1) se letos vracel na dráhu po patnáctiměsíční pauze, a i když jde postupně nahoru, stále není v takové formě jako při předloňském vítězství ve Zlatém poháru. Předchozí běhání ze Štrasburku sice nevypadalo špatně, ale vítězný Palm Springs vlastní německý handicap 73 kg a podal o 6 kg lepší výkon než Premier Lion.

Cacophonous (7,5:1) má optimum na supervytrvaleckých distancích. Na trati 2400 metrů pravidelně podává výkony o hodnotě přibližně 75 kg, díky čemuž tentokrát finišoval třetí.

Rate (6:1) je naopak kratší. Původ má sice vytrvalecký, ale problémem je jeho chtivost, takže žokej Michal Hrouda se s ním na konci pole dost přetahoval.

Faliraki (3:1) skončila předposlední, takže nepotvrdila progres ze Smolíkova memoriálu. Že nemá svůj den, bylo patrné už v lahovickém oblouku. Dosud se jí přitom jakékoliv výpadky vyhýbaly.

Arcturus (4,5:1) dokonce doběh uzavřel. Zklamal už při vstupu do sezóny, a i když se svým nejlepším formám nepřiblížil ani následně v Ceně Scottish Rifla, podal rozhodně lepší výkon než v Chuchli. Také on začal couvat už v oblouku a ježděný přestal být krátce za distancí.

VÝSLEDEK

(Jaroslav Fabris)