Derby den: Úspěchy malých stájí a importů z Francie
Součástí chuchelského derby dne byly kromě Českého derby další čtyři jedničkové dostihy, v nichž se shodně prosadili francouzští odchovanci.
Dva z nich patří k levným nákupům a reprezentují stáje, které sice k českým dostihům neodmyslitelně patří, ale jejich reprezentanty vídáme spíše v nižších kategoriích. Další dva absolvovali premiéru na českých drahách, když byli letos zakoupeni ve francouzských prodejkách.
Mollys Best pokračuje v progresu
První ze sobotních jedniček byla 15. Sprinterská cena Auto Jarov Kunratice (1200 m), v níž se prosadil MOLLYS BEST (6,5:1). Ten byl zakoupen jako nestartovavší dvouletek za pouhých 1.500 euro. Jeho cenovka byla způsobena především obrnou hrtanu, protože původ vlastní kvalitní. Vždyť jeho nejúspěšnější polosourozenec Hi Molly (Della Francesca) získal jako dvouletý díky dvěma black-type umístěním francouzský handicap 48,5 kg a poté byl prodán do Hong Kongu. Otec Elusive City jako dvouletý vyhrál Prix Morny (Gr.1) a jeho potomci většinou nachází uplatnění na kratších distancích.
Mollys Best jako tříletý absolvoval pouze dvojici seznamovacích startů. Začal tak odspodu a loni lehce zvítězil v V. a IV. kategorii. Letos pokračuje v progresu, když s rezervami ovládl III. a II. kategorii a v sobotu ani elitní sprinteři neutnuli jeho vítěznou sérii.
Útočil z druhého sledu a už v polovině cílové roviny bylo zřejmé, že je na tom nejlépe. Jednalo se tedy o přesvědčivé vítězství, přestože v cíli měl převahu pouze půl délky. První jedničkové vítězství oslavil celý jeho realizační tým, tedy Stáj Filip, trenérka Kateřina Berthier a žokejka Pavlína Filipová. Ve druhé polovině sezóny se může objevit nejen v českých sprinterských vrcholech, ale přihlášený je také do berlínské Westminster Fliegerpreis, která má status Listed a odběhne se 11. srpna.
MOLLYS BEST
byl zakoupen prostřednictvím
Kontakt: +420 608 064 580, crbloodstock@hotmail.com
Druhý Lexceed (15:1) neakceptoval rychlé tempo, ale v závěru se rozešel na vnější straně dráhy. Stále tedy platí, že jeho optimum leží o 200 metrů dále. Favorizovanému Mr Rightovi (2,5:1) se v polovině cílové roviny zavřel prostor mezi soupeři a musel měnit stopu. Vítězství i proto neobhájil, každopádně podal nejlepší výkon v poli, když ho od vítěze dělilo jen ¾ délky, přičemž jeho přemožitelé nosili o 2 kg méně.
Novic Wagram před dvojicí tříletých
16. Tattersalls Mile (1600 m) nabídla první výraznější srovnání klasického ročníku se staršími, když na startu byl třetí a čtvrtý kůň z Velké jarní ceny. Tříletí se rozhodně neztratili, nicméně roli favorita splnil o rok starší WAGRAM (3,3:1). Ten loni čtyřikrát zvítězil ve Francii a dosáhl na tamní handicap 43 kg. Aktuálně je sice o 2,5 kg níže, což je ale stále dost.
Pro stáj MS Racing byl zakoupen po třetím místě v březnové prodejce za 27.110 euro a pod trenérem Zdeno Koplíkem absolvoval v sobotu třetí start. V tom prvním v Chantilly sice skončil až sedmý, ale na vítěze ztrácel necelých 5 délek a obdržel vysoký Racing Post Rating 94 liber. V bratislavské Ceně Scottish Rifla ho porazil pouze výborný Wireless, takže už měl za sebou úspěšné srovnání se středoevropskou špičkou. V Chuchli před distancí převzal vedení, a i když se blížil na vnější straně dráhy finišující Torque Power, uhájil při své české premiéře půldélkovou převahu.
Wagram vítězí v Tattersalls Mile, foto: Jana Syručková
Koncovkář Torque Power (9:1) ukázal po třetím místě z Velké jarní ceny další progres, a kdyby žokej Jaromír Šafář kilo nepřevažoval, možná by to dopadlo ještě lépe. O kvalitě tříletých mílařů svědčí i třetí příčka Calorifica (17:1). Ten nastoupil poprvé se stínidly a v úvodu byl chtivější. Každopádně při návratu na míli dal zapomenout na výpadek z Velké červnové, která pro něj byla příliš dlouhá.
Divoký dostih senzačně pro Ile Jones
Hlavní předzkouškou klasického Oaks byla 40. Cena tříletých klisen (2200 m), jejíž tradiční název zní Cena Hřebčína Napajedla. Bohužel se nejednalo o pohledný dostih, což platilo už pro zavádění koní do startovacích boxů. Hned polovina klisen z desetičlenné sestavy měla žádáno o nejvyšší číslo, ale ještě než na ně došla řada, zaměstnávala zavaděče dlouhé minuty Dark Absolu. Tu se nakonec stejně ke vstupu do boxů přesvědčit nepodařilo a navíc se při dlouhém čekání v boxech převrátila Colombina, která se tak dostihu rovněž nezúčastnila.
Samotný dostih se odehrával v pomalém tempu, ve kterém na ideální pozici blízko čela cválala outsiderka ILE JONES (65:1). Svěřenkyně Václava Hulínského sice měla s vytrvaleckými distancemi nejvíce zkušeností, ale zatím neukázala mnoho třídy, když vlastnila handicap pouhých 52,5 kg. Při točení do cílové roviny jí sice trochu vyvezla bočící Motivator Lady (33:1), ale poté na vnější straně dráhy naprala rychlost a v závěrečných metrech získala převahu.
Ile Jones směřuje za senzačním vítězstvím, foto: Zenon Kisza - fotokisza.com
Její úspěch sice dokládá už několikrát zmiňovanou slabší úroveň dámské části klasického ročníku, nicméně třetí Falcon Baby (Hdcp 72,5 kg) a pátá Moon Shot (Hdcp 68 kg) mají své známky úspěšně otestované v handicapech proti starším soupeřům, takže Ile Jones bezesporu předvedla progres. Dodejme, že jako roček stála pouze 1.500 euro a vlastní spíše překážkový původ. Vždyť její bába Camomille dala Camping Grounda, který v Anglii vyhrál dvoje proutěnky se statusem Gr.2.
Druhá Lady Roseburg (6:1) už v Chuchli na této distanci zaběhla dobře v Memoriálu JUDr. Frankenbergera. V něm skončila pátá, přičemž České derby potvrdilo, že jí porazili vesměs kvalitní soupeři. Mnoho neztrácely ani Helenou Vocáskovou připravované Falcon Baby (4,5:1) a Gold Memory (3,5:1). Obě útočily z konce pole, a i protože nosily o 1,5 kg více než jejich přemožitelky, za čtyři týdny v Oaks s nimi mohou poměr sil otočit.
Premier Lion se uvedl lehkým vítězstvím
Vrcholem první poloviny sezóny pro starší vytrvalce byl 60. Zlatý pohár Rádia Impuls (2400 m), v němž se při svém prvním startu pod trenérem Václavem Lukou prosadil PREMIER LION (4:1). Ten byl v polovině května po druhém místě v prodejce v Maisons-Laffitte zakoupen Syndikátem V3J za 26.200 euro s tím, že v obvykle pomalých francouzských dostizích může plnit roli vodiče pro stájového druha Nagano Golda. Ten ale v sobotu startoval v Ascotu, takže Premier Lion dostal možnost předvést českému publiku, co vlastně umí.
Ve Francii aktuálně vlastní handicap 35 kg a jeho maximum je pouze o půl kila výše, takže neukázal tolik třídy jako na míli úspěšný Wagram. Podle hodnocení Racing Postu má ale přeci jen strop o něco výše, když od něj obdržel maximálně rating 84 liber, což odpovídá francouzskému handicapu 38 kg. Navíc posledně vyběhl dobrou formu, když s ním 5 délek před zbytkem bojoval Power Euro. Tomu sice navzdory výhodě 6 kg o hlavu podlehl, ale vedla ho jezdkyně s úlevou a Power Euro po dalším startu získal francouzský handicap 41 kg.
Premier Lion vítězí ve Zlatém poháru, foto: Jana Syručková
V Chuchli cválal ve druhém sledu, v polovině cílové roviny převzal vedení a závěrečné metry si dokonce mohl dovolit vypustit. Více zezadu útočil Darkolva (4,9:1), ale ohrozit ho nedokázal. Každopádně zopakoval druhou příčku z Velké ceny Slovenska, když s distancí 2400 metrů neměl problém ani na větší dráze. Chuchelskou premiéru absolvoval kromě Premier Liona také třetí Portorikos (8:1). Ten svým loňským formám sice zůstal něco dlužen, ovšem teprve vstupoval do sezóny.
(Jaroslav Fabris)