Derby v režii favoritů, Pacific Hill poprvé vítězný (analýza)
V sobotu první polovina sezóny vyvrcholila 2400 metrů dlouhým 99. Českým derby, které hostilo závodiště ve Velké Chuchli.
České derby často nebývá příliš pohledným dostihem a zvlášť před rokem bylo plné kolizí. Jeho letošní edice se sice odvíjela v pomalejším tempu, takže někteří žokejové se v úvodu se svými koňmi dost přetahovali, přesto se jednalo o poznání korektnější dostih. Velkou zásluhu na tom měl Filip Minařík, který se v sedle Angkor Wata neplánovaně chopil diktování tempa. O férovém průběhu koneckonců napovídá, že tabuli obsadila pětice největších favoritů.
Vítězství vybojoval PACIFIC HILL (4,85:1). Reprezentant stáje Monte Negro stál jako roček v Baden-Badenu 46.000 euro, když vlastní kvalitní vytrvalecký původ. Jeho otcem je vítěz dvou Gr.1 dostihl na distancích 2000 a 2400 metrů Nathaniel. Mezi jeho potomky září Enable, která bude na podzim útočit na hattrick v Prix de l'Arc de Triomphe.
Matka Paulaya vyhrála v Baden-Badenu dva dostihy na 2200 metrů a dosáhla na německý handicap 85 kg. Pacific Hill je jejím třetím potomkem. Nejstarší Pete So High (High Chaparral) startuje v Anglii a už přešel na proutěnky, ale za poslední rovinové vítězství na distanci 2400 metrů získal Racing Post Rating 83 liber, což by u nás stačilo na jedničky. Čtyřletá Poevai (Lawman) zvítězila na francouzské provincii na trati 2000 metrů a získala solidní handicap 36,5 kg, který ale následně nepotvrdila.
Loni projev Pacific Hilla potvrzoval, že jeho čas by měl přijít později, přesto se ve třetím životním startu v Gerschově memoriálu zařadil mezi špičku. V cílové rovině se trochu kroutil, a i proto byl u distance až na šestém místě, ovšem nakonec skončil třetí. Nad jeho síly byli pouze posléze i v Ceně zimního favorita vítězný King Archie a trojnásobný vítěz z Francie Pardon My French.
Do aktuální sezóny vstoupil až v květnovém Memoriálu JUDr. Frankenbergera. Do jeho sedla se tehdy poprvé vyhoupl Jiří Palík, a protože se nikomu nechtělo dopředu, rozhodl se nadiktovat tempo. To zpočátku bylo nijak rychlé, když úvodní kilometr koně absolvoval za 73,42 sekundy, a v rychlém závěru ho těsně porazil rozběhaný Kristiano.
Poctivá Velká červnová Pacific Hillovi sedla lépe. Jeho jediným přemožitelem byl Angkor Wat, který ale díky kopírování bariéry naběhal méně metrů. Navíc Pacific Hill ukázal, že další metry navíc mu přijdou vhod. Po vytočení lahovického oblouku totiž nedokázal výrazněji akcelerovat a mohlo se zdát, že vyklízí pozice, ale v posledních metrech se rozcházel. Ztráta 1 a ¼ délky na Ankor Wata tedy nevypadala jako rozdíl, který by za tři týdny nemohl smazat.
Po startu Českého derby se nikomu nechtělo dopředu, což pro vytrvalého tempaře Pacific Hilla nebylo dobrou zprávou. Když se ale dopředu dostal Angkor Wat, sedl si za něj na ideální druhou příčku. Ještě lépe začala pro svěřence Radka Holčáka situace vypadat v polovině dostihu. Ankor Wat totiž zrychlil do té doby vlažné tempo a vedoucí dvojice se začala zbytku pole překvapivě vzdalovat, takže do cílové roviny točila zhruba s náskokem 6 délek. Pacific Hill už v oblouku seděl blízko lídra, čímž přispěl ke zrychlení tempa. V závěru svedli souboj na vnější straně dráhy. Převaha Pacific Hilla byla patrná už v polovině cílové roviny a nakonec měl k dobru 1 a ¼ délky.
Výsledný čas 2:36,08 je třetím nejpomalejším za posledních dvacet let. Částečně jde na vrub měkčí půdě, když stav dráhy byl díky několika intenzivním přeháňkám měkčí, než napovídá před dostihy naměřená hodnota 3,4. Každopádně o volnějším tempu svědčí skutečnost, že první polovina dostihu byla bezmála o devět vteřin pomalejší než ta druhá. To ale nesnižuje kvality vítěze. Na jednu stranu sice těžil z toho, že žokej tempo správně vyhodnotil a sedl si blízko čela, na druhou stranu vytrvalosti má dostatek, takže rychlejší dostih by mu sednul ještě lépe.
Stáj Monte Negro uspěla v derby už počtvrté za posledních osm let. Podruhé přitom uspěla s koněm, který byl až do derby nezvítězivší, když tím prvním byl v roce 2013 úspěšný Mister Aviation. Podruhé slaví úspěch trenér Radek Holčák, když před pěti lety připravil k úspěchu Cheeky Chappieho. Ani žokej Jiří Palík není na listině vítězů Českého derby nováčkem, když triumfoval také s českými odchovanci Ready For Life a Josephem. Ze Slovenského derby byl Pacific Hill už dříve škrtnutý. Rozhovor nejen o jeho dalších plánech s trenérem Radkem Holčákem a analýzu průběhu derby s dvojicí nejúspěšnějších žokejů jste na našem webu mohli nalézt už v neděli.
Vítěz Českého derby Pacific Hill, foto: Jana Syručková
Angkor Wat (3,5:1) sice nesplnil roli favorita, přesto potvrdil své kvality. Po derby se samozřejmě hodně diskutovalo o tom, zda Filip Minařík v jeho sedle zvolil správnou taktiku. V pomalém dostihu s vysokým číslem jedenáct se mu nicméně nenabízela lepší varianta, pokud nechtěl zůstat příliš vzadu nebo rozdávat metry. Navíc v minulých startech chtivější Angkor Wat se na špici dostihu usadil. Na pevnější dráze by v závěru Pacific Hilla možná potrápil více, v sobotu každopádně prohrál s lepším a zřejmě i vytrvalejším koněm. Přeci jen většina polosourozenců Angkor Wata, který je stejně jako Pacific Hill synem Nathaniela, preferuje distance do dvou kilometrů a právě kolem 2000 metrů by mělo ležet jeho optimum.
ANGKOR WAT
byl zakoupen prostřednictvím
Kontakt: +420 608 064 580, crbloodstock@hotmail.com
Ignacius Reilly (7:1) šel na start jako vítěz Velké jarní ceny, přičemž v úvodním díle trojkoruny třetí Torque Power a čtvrtý Calorific obsadili necelé dvě hodiny před derby medailové příčky mezi staršími mílaři. Většinu dostihu cválal kolem dvanáctého místa, a protože vedoucí duo v oblouku odskočilo, do cílové roviny na něj ztrácel dobrých 10 délek. V závěru sice přišel se silnou koncovkou, ale blíže než na 1 a ½ délky se k vítězi nedostal. Před dostihem panovali otazníky kolem jeho vytrvalosti a vzhledem k tempu nebyly zcela zodpovězeny, nicméně v sobotu měl v případě lepší výchozí pozice zřejmě na ještě lepší výsledek. Za zmínku stojí, že zatímco Pacfic Hill a Angkor Wat stáli jako ročci 46.000 a 80.000 euro, Ignacius Reilly byl zakoupen jen za 3.000 guineí.
Trenér Václav Luka nám k derby sdělil: „Z průběhu dostihu jsem byl zklamaný. Na nějaké pozici jsme byli domluveni před dostihem, čekal jsem, že to bude rychlejší. Ale nechápu, že si jezdci nechali první dva, kteří patřili k favoritům dostihu, takhle utéct. Ze samotného Ignacia jsem nadšený. Jakou ztrátu musel stáhnout a co ukázal v závěru. Pro mě to byl nejlepší kůň v poli.
Jeho dalším cílem jsou starty ve Francii. Po vítězství ve Velké jarní se ale už moc nikam nevejde. Bude muset jít Listed nebo jestli mu najdeme nějakou class 1. Tam to ale bude mít těžké. Na šance v takových dostizích jsem zatím opatrný. Bylo vidět, že 2400 metrů by pro něj nemělo být problém. Lepší by ale mohlo být 2000 nebo 2200 metrů.“
IGNACIUS REILLY
byl zakoupen prostřednictvím
a na dražbě společnosti
Ramssio (6,5:1) znovu ukázal pěkný závěr. Na rozdíl od svých přemožitelů finišoval ve středu dráhy, kde se před distancí dostal dopředu, a i proto se v závěru trochu kroutil. I on se každopádně podílel na povedené sobotě trenéra Václava Luky.
Arcturus (13:1) šel tentokrát více defenzivně než ve Starohájském kritériu, a i proto vydržel se silami až do cíle. Každopádně na kratších distancích vyběhl lepší formy, takže stále platí, že optimum by měl nalézt kolem míle.
Kristiano (20:1) byl po startu chtivější, a přestože vyhrál falešný Memoriál JUDr. Frankenbergera, jako narostlému vytrvalci by mu více sedlo rychlejší tempo. Zhruba 100 metrů před cílem ho přibrzdil bočící Ramssio, což ho možná stálo jedno místo. Každopádně z českých odchovanců skončil nejlépe. Zároveň potvrdil kvality letošního „Frankenbergera“, když se všichni jeho medailisté vešli v derby do šestého místa.
Nikeandnemesis (70:1) využila pomalého tempa k posunu na protilehlé rovině. Nakonec vybojovala poslední dotaci a vzhledem ke slabší kvalitě Ceny tříletých klisen (známé jako Cena Hřebčína Napajedla) se aktuálně jeví jako favoritka Oaks.
Dalandi (30:1) cválal většinu dostihu na třetím místě a u „dvanáctky“ neakceptoval zrychlení vedoucí dvojice. Dlouho bojoval o dotaci, na níž nakonec nedosáhl, přesto ve čtvrtém životním startu ukázal další zlepšení.
Well Absolut (70:1) na rozdíl od Velké červnové nastoupil bez stínidel a starost o tempo přenechal soupeřům. Výkonem nezklamal, ale přeci jen na nejlepší vrstevníky mu trocha třídy schází.
Amazing Gangster (13:1) začal derby den s kurzem 25:1, ale krátce po startu bylo jasné, že pro sázející nebyl dobrou investicí. V pomalém úvodu se s ním totiž Radek Koplík musel hodně přetahovat, aby ho dostal na konec pole
Outback Rider (100:1) sice nesplnil roli největšího outsidera, ale výraznější moment neměl. Přeci jen druhá polovina pole už byla více natažená a od dotace ho dělilo bezmála 10 délek.
Military Respect (33:1) patřil k nejhůře čitelným koním, když od stěhování do Česka šel na start teprve podruhé. Dostih absolvoval v zadní části pole, ale v závěru minul jen slábnoucí soupeře. Měl by mu pomoct návrat na kratší distance.
Uran (33:1) nepotvrdil progres z Velké červnové. Jako lehčímu koni mu nemusela sednout měkčí dráha.
Chiouboucar (13:1) výrazně zklamal, přestože měl dobrou pozici. Každopádně se jednalo o jeho první slabší formu, takže nad ním nelze lámat hůl.
Tularka (55:1) cválala blízko čela dostihu, ale podporu Eduarda Pedrozy potřebovala už v oblouku a po jeho vytočení se rychle vytratila. Distance může být na hraně, směrem k Oaks je s ní ale stále třeba počítat.
Big Ben (22:1) chvíli nechtěl odskočit do zkušebního cvalu. Podobně jako ve Velké červnové útočil u bariéry, ale tam byl tentokrát osamocen a doběh uzavřel.
(Jaroslav Fabris)