Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Derby víkend v Anglii i Francii

Derby víkend v Anglii i Francii

Jiří Šnajberk nahlíží na vrcholné dostihy pro tříleté, které se od pátku do neděle odběhnou v Epsomu a Chantilly.

V prvních červnových dnech se uskuteční vrcholné klasické dostihy na obou stranách kanálu. V sobotu 1. června se běží tradičně v Epsomu na distanci 2.400 metrů, v neděli naváže v Chantilly francouzská obdoba v kratší podobě.

 

Anglické derby ve znamení spekulací

sobota – Epsom – 17:30 - Betfred Derby (Gr.1, 2400 m)

Nezvykle mnoho spekulací se letos objevilo před uzavřením startovní listiny. Zimní favorit a loni neporažený irský zástupce centrály Ballydoyle City Of Troy zklamal až devátým místem v 2000 Guineas a protože bylo hned jasné, že už žádný další přípravný dostih nepůjde, vypadl krátce z favorizované pozice. Pak se ale bez nějakého jasného důvodu na čelo kurzové nabídky vrátil. 

V největší anglické předzkoušce Dante Stakes v Yorku jasně triumfoval Economics zkušeného trenéra Haggase, který se tak mohl stát novým kandidátem na vítězství. Jenže v té době už nefiguroval na přihláškách, protože ho jeho trenér neviděl v této době jako jasného vytrvalce. Svůj názor nezměnil ani po triumfu v Dante a jelikož se nepotvrdily ani spekulace a možném startu ve francouzském derby, budeme si muset na jeho další start počkat trochu déle.

Na začátku tohoto týdne pak získal velkou důvěru sázejících druhý zástupce trenéra Aidana O‘Briena Los Angeles. Ve třech startech dosud neporažený hřebec je původově jasný vytrvalec a tak důvodem mohla být i měkká dráha na počátku týdne. První jezdec stáje Ryan Moore potvrdil svůj výběr a bude v sedle loňského šampióna City Of Troy, druhého koně pojede letos druhý jezdec stáje Wayne Lordan. Oba irští zástupci jsou nyní v pozici mírných spolufavoritů.

Skoro tradičně hned za touto dvojicí je zástupce v současnosti největšího konkurenta irské centrály, stáje Godolphin. Ancient Wisdom (Buick) se letos objevil jen v Dante Stakes, kde doběhl na druhém místě. Ztráta na vítěze byla poměrně značná, ten ale na startu chybí, takže jeho šance se těžko odhaduje.

Na zaváhání zástupců největších stájí bude spoléhat třeba vítěz Lingfield Derby Trialu Ambiente Friendly (Havlin). Dancing Gemini (McMonagle) směřuje do dostihu také bez prověrky vytrvalosti, když naposled finišoval těsně druhý ve francouzských 2000 Guineas. Zástupce dalších známých barev stáje Juddmonte posílá na start trenér Beckett. MacDuff (Rossa Ryan) si už vyzkoušel delší vzdálenost v jednom z dalších trialů. Černým koněm pro překvapení může být i jen jednou vítězně startující Voyage (Dobbs), u kterého působí start v tomto dostihu trochu přehnaně, ale sázkový kurz mu zřejmě určité šance dává.

Celkově lze říci, že letošní Derby s šestnácti účastníky je otevřenou záležitostí, kde může být i důležitým faktorem vysychající dráha nebo třeba ne moc výhodný startovní box 1 pro favorizovaného City Of Troy.

STARTOVNÍ LISTINA

 

pátek – 17:30 - Epsom - Betfred Oaks (Gr.1, 2400 m)

Již v pátek se na stejné dráze a distanci odběhne klisnám určené Oaks, ve kterém bude mít opět favoritku irská centrála Ballydoyle. A i pro klisnu Ylang Ylang (Moore) platí, že v jediném letošním startu nenadchla, i když páté místo v 1000 Guineas bylo těsné. Také tento dostih je tedy spíše otevřený pro překvapení, o které by se třeba mohla postarat jedna ze zástupkyň trenéra Becketta. Forest Fairy (Rossa Ryan) je ve dvou startech neporažená, Treasure (James Doyle) v královských barvách byla do dostihu speciálně dohlášena.

STARTOVNÍ LISTINA

 

Francouzské derby s irským favoritem

neděle – 16:05 - Qatar Prix du Jockey Club (Gr.1, 2100 m)

Také sázkové nabídce na nedělní Prix De Jockey Club (G1, 2100 metrů) zatím mírně vévodí zástupce irské centrály Diego Velazquez (Moore), kterého trenér O´Brien vybral pro tento start dlouhodobě. Svůj jediný letošní start také absolvoval ve francouzských 2000 Guineas, kde finišoval v těsném doběhu čtvrtý. O místo před ním finišoval domácí zástupce trenéra Fabreho Alcantor (Barzalona). Pro oba ale platí, že na delší distanci prověřeni nejsou. To samé lze říci o zřejmě nejšancovějším anglickém vyzyvateli Ghostwriter (Kingscote) trenéra Coxe, který letos finišoval čtvrtý v anglických 2000 Guineas. A tak největší šance může mít Fast Tracker (J Doyle) trenéra Pantalla. Ten tak trochu kopíruje cestu loňského vítěze Ace Impact, když své první starty absolvoval až v zimě na dráze v Cagnes Sur Mer a po přechodu na distanci 2000 metrů dvakrát jasně triumfoval, naposledy právě na dráze v Chantilly. Také tento dostih s patnácti účastníky je velmi otevřený, když svou roli může hrát i očekávaná měkká půda.

STARTOVNÍ LISTINA