Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Derby znovu pro klisnu, Abha nenašla soupeře

Derby znovu pro klisnu, Abha nenašla soupeře
Abha s Ricardem Sousou Ferreirou vyhrává České derby - foto Andrea Zavadilová

V neděli hostila Velká Chuchle rovinový vrchol sezóny, tedy 103. České Derby, které stejně jako před rokem ovládla klisna.

 

Analýza Jaroslava Fabrise

Na startu Českého Derby jsou klisny tradičně v menšině a nejinak tomu bylo letos, když se s třináctkou hřebců utkaly pouze dvě. Nicméně obě se vešly mezi pětici nejlepší a stejně jako před rokem klisna dokonce zvítězila. Letošní edice Derby byla rovněž triumfem koní z francouzských prodejek. Na start se totiž postavila čtveřice koní, kteří v nich letos změnili majitele a obsadili první dvě místa.  

ABHA (11:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) byla z koní zakoupených v prodejkách nejvíce pošetřená. Ve Francii totiž startovala třikrát. Zvítězila na druhý pokus, když v březnu na all-weather dráze v Pornichetu uspěla mezi nezvítězivšími. Koncem dubna pak zamířila do mílové prodejky v Saint-Cloud, kde rovněž začala pomaleji, ale nakonec jí od vítězství dělily jen dva krky, za což získal handicap 37 kg. Po dostihu byla pro stáj Statek Blata Český ráj zakoupena za 34.550 euro.

Do Velké jarní ceny zamířila necelé tři týdny po stehování do Česka a uvedla se velmi dobře, když jí vítězný Jardin Michelet předstihl o pouhý krk. Před Derby jí Ingrid Janáčková Koplíková naordinovala šestitýdenní pauzu, což je v posledních letech stále častější model. Poslední čtyři vítězové Derby totiž nastupovali právě po šesti nebo více týdnech. U Abhy to tedy znamenalo, že neměla vyzkoušenou vytrvaleckou distanci.

První pohled na její původ napovídal, že metry navíc mohou být problém. Otel Zelzal by totiž mílařem a matka Nayfah měla optimum jen o pár set metrů výše. Nicméně pohled na její rodinu prozrazoval, že zas tak krátká být nemusí. Zatím nemá žádné startující polosourozence, ale bába dala trojici black-type koní, z nichž dva podali nejlepší výkony na distálních 2100 a 2500 metrů. Prabába dala dokonce dva grupové vítěze na distancích přes tři kilometry. Pro Abhu navíc hrál její projev, protože v dostihu dokáže odpočívat a chodí závěrem.

To předvedla i v neděli. Do cílové roviny totiž točila na dvanáctém místě, ale poté jí portugalský žokej Ricardo Sousa rozhýbal k mohutné koncovce. Už před distancí tak převzala vedení a poté jen navyšovala svůj náskok. Ten v cíli činil 3 a ¾ délky. S větším náskokem naposled zvítězil před šestnácti lety Medeo.

Z realizačního týmu vítěze úspěch v Českém Derby dříve získala pouze stáj Statek Blata Český ráj manželů Dufkových, jejichž Touch of Genius uspěl v roce 2015. Portugalský žokej Ricardo Sousa patří dlouhodobě ke špičce ve Španělsku, kde aktuálně vévodí šampionátu. V Chuchli nebyl žádným nováčkem, když zvítězil při EJC i o loňském Derby dnu. Ingrid Janáčková Koplíková vlastní trenérskou licenci čtvrtým rokem a daří se jí náramně. Vždyť letos získala už pět jedničkových vítězství a dalších osm zásahů přidala ve Francii.

Vítězný tým  - foto Andrea Zavadilová

You Just Rock (8,5:1) byl ve Francii zakoupen o tři týdny dříve než Abha, když za něj po druhém místě v prodejce v Chantilly zaplatila stáj Leram 30.000 euro. V nových barvách se uvedl vítězně, protože právě na distanci 2400 metrů zvítězil mezi nezvítězivšími v Lyonu, za což získal handicap 37 kg, takže je ve Francii hodnocen stejně jako Abha. V Chuchli cválal hned za lídrem, který byl dost chtivý. Václav Janáček se tedy na protilehlé straně správně rozhodl jeho tempo neakceptovat. Se silami tak vydržel až do cíle, ale na finiš vítězky odpovědět nedokázal. Derby tak zůstává jedním z mála domácích vrcholů, který trenéru Václavu Lukovi zatím uniká.

Ganibet (30:1) rovněž není v Česku od ročka, když byl zakoupen loni v listopadu jako nestartovavší dvouletek za 12.000 euro. Potenciál ukázal únorovým vítězstvím v Cagnes-sur-Mer, ale poté ho zbrzdily zdravotní problémy a v obou chuchelských Derby trialech skončil za tabulí. V neděli tak poprvé nastoupil se stínidly, a přestože z boxů byl pomalejší, David Liška ho 1600 metrů před cílem posunul hned za You Just Rocka a v polovině lahovického oblouku začal tlačit na tempo. Stájového kolegu vítězky aktivní průběh evidentně probral, takže uhájil třetí příčku.

Charpentier (6:1) šel stejně jako při vítězství ve Velké červnové zezadu. Jaroslav Línek ho v cílové rovině umně protáhl vpřed a u distance se zdálo, že jde po druhém místu, ale poté se jeho nástup zastavil.

Shining Sky (25:1) rovněž finišovala zezadu. Větší dráha jí dle předpokladů přišla vhod, a protože si poradila i s distancí, vypadá jako velká šance pro Oaks. Do něho zatím Abha přihlášená není.

Duplikat (30:1) dokonce do cílové roviny točil jako poslední, když se na rozdíl od předchozích startů dokázal v dostihu usadit.

Maranello Rosso (20:1) byl zpočátku chtivější a ve středu pole se usadil až za prvním obloukem. Přesto získal aspoň poslední dotaci.

Jardin Michelet (5:1) v průběhu dostihu působil ospalým dojmem, takže se nezdá, že by jeho výpadek způsobilo prodloužení distance. Navíc ho na začátku cílové roviny zbrzdil couvající Magic Merlin, čímž se ocitl na chvostu pole.

Mr Dreamer (25:1) startoval necelý měsíc poté, co byl zakoupen ve Francii, a jeho optimum by mělo ležet níže. Do Derby byl dohlášen v posledním termínu, což se ekonomicky vyplatí pouze při umístění do třetího místa.

Breakmoment (5:1) měl ideální průběh ve druhém sledu, ale v závěru nic nepředvedl. Žokej Tomáš Lukášek z něj po dostihu brzy seskočil, což napovídá zdravotnímu problému.

Well Golden (66:1) znovu ukázal, že mu na nejlepší vrstevníky něco schází, když podal srovnatelný výkon jako ve Velké červnové.

Stormy Awakening (14:1) byl stejně jako stájový druh Jardin Michelet na začátku cílové roviny zbrzděný Magic Merlinem a už se nedokázal rozejít.  

L`Enfant Terrible (13:1) cválal dále od špice než ve Frankenbergerově memoriálu. Vypadá přitom jako tempař, když poslední francouzské vítězství získal stylem start-cíl.

Sadalbari (60:1) zahájil dostih blízko čela. Pozici ale ztratil ještě před závěrečnou fází dostihu.  

Magic Merlin (11:1) má pravidelně žádáno o nejvyšší číslo. Ve Velké červnové byl ale zaparkován mezi soupeře, zatímco tentokrát cválal do volného prostoru a byl dost chtivý. Dostih tedy odvodil a síly mu došly už v lahovickém oblouku.

VÝSLEDEK

(Jaroslav Fabris)