Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

za 

Více informací...

Objednat...

Dlouhé anglické klasiky tentokrát ve stejný den

Dlouhé anglické klasiky tentokrát ve stejný den
Anthony Van Dyck vítězí v těsném doběhu Derby, foto: Petra Mikesková

Netradiční termínová listina přináší letos změnu i v tom, že se dnes na závodišti Epsom Downs uskuteční oba vrcholné dostihy na klasické distanci 2400 metrů.

Investec Oaks

16:40 - (G1 klisny, 2400 m)

Velký souboj nabídne srovnání nejlepších tříletých klisen hned z několika pohledů. Prozatím mírná kurzová favoritka Love (Ryan Moore) reprezentuje úspěšnou irskou centrálu Ballydoyle a trenéra Aidana O´Briena, který již tento dostih vyhrál sedmkrát. Vyhrála s velkou převahou 1000 Guineas a i když zatím delší distanci neabsolvovala, její původ (Galileo) jí k vytrvalosti předurčuje.

 

Love vítězí v 1000 Guineas

V téměr srovnatelném kurzu půjde na start Frankelova dcera Frankly Darling (Frankie Dettori) zřejmě nejúspěšnějšího trenéra současnosti v Anglii Johna Gosdena. Ta už se na dlouhé distanci představila, když opanovala Ribblesdale Stakes v rámci královského mítinku v Ascotu. Půjde tedy o zajímavý souboj dlouhodobě úspěšných trenérů, jezdců a z hlediska původu i o porovnání otce a syna. Trenér O‘Brien má navíc v záloze i další Galileovu dceru a druhou ze zmíněných Ribblesdale Stakes Ennistymon (J.A. Heffernan). Na startu bude celkem osm klisen a kromě jmenovaných mají již všechny ostatní kurz větší než dvacet, takže vítězství některé z nich by bylo velkým překvapením.

 

Frankly Darling vyhrává Ribblesdale Stakes před Ennistymon

STARTOVNÍ LISTINA

Tipsport: 2,25 Love, 2,6 Frankly Darling, 7 Ennistymon, 15 Gold Wand, 25 Passion, Queen Daenerys, 35 Bharani Star, 50 Tiempo Vuela

Fortuna: 2,1 Love, 2,7 Frankly Darling, 6,5 Ennistymon, 15 Gold Wand, 23 Passion, 30Queen Daenerys, 38 Bharani Star, 50 Tiempo Vuela

 

Investec Derby

17:55 - (G1, 2400 m)

Mnohem vyrovnanější souboj nabídne určitě ročníkový vrchol. V pozici mírného favorita je zatím vítěz Derby trialu v Lingfieldu English King z lotu trenéra Eda Walkera, u kterého také úspěšně zapůsobil „faktor Dettori“.

 

English King vítězem Derby trialu v Lingieldu

Velkou kvalitu určitě představuje vítěz 2000 Guineas Kameko v sedle s anglickým šampiónem Oisinem Murphym, i když u něj panují obvyklé pochybnosti o distanční způsobilosti. Trenér Aidan O´Brien posílá do dostihu hned šest koní, ale k úplným favoritům tentokrát nepatří. První volbou trenéra by měl být Mogul, kterého si navíc vybral i první jezdec stáje Ryan Moore. Ten ale při prvním letošním startu v Ascotu příliš nepřesvědčil a ani startovní box 2 není výhodou. Srovnatelnou šancí je tak vítěz Hampton Court Stakes z Royal Ascotu Russian Emperor (Heffernan). Druhý z Irish 2000 Guineas Vatican City určitě přivítá prodloužení distance a černým koněm irské centrály by klidně mohl být Serpentine, který sice vyhrál jen maiden dostih v Curraghu, ale stylem upoutal. Z ostatních koní budí pozornost především nečekaný vítěz King Edward VII Stakes z Ascotu Pyledriver s Martinem Dwyerem.

 

Kameko vítězí v 2000 Guineas

STARTOVNÍ LISTINA

V historickém okénku připomenu, že v tomto dostihu, který se koná už od roku 1780, slavilo celkem sedm triumfů několik již hodně zapomenutých trenérů. Tím posledním, který by právě v letošním roce mohl slavit ten osmý, je právě už mnohokrát zmiňovaný Aidan O´Brien. A je příznačné, že jeho vítězná cesta začala v roce 2001 triumfem Galilea. Na startu letošního dostihu je totiž hned pět jeho potomků, kteří irskou centrálu reprezentují a mohli by tak tuto cestu završit.

Jako zajímavost na závěr jen zmíním, že sobota je v letošní nelehké sezóně prvním dnem, kdy mohou své koně vidět alespoň někteří majitelé.

 

Tipsport: 3,5 English King, 5 Kameko, 6 Mogul, 7 Russian Emperor, 10 Vatican City, 15 Mohican Heights, 17 Highland Chief, Pyledriver, 22 Serpentine, 33 Emissary, Khalifa Sat, Max Vega, Worthily, 50 Mythical, 100 Amhran Na Bhfiann, 200 Gold Maze

Fortuna: 4 English King, 5,3 Kameko, 6,5 Mogul, Russian Emperor, 9 Vatican City, 15 Highland Chief, Pyledriver, 17 Mohican Heights, Serpentine, 26 Emissary, 35 Khalifa Sat, Max Vega, Worthily, 55 Mythical, 80 Amhran Na Bhfiann, 150 Gold Maze

(Jiří Šnajberk)