Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

za 

Více informací...

Objednat...

Do derby dohlášeni umístění z Velké jarní ceny i vítěz trialu

Do derby dohlášeni umístění z Velké jarní ceny i vítěz trialu
Opasan s Radkem Koplíkem vítězí ve Varech před Suprtuplem (vlevo) - foto: Andrea Zavadilová (andreazavadilova.cz)

Dnešek byl termínem škrtání a dohlášek do 100. Českého derby, na jehož přihláškách přibyla čtveřice zajímavých jmen.

Koncem května si o dohlášku řekl slovenský Opasan. Svěřenec Jozefa Chodúra totiž lehce ovládl první derby trial v Karlových Varech, přičemž jeho projev dává tušit, že v progresu může pokračovat. V karlovarské dvojce na 2000 metrů se v předchozích pěti letech představili klasičtí vítězové Touch Of Genius, Sanok, Nagano Gold a Blessed Kiss, přičemž zpětný pohled napovídá, že i letošní edice byla kvalitně obsazena. Čtveřice nejlepších sice od té doby nestartovala, ale koně na pátém až osmém místě předvedli povedená běhání o minulém víkendu. V chuchelské dvojce totiž první a třetí místo obsadili Sterli a Avignon, Rusel triumfoval mezi nezvítězivšími a Tristan skončil druhý v bratislavské Ceně trojročných žrebcov.

Do derby byla dohlášena také trojice koní, která dosáhla na dotaci ve Velké jarní ceně. V ní v teprve druhém životním startu na druhém místě finišovala Zariyannka. Svěřenkyně Zdena Koplíka by tedy rovněž měla jít ještě nahoru, nicméně původ má kratší. Její otec First Defence totiž startoval v Americe, kde preferoval distance 1200 až 1400 metrů, a matka Zaridiya podala nejlepší výkony na míli.

Pátou příčku ve Velké jarní ceně vybojoval pěkným závěrem Markoni Lp. Ten loni vyhrál listed dostih na pískové dráze v Bělehradě, nicméně srbské dostihy mají výrazně slabší úroveň, takže jeho nedělní výkon byl překvapením. Na českých drahách už startovala dvojice potomků jeho otce Glavalcoura, konkrétně Glavalino a Quest Royal, a oba preferují distance přes dva kilometry.

Sedmý skončil v úvodním díle klasické trojkoruny Polish King. Svěřenec Grzegorze Wroblewského v neděli rovněž předvedl progres, protože předtím sbíral umístění v nižších kategoriích. Jeho otec Camelot je sice dlouhý, ale ohledně vytrvalosti vyvolává pochyby druhá polovina rodokmenu. Matka Elizabeth Swann i tři starší polosourozenci Polish Kinga totiž podali nejlepší výkony maximálně na „čtrnáctce“.

Celkem na přihláškách Českého derby, které se odběhne 6. září ve Velké Chuchli, figuruje 35 jmen.

PŘIHLÁŠKY

(Jaroslav Fabris)