Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Do kdy koňská chřipka zastaví britské dostihy

Do kdy koňská chřipka zastaví britské dostihy

Pozitivní nálezy koňské chřipky u několika koní zastavily od čtvrtka dostihový provoz v Británii.

Tři svěřenci trenéra Donalda McCaina, kteří se z kraje týdne zúčastnili dostihů v Ayru, Ludlow a Wolverhamptonu, byli pozitivně testováni na koňskou chřipku, přestože byli očkováni.

Britská autorita BHA ve snaze zabránit této vzduchem se šířící infekci, zastavila dostihový provoz v Británii. Skoro 200 stájí, jejichž koně se zúčastnili těchto mítinků nebo se jinak mohli dostat do styku s infikovanými koňmi, je v izolaci. Dochází k masivnímu odběru vzorků, díky nimž by měla BHA v pondělí oznámit další postup. Nyní jsou dostihy zrušeny do úterý.

Od té doby byli pozitivně testovány další tři koně McCaina, ale podezření je i u jednoho koně z jiné stáje. Všichni doufají, že díky včasnému podchycení situace by se mohli dostihy v Británii opět brzy rozběhnout. Zda to bude již ve středu nebo o několik dní či týdnů později však v tuto chvíli není jisté.

Všichni však věří, že Cheltenham Festival, konaný již za měsíc, není ohrožen. Příprava koní na vrchol sezóny však ano. Dnes se měl v Newbury uskutečnit jeden z největších mítinků sezóny zahrnující dostihy branné jako předzkoušky na cheltenhamské vrcholy.

Právě zdejší Denman Chase vyhrál loni Native River před svým úspěchem v Gold Cupu a stejnou přípravu měl naplánovanou i nyní, kdy měl vyzvat vítěze King George VI Chase Clan De Obeaux.

The Game Spirit Chase, kterou loni vyhrál Altior, byl předběžným favoritem Fox Norton, který právě jemu při svém návratu po zranění podlehl. Důležitým dostihem jsou i Betfair Hurdle, jejichž loňský vítěz Kalashnikov byl na festivalu druhý v Supreme Novices‘ Hurdle.

Pokud by se dostihy v brzké době rozběhly, je možné, že by se mítink uspořádal v jiném termínu nebo by se tyto dostihy odběhly na jiných závodištích. Zatím bookmakeři, pro něž je výpadek dostihů také nepříjemný, mají vypsány ante post sázky na vrcholy příštího víkendu. Doufejme, že se situace zdárně vyřeší.

Ondřej Blahník

 

Native River po svém životním úspěchu – vítězství v Cheltenham Gold Cupu