Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Do třetice všeho dobrého?

Do třetice všeho dobrého?

Eduard Němeček rozebírá Irish 1000 Guineas, které se dnes běží v Curragh.

Rozbor Eduarda Němečka

Curragh, sobota 22.5.2022,  16:45

Tattersalls Irish 1000 Guineas (Group 1, 1600 m)

V neděli se představí v poslední ostrovní jarní klasice klisny. Stejně jako v Anglii ani v Irsku nenajdeme ve startovním poli jasnou favoritku. V kurzové nabídce je oprávněně na prvním místě třetí z Newmarketu Tuesday, která před třemi týdny ztrácela na vítěznou Cachet dvě délky. A Cachet svým těsným druhým místem ve francouzském ekvivalentu před týdnem v Paříži tuto formu ještě umocnila.

Po padesátidenní absenci se na dráhu vrací Frankelova Homeless Songs, do které trenér Weld vkládá velké naděje. V jediném letošním startu tato klisna vyhrála začátkem dubna  G3 na 1400 m v Leopardstownu a ukázala schopnost pěkně zrychlit v cílové rovině. O délku porazila další adeptku klasických vavřínů, kterou je Agartha Josepha O'Briena. Ta se v Leopardstownu představila ještě jednou o měsíc později, kdy byla znovu druhá v G3, tentokrát na 1600 štrů. Tehdy jí o ¾ délky porazila další nadějná účastnice zítřejšího dostihu History. Tu připravuje otec Josepha Aidan. Ten má v dostihu ještě další dvě klisny, které však k favoritkám rozhodně nepatří. Jednou z nich je Dubawiho Concert Hall. Ta má letos na svém kontě jediný a vítězný start v Listed na 2000 m v Navanu. Její slušné umístění by až tolik nepřekvapilo. To poslední z Aidanových svěřenkyň Lullaby je zatím v pozici největšího outsidera.

Ale vraťme se ke klisnám, které by mohly mít větší šanci na úspěch. Jednou z nich je Zarakova Purplepay, kterou loni ve Francii připravoval Cedric Rossi. Jako dvouletá startovala celkem 8x a zejména její poslední dvě vystoupení byla velmi vydařená. Počátkem října vyhrála v Longchamp kvalitně obsazené Criterium Arqana na 1600 metrů a o 3 týdny později obsadila 3. místo v G1 na 1600 m  v Saint-Cloud jenom 1 1/2 délky za výborným Angel Blue. Oba kvalitní výkony podala na velmi měkké půdě, takže jakýkoli déšť v Curragh bude v její prospěch. V zimě se přesunula na ostrovy k Williamu Haggasovi, jehož koně prokazují v posledních dnech výbornou stájovou formu. Jako tříletá zatím nevyběhla.

Velmi zajímavou klisnou, která však zatím, částečně i vinou toho, že jí příliš nepřálo štěstí, nenaplnila ambice svého realizačního týmu, je Siyouniho Mise En Scene, kterou připravuje progresívní mladý trenér James Ferguson. Jako dvouletá vyhrála debut mezi nováčky v Haydocku, poté si poradila se slušnou konkurencí v G2 v Goodwoodu a asi nejlepší výkon předvedla v říjnu ve Fillies´Mile G1 v Newmarketu, kde byla čtvrtá. Před ní však byla obrovská kvalita, když jistě vyhrála loňská dvouletá suverénka Inspiral, a těsně před Mise En Scene skočily první a druhá z anglických 1000 Guineas, tedy Cachet a Prosperous Voyage. Po tomto dostihu zamířila ambiciózně do Del Mar, kde však měla v Breeders´ Cup Juvenile  Fillies Turf smolný los (box číslo 13) a po nepovedeném průběhu skončila až desátá. Letos měla debutovat ve 1000 Guineas před třemi týdny v Newmarketu, zvýšená teplota těsně před dostihem ji však nepustila na start.

Ostatní účastnice nastupují na start s menšími šancemi, i když slušné umístění by u některých z nich zas až tolik nepřekvapilo. To platí o Panama Red (tr. Lyons), Villanova Queen (tr. Harrington) či vloni v jediném životním startu neporažené Hermanna Estrella (tr.Stack).

I Henry De Bromhead posílá do dostihu svou tříletou naději, kterou je Star Girls Aalmal.

Výčet účastnic uzavírají outsiderky Bolgerova Freedom Of Speech a Lady Of Inishfree (tr. Meade).

 

Verdikt

Po dvojnásobné smůle snad bude mít tentokrát více štěstí MISE EN SCENE. Ze svěřenkyň Aidana O´Briena vypadá nejlépe prověřená Tuesday. Měkčí půda by mohla pomoci k dobrému umístění Haggasově Purplepay. Pokud je v pořádku, měla by dobře zaběhnout i Homeless Songs, otázka však je, proč vynechala plánovaný Newmarket i Paříž.  Stabilně solidní výkonnost prokazuje Agartha a přehlédnout se nedají ani History a Concert Hall.

MISE EN SCENE – Tuesday - Purplepay

STARTOVNÍ LISTINA