Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Docteur De Ballon s cenným doublem

Docteur De Ballon s cenným doublem
Docteur De Ballon vítězí v Prix La Haye Jousselin

Největší dvě francouzské steeteeplechase Gran Steeple-Chase de Paris a Prix La Haye Jousselin mají stejného vítěze.

Největší francouzskou steeplechase je Gran Steeple-Chase de Paris na 6000 metrů, která se na pařížské dráze v Auteuil běhá v květnu. Druhý vrchol Prix La Haye Jousselin na 5500 metrů má termín začátkem listopadu na stejném závodišti. Díky tomu, že pařížské dráhy byly na jaře zavřené kvůli koronaviru Covid-19, posunul se termín Gran Steeple-Chase de Paris na 18. října a Prix La Haye Jousselin na 29. listopadu.

Posledním, kdo získal v jednom roce double v obou dostizích byl v roce 2015 Milord Thomas, který vyhrál Prix La Haye Jousselin třikrát. Před ním to byl v roce 2009 Remember Rose, v roce 2007 Mid Dancer, který v letech 2011 a 2012 přidal další dvě výhry v Prix La Haye Jousselin. Naopak Princesse d'Anjou, která získala double v roce 2006, o dva roky později vyhrála podruhé Gran Steeple-Chase de Paris. Dvojnásobnými vítězi byli sedminásobný vítěz Prix La Haye Jousselin Al Capone II nebo trojnásobný vítěz Gran Steeple-Chase de Paris Katko. Letos se to podařilo 26. koni ze 134 ročníků Prix La Haye Jousselin, jedenáctému ve stejném roce.

DOCTEUR DE BALLON loni patřil k favoritům Gran Steeple-Chase de Paris, když vyhrál oba předchozí starty, dostih ale po chybě na největší překážce kurzu nedokončil. Letos si však na omezení kvůli Covidu-19 nemůže stěžovat. Trenérka Louisa Carberry říká, že měl zdravotní problémy a posunutí Grand Steeple-Chase de Paris mu přišlo vhod. V ní předvedl v závěru razantní zrychlení a dvěma pětiletým soupeřům utekl o 5 délek.

Podobný scénář se odehrával i v Prix La Haye Jousselin. I tady zpočátku nikam nepospíchal a Bertrand Lestrade ho posunul mezi přední koně až po zatočení do cílové roviny. Za posledním skokem předvedl opět silný finiš, ale souboj byl daleko dramatičtější, když na první pozici se dostal až těsně před cílem.

Za ním opět skončili pětiletí Feu Follet a Figuero, kteří si oproti Gran Steeple-Chase de Paris prohodili pořadí. Doctor De Ballonovi je 8 let, Louisa Carberry si ale myslí, že je v nejlepší kondici a těší se na příští Gran Steeple-Chase de Paris.

VÝSLEDEK

 

V Grand Prix D’Automne na 4800 metrů se očekával „rematch“ z Grande Course De Haies D’Auteuil, kde v těsném doběhu vyhrála Paul’s Saga před do té doby suverénní L’Autonomií, u níž se počítalo, že by se měla vrátit na vítěznou vlnu. V dostihu si ale opět počínala dost neúsporně. Neodvodila sice dostih v rychlém tempu jako posledně, skákala ale výrazně doprava a obíhala.

Paul’s Saga byla loni v tomto dostihu druhá. Letos si ale zpočátku tak dobře nevedla. Až před šesti týdny vyhrála Grande Course De Haies D’Auteuil, což byl její sedmý letošní start. To překvapilo i trenéra Davida Cottina, který už počítal, že by odešla do chovu. Podle něho jí výrazně pomohlo použití beránků. Před sobotním startem ji poslal ještě do Gr.3 na 3900 metrů, které také vyhrála. Tady si opět vedla lépe než L’Autonomie, ale její útok tentokrát nebyl tak úspěšný. Souboj o první místo prohrála o ½ délky.

GALOP MARIN nastupoval na start jako obhájce vítězství, přesto jste si ho mohli vsadit 14:1. Ani jemu se ale letos moc dobře nevedlo. Třeba s L’Autonomií třikrát výrazně prohrál a v Grande Course De Haies D’Auteuil ztrácel ze třetího místa na obě klisny 10 délek.

Tady s ním Morgan Geagiraz diktoval tempo spolu s L’Autonomií, zavedl pole do cílové roviny a první pozici udržel před útočící Paul’s Sagou. Dominique Bressou ho tak po roce dokázal přichystat k dalšímu velkému vítězství.

VÝSLEDEK

 

(Ondřej Blahník)