Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Dominique překážkovou hvězdou?

Dominique překážkovou hvězdou?
Dominique s Janem Faltejskem ve Varech – foto: Andrea Zavadilová (andreazavadilova.cz)

Přestože v italské Pise se neběžely nijak velké dostihy, svým působivým vítězstvím naznačil Dominique své možnosti do budoucna.

DOMINIQUE patřil od počátku kariéry mezi jedničkové koně. Zpočátku běhal spíš na míli, později se zaměřil na střední tratě. Často na levotočivé dráze ve Varšavě, kde byl třetí v mílové Nagrodě Mosznej a čtvrtý v Westminster Freundschaftspreis na 2000 metrů. Až ve čtyřech letech přešel na vytrvalecké tratě, kde byl čtvrtý ve Zlatém poháru, pátý v EJC Long – Velké ceně českého turfu a na závěr sezóny opanoval 2 mílovou Cenu prezidenta republiky.

Loni přešel na překážky a hned se uvedl lehkým vítězstvím v Karlových Varech. Na rovinu se vrátil v Karlovarské dvojnásobné míli, kde s nejvyšší váhou skončil čtvrtý. Pak mu dal Pavel Tůma odpočinek a na dráhu ho vrátil až v prosinci v italské Pise. Zde ho Jan Faltejsek vedl vzadu, což se mu moc nelíbilo, ale usadil ho a závěrečným finišem stihl třetí místo za Grand Sud.

Ten byl jeho soupeřem i včera. Premio Belbuk na 3500 metrů nebyl žádný velký dostih. Soupeři si rozdělili 11.000 €. Sešla se v něm ale slušná konkurence. Šlo především Beau Saonoise, který před příchodem do tréninku Josefa Váni mladšího vlastnil ve Francii rating 64 kg a v Itálii se hned zařadil mezi nejlepší proutěnkáře. Před rokem vyhrál oba vrcholy právě v Pise, když v Gran Corsa Siepi Nazionale porazil Anakinga a Capivariho. Formu neztratil ani na podzim, kdy byl druhý v Gran Corsa Siepi di Merano za Stukem a třetí v Gran Corsa Siepi di Milano, které vyhrál Skins Rock.

Tentokrát nechal Jan Faltejsek Dominiqua jít hned za ofenzivním Grand Sudem a v rovině od něj bez problémů odešel. Beau Saonois porazil těsně jen tréninkového kolegu Grand Suda, ale nesl o 4 kg víc než Dominique. Přesto právě lehkost, s jakou Dominique zvítězil, by mohla hodně slibovat a mohl by se stát další hvězdou úspěšné stáje Jiřího Charváta. Vše se pravděpodobně ukáže v dalším startu a možná se spolu opět utkají.

Pro Beau Saonoise půjde 24. ledna Premio Gran Corsa Siepi di Pisa na 4000 metrů o 30.000 €, kterou loni vyhrál. Josef Váňa mladší byl s jeho výkonem spokojen: „Po sezóně jsme mu dali odpočinek. Ještě neměl tolik napracováno, podmínky na přípravu teď u nás nebyly nejlepší. V příštím startu od něj čekám zlepšení. Víc mě zklamal Grand Sud, který to asi nedal psychicky.“   

VÝSLEDEK

 

Vůbec prvním vítězným českým koněm v novém roce 2021 a hned českým odchovancem byl syn výborné steeplerky Nostalgie NIGHT MOON. Již předloni vyhrál v Itálii největší dostih pro tříleté proutěnkáře. V Pise byl úspěšný již v prosinci, teď těsně vybojoval steeplechase na 3200 metrů.

Druhý First Daum minule lehce porazil Grand Suda a Dominiqua. Davide Satalia měl dostih výborně rozjetý, před poslední překážkou si byl možná příliš jist vítězstvím. I tak to byl od Night Moona velmi dobrý výkon. First Daum má ve Francii slušný rating 58 kg a je o dost zkušenější.

VÝSLEDEK

 

(Ondřej Blahník)