Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

za 

Více informací...

Objednat...

Dostihové zprávy

Dostihové zprávy

Royal Ascot, Belmonte Stakes, Ignacius Reilly šel Listed, Achird neuspěla v německé klasice, odstartovala sezóna na Slovensku, schváleny jsou propozice do 6. září.

Royal Ascot

Royal Ascot je jedním z největších svátků dostihové sezóny. Letos byl pravidelný program kvůli koronaviru zčásti poměněn. Přesto se podařil mítink, během něhož se za pět dní odběhlo řada velkých dostihů.

Loňský vítěz St James’s Palace Stakes CIRCUS MAXIMUS zvítězil na Royal Ascotu i po roce, když s ním Ryan Moore vybojoval mílové Queen Anne Stakes těsně před godolphinskou Terebellum, která se na rozdíl od něj již letos rozcvičila prvenstvím v Gr.2 v Newmarketu.

VÝSLEDEK

 

V Ribblesdale Stakes (Gr.2) na 2400 metrů pro tříleté klisny jistě zvítězila FRANKLY DARLING, která v předešlém startu lehce vyhrála maiden v Newcastlu. Pro Frankie Dettori a trenér John Godsen tak zopakovali úspěch z loňského roku se Star Catcher, která pak vyhrála Irish Oaks. Letos se Oaks v Epsomu koná až 4. července a Frankly Darling si tak vysloužila post druhé favoritky za vítězkou 1000 Guineas Love.

VÝSLEDEK

 

Prvním sprinterským vrcholem byly King's Stand Stakes na 1000 metrů. Roli velkého favorita splnil BATTAASH, který v minulých vdou ročnících skončil druhý za Blue Pointem. Po jeho odchodu do chovu se tedy vedený Jimem Crowleym prosadil naplno a potvrdil, že patří k nejlepším sprinterům na této distanci.

VÝSLEDEK

 

V Prince Of Wales’s Stakes na 2000 metrů jistě dominoval LORD NORTH, který dosud mezi velké hvězdy nepatřil. Svěřenec Johna Gosdena vyhrál debut ve dvou letech a jednoznačně první start jako tříletý, což byl match v Newcastlu. Při pokusu uspět v Listed však skončil poslední, důvodem byl ale nedostatek prostoru v rovině. Potom byl vykastrován a úspěšně rozjel kariéru v handicapech, kde nebyl hůř jak druhý. Na konci sezóny vyhrál i Listed a že v něm něco bude ukázal letos v Haydocku, kde v Gr.3 na 2000 metrů vyhrál těsně, loňského předního tříletka Elarqama ale měl stále pod kontrolou. 10 dní nato ho James Doyle dovedl k životnímu úspěchu a možná ještě neřekl vše.

Druhý Addeybb byl loni druhý v Champions Stakes a letos vyhrál dvě Gr.1 v Austrálii. Třetí Barney Roy byl výborný ve třech letech, ale pak laboroval se zraněním. Až čtvrtý skončil favorit Japan, pro něhož mohla být distance krátká.

VÝSLEDEK

 

Třetí vítězství v historickém Gold Cupu na 4000 metrů, který se běhá od roku 1807 získal nejlepší supervytrvalec současnosti STRADIVARIUS. Svoji šňůru 10 vítězství ukončil na podzim těsnou porážkou v British Champions Long Distance Cupu. John Gosden ho chtěl před tímto startem rozběhat, a proto ho poslal do Coronation Cupu v Newmarketu, kde byl na pro něj nezvykle krátké trati 2400 metrů třetí. Dosavadní úspěchy nezískával výraznou převahou, když ho ale tentokrát Frankie Dettori rozhýbal, utekl soupeřům o propastných 10 délek. Takhle může příští rok pomýšlet na vyrovnání čtyř triumfů Yeatse, který uspěl v letech 2006 až 2009.

VÝSLEDEK

 

Loňské Hardwicke Stakes (Gr.2) na 2400 metrů bylo lákadlem účastí Nagano Golda a jeho druhé místo fantastickým úspěchem. Vítězný Defoe letos stačil na třetí příčku. Jednoznačnou vítězkou se stala FANNY LOGAN, která sice loni zaznamenala sérii čtyř vítězství, ale od Listed k Gr.3. Progres na závěr roku potvrdila čtvrtým místem v Breeders' Cup Filly & Mare Turf. To bylo vše na distanci 2000 metrů. Na úvod sezóny předvedla druhým místem v Gr.3 na 2300 metrů v Haydocku a tady jí to dokonale sedlo. Frankie Dettori s v jejím sedle připsal další velký úspěch.

Druhým místem překvapil Alounak, který byl před tím šestý v Coronation Cupu. Derby vítěz Anthony Van Dyck, který tam byl druhý, tady opět předvedl další zklamání, když skončil pátý před Elaqamem.

VÝSLEDEK

 

Tříletým sprinterům byl určen Commonwealth Cup na 1200 metrů. Vítězství si zde připsal GOLDEN HORDE, který loni patřil k předním dvouletým na trati 1200 metrů, když byl třetí v Prix Morny a druhý v Middle Park Stakes. S Adamem Kirbym získal první úspěch na nejvyšší scéně.

VÝSLEDEK

 

Coronation Stakes na 1600 metrů jsou určeny tříletým klisnám. Na startu byly umístěné klisny z klasiky v Británii a Irsku. Kratší pauza ale mohla být příčinou, proč tyto klisny neuspěly. Nejlepší z nich byla třetí Quadrilateral, která do dostihu nastoupila jako favoritka.

Svěřenkyně Jessicy Harrincon ALPINE STAR loni v Irsku vyhrála Gr.2 a tady nastoupila bez přípravného startu. „Kouzelník“ Frankie Dettori ji dovedl k suverénnímu prvenství před americkou zástupkyní Sharing, která loni vyhrála Breeders‘ Cup Juvenile Fillies Turf a v květnu se vítězně rozběhala v Churchill Downs.

VÝSLEDEK

 

Ani v St James’s Palace Stakes na 1600 metrů neuspěli klasici. Loňský nejlepší dvouletek Pinatubo sice oplatil porážku Wichitovi, z prvenství se ale radoval PALACE PIER, kterého John Gosden nechal rozběhnout v handicapu a Frankie Dettori s ním dokázal uspět i v jeho prvním startu na black type scéně.

VÝSLEDEK

 

Druhý sprinterský vrchol Diamond Jubilee Stakes na 1200 metrů vybojoval loňský vítěz Sprint Cupu HELLO YOUMZAIN, loni na Royal Ascotu třetí v Commonwealh Cupu. Druhé místo si z loňska zopakoval Dream Of Dreams před Scepticalem, který si díky vítězné šňůře v Irsku zhostil role favorita.

VÝSLEDEK

 

Dettori, Dettori, Dettori

FRANKIE DETTORI předvedl i na Royal Ascotu, že je nejlepším žokejem světa. V závěrečném dni získal hattrick a tím i celkově šesté vítězství na pětidenním mítinku, čímž vyrovnal úspěšného Jima Crowleyho, který získal hattrick úvodní den. V Gr.1 ale uspěl „jen“ v King‘s Stand Stakes s Battaash, zato Frankie v Gold Cupu se Stradivariem, v Coronation Stakes s Alpine Star a St James’s Palace Stakes s Palace Pierem. Celkově získal na mítinku již své 73. vítězství na Royal Ascotu.

Jubileum slavil i Ryan Moore, který na Royal Ascotu slavil své 60 vítězství, které do konce mítinku zvýšil na 62.

 

Ignacius Reilly sahal po black type

Vítěz Velké jarní Ignacius Reilly, který do sezóny vstoupil výhrou ve Velké dubnové, startoval v sobotu v Grand Prix de Compiegne (Listed) na 2000 metrů. Již loni byl v Listed na 2400 metrů pátý, tady mu měla líp sednout distance, což se potvrdilo.

Favoritem byl loni třetí z francouzského derby Motamarris, který ale od té doby startoval poprvé. Byl velký problém zavést ho do boxů, pak ale nebylo co řešit. Útokem zezadu vyhrál o 4 délky. Ignacius Reilly se zapojil do boje o umístění a skončil těsně čtvrtý, když black type umístění mu uteklo o krk. Za ním skončili koně, kteří měli i grupovou minulost.

VÝSLEDEK

 

Německo s českou účastí

V sobotu se konali dostihy v Dortmundu. V Dortmund Grand Prix - Grosser Preis der Wirtschaft (Gr.3) na 1800 metrů. Čeští koně zde sice chyběli, ale rozdali si to nejlepší český žokej a několikanásobný český šampión.  Vítězství bral AVIATEUR s Filipem Minaříkem před veteránem Potemkinem s Bajuržanem Murzabajevem.

VÝSLEDEK

 

V nedělo byly v Düsseldorfu na programu Wempe 100. German 1000 Guineas (Gr.2). Klasického dostihu se účastnila i třetí z Jarní ceny klisen Achird, ale v této konkurenci na ni zbylo očekávané poslední místo.

Prvenství získala překvapivě LANCADE, která dosud měla na svém kontě jen dvě menší vítězství. V aukčním dostihu loni skončila šestá. Svěřenkyni Yasmina Almenradera vedl Adie de Vries, loni úspěšný na Evropském poháru žokejů. Druhá byla vítězka předzkoušky v Kolíně nad Rýnem No Limit Credit před účastnicí 1000 Guineas v Newmarketu Rose Of Kildare.

VÝSLEDEK

 

Dvojkového handicapu na 1400 metrů Ficon Vermögensmanagement-Cupu se účastnil Lexceed, který obsadil pátou příčku. Pozici favorita i s nejvyšší váhou potvrdil druhý z EJC Million CALL ME MISTER, který v posledních dvou startech v jedničkových handicapech obsadil druhá místa. Svěřence Jana Korpase vedl Bajuržan Murzabajev.

VÝSLEDEK

 

 

Favorit Kentucky Derby v Belmonte Stakes nezapochyboval

V sobotu se netradičně jako první díl americké trojkoruny odběhly Belmonte Stakes, které bylo oproti normální distanci 2400 metrů zkráceno na 1800 metrů. Pozici favorita bez problémů splnil vítěz Florida Derby TIZ THE LAW, kterého Manuel Franco dovel ke skoro 4 délkovému vítězství.

VÝSLEDEK

 

Bratislavské závodiště otevřelo brány

V neděli se v Bratislavě odběhly první slovenské dostihy. Hlavní dvojkový Memoriál Josefa Břečku na 1600 metrů vyhrál GEORGE BOOLE, který se rozběhal v Memoriálu Jaroslava Maška.

VÝSLEDEK

 

Lehké vítězství v trojce Ceně Fiorentiena 1200 metrů získal HENRYTHEAEROPLANE, který dokázal poprvé uspět od Svatováclavské ceny 2018, když jeho kariéru loni přibrzdilo zranění.

VÝSLEDEK

 

Tradiční steeplechase na 3800 metrů Jarnú cena Petržalky vyhrál CATCH LIFE, který letos změnil působiště a už ve Varech naznačil, že do starého železa ještě nepatří.

VÝSLEDEK

 

 

Byly schváleny propozice do 6. září

Jockey Club schválil propozice do 6. září, kdy se ve Velké Chuchli odběhne České derby. V letních měsících pravděpodobně kvůli problémům se zavlažování zrušilo dostihový den mostecké závodiště. To bylo pořadatelem řady jedničkových sprinterských dostihů. Ostatní závodiště tyto dostihy nenahradí a sprinteři mají dostih až Svatováclavskou cenu koncem srpna.

O moc lepší to nemají ani ostatní starší. Po Velké květnové, která je na programu tuto neděli, je jen dvojková Lázeňská míle ve Varech, kde se odběhne i dvojka na 2400 metrů. Jedinými jedničkovými dostihy od 6. července budou Memoriál Josefa Dolejšího na 2000 metrů ve Varech a Cena Nory Jean na míli pro klisny.

Tříletí vytrvalci mají naplánovaný program předzkoušek na derby a klisny Oaks. První jednička pro dvouleté bude 23. srpna Cena Masice v Karlových Varech.

V Pardubicích je v plánu, že se všechny čtyři kvalifikace na Velkou pardubickou odběhnou během dvou měsíců. Jejich dotace klesla na 200.000 korun, stejně jako dotace Zlatého poháru, který se odběhne při dvou dnu 25. července.

Řada závodišť plánuje uspořádat dostihy i v listopadu. V navrženou termínovou listinu by 17. listopadu měl uzavřít kvůli koronaviru zrušená Prvomájová steeplechase.

PROPOZICE 18.7 – 6. 9.

TERMÍNOVÁ LISTINA

(Ondřej Blahník)