Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Dramatická koncovka Velké pardubické pro Theophila (analýza)

Dramatická koncovka Velké pardubické pro Theophila (analýza)
Theophilos s Josefem Bartošem vítězí ve Velké pardubické - foto: JanaSyručková

Dramatickým soubojem trojice koní vyvrcholila 129. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou, jejíž výsledek posunul hned několik rekordů.

Zatímco startovní pole většiny rámcových dostihů Velké pardubické nebyla početné, v samotném 6900 metrů dlouhém překážkovém vrcholu se představilo 20 koní. Dráha nebyla tak měkká, jak se očekávalo. První start se nepovedl a při druhém neodskočil dobře Bridgeur, od něhož se očekávalo diktování tempa. Toho se naopak chytil Marcel Novák a britští jezdci. Diskutována pak byla situace na Taxisově příkopu, kde skončila čtveřice koní včetně favorizovaného obhájce Tzigane Du Berlais.

THEOPHILOS (6:1 u Tipsportu, 3,5:1 u Betina) je znám svojí temperamentní povahou. Díky ní byl dříve směřován na kratší tratě. Byl dvakrát druhý v 2 mílovém Poplerově memoriálu, pověst rychlejšího koně potvrdil i dvěma triumfy v Prvomájové steeplechase. Loni se již zaměřil na Velkou pardubickou. Nejprve byl v kvalifikaci čtvrtý, v srpnu již bojoval o vítězství. O ně ho těsně připravil jeho stájový druh No Time To Lose, přestože se dostih tehdy běžel na jemu vyhovující pevnější dráze. Spekulovalo se o moc brzkém nástupu, ale i o tom, že Theophilovi by mohla scházet vytrvalost. Tu nemohl rozptýlit ani při Velké, protože do ní kvůli nemoci nenastoupil.

Ani letošní sezóna pro něj nezačala šťastně. V první kvalifikaci byl na těžké oranici zadržen, což opět vyvolalo pochybnosti o jeho zdravotním stavu. Trenér Josef Váňa mu pak radši naordinoval Červnovou cross country Válečníka, kde proti 2 mílový specialistům skočil druhý. Cena Peruána na 5200 metrů již pro něj byla jednoznačnou záležitostí. V poslední kvalifikaci pak přišel koncovkou druhý, díky pomalému začátku ale pochybnosti o své vytrvalosti nevyvrátil.

Teď mu vyhovovalo, že dráha poměrně vyschla. I v předešlých dostizích bylo vidět, že především travnatá pasáž je rychlá. Josef Bartoš ho po Taxisu stáhl do zadní části, za Velkým anglickým skokem ale již začal šlapat na tempo a po vběhnutí na travnatý ovál ho poslal do čela. Chvíli se zdálo, že nástup byl předčasný. V rovině se k němu opět dotáhl Stretton a dostal se o délku před něj. V dramatické koncovce ale v sobě Theophilos našel sílu, aby souboj zvrátil ve svůj prospěch.

Josef Bartoš tak dosáhl na třetí vítězství ve Velké pardubické. První dvě získal s Decent Fellow a Sixteen v letech 2006 a 2008, tedy naposled před 11 lety. Letos se mu navíc podařil historický kousek, kdy jako jediný jezdec v historii vyhrál během jednoho roku Velkou pardubickou i největší překážkový dostih v Itálii Gran Premio Merano. Po doběhu nadšeně sděloval: „Opakovaný start byl nejhorší na nervy Thea. Taxis skočil perfektně. Byl dobře připravený. Pak jsem to vzal trochu defenzivně. Velká nebyla přepálená. Tempo, co nastavil Jarda Myška bylo akorát, takže jsem se rozhodl jít už 600 metrů domů, nebylo na co čekat. Stretton mě sice v rovině předjel, ale já jsem na něj volal „Theo běž!“, jak mě učila paní Váňová a on šel. Bylo to těžké vítězství, fyzicky jsem „vyndanej“, ale co Theo předvedl, je to fakt bomba kůň.“

Josef Váňa je nejúspěšnějším trenérem v historii Velké pardubické. Nyní s Theophilem přidal 11. triumf. Z vítězství se radovala početná sestava majitelů. Theophilos totiž reprezentuje syndikát Dostihový klub iSport-Váňa, který má okolo 120 členů.

 

Theophilos překonává Taxisův příkop. Před ním Stretton, vlevo Player, vpravo Sztorm – foto: Zenon Kisza (fotokisza.com)

Stretton (16:1) na sebe během sezóny nijak zvlášť neupozornil. Jeho nejlepší běhání bylo současné druhé místo v Úvodní cross country Koroka. Dvě čtvrtá místa z kvalifikací ale nebyla špatná, cílená příprava na Velkou pardubickou byla zřejmá. V ní ho stejně jako při jeho loňském třetím místě vedl Thomas Garner, který ho usadil hned za vedoucího Bridgeura. Na travnatém oválu se před něj dostal Thophilos, v rovině ale šel dopředu a vypadalo to, že si jde pro vítězství. Nakonec však prohrál souboj s vítězem, který se vrátil do hry. Potvrdil tak, že vyspěl jednoho z našich nejlepších krosařů.

Chicname De Cotte (75:1 u Tipsportu, 177:1 u Betina) k nám přišel s vizitkou koně, který ve Francii jako tříletý dosáhl na překážkový rating 63 kg, později však šel s formou trochu dolů. Před přechodem na krosy měl 56 kg. V nich začátkem loňského roku dokázal být čtvrtý v Grand Cross de Pau, letošní výsledky v zimě již tak oslnivé nebyly. U nás absolvoval dvě kvalifikace, v nichž obsadil pátá místa. V té poslední si ho vyzkoušel Jordan Duchene, který byl v jeho sedle i nyní. V dostihu ho vedl spíš v závětří, v závěru ale přišel se silným útokem, jímž získal blízké třetí místo.

Mazhilis (12:1) před třemi lety vyhrál Gran Premio Merano. V minulých letech ho ale trápily zdravotní problémy. Letos se postupně dostával do formy a získával zkušenosti v krosech. V červnu prohrál jen s pozdějším vítězem Ceny Vltavy Evženem, kvalifikoval se pak třetím místem v září.

Stejně jako v posledním startu mu dělal trochu problém Velký anglický skok. V závěru nezareagoval na zrychlení některých soupeřů, táhlým závěrem s ním Jan Kratochvíl došel pro čtvrté místo.

Ange Guardian (7,5:1) měl stejně jako loni výbornou sezónu. Vyhrál Úvodní cross country i dvě kvalifikace. Loni ale v nadějně rozjeté Velké pardubické v rovině nedokázal zrychlovat. I tentokrát se ukázalo, že distance je pro něj skutečně za hranou. V dostihu ho Jiří Kousek držel zcela vzadu, aby uplatnil svůj finiš. S ním se také v rovině dostal na čtvrtou pozici, v konci mu ale začal docházet dech a těsně prohrál s Mazhilisem.

Rathlin Rose (27:1) v Británii absolvoval slušně několik velkých handicapů. Jeho rating 131 lb byl na naše poměry slušný. Limitovat ho měla neznalost zdejších krosových skoků, James Best ho ale kurzem převedl na jedničku. Zpočátku ho vedl spíš ve střední pasáži, postupně ho ale posouval a na travnatý ovál vbíhal mezi prvními. Nedokázal však zrychlovat a skončil šestý. Spokojený trenér David Pipe vinil trochu delší distanci, doma se ale spíš prezentoval tempovým projevem a i tam několikrát v závěru přišel o lepší umístění.

Talent (8:1) měl již kvůli zdravotním problémům ukončit kariéru, nakonec se ale vrátil vítězstvím v poslední kvalifikaci. Tady se pohyboval blízko čela, v závěru ale stačil na sedmé místo.

Vandual (80:1) zopakoval umístění z loňského roku. Letos přešel do tréninku na Slovensko. I on byl zpočátku aktivní, v závěru ale na nejlepší nestačil.

Dulcar de Sivola (170:1) se loni v pěti letech ukazoval nadějně. Přechod mezi nejlepší krosaře se ale zdá příliš brzo. Stejně jako v kvalifikacích nebyl ve hře.

Sztorm (12:1) podával velmi dobré výkony ve steeplechase na travnatém povrchu v Polsku a Itálii. V srpnu potrápil i Ange Guardiana v kvalifikaci. V poslední startu ve Wielke Wroclawske však byl zadržen pro podezření na krvácení. Ve Velké se začal propadat už za lesem a skončil vzadu.

Zarif (30:1) loni skončil čtvrtý a umístil se i v předešlých třech ročnících. Letošní formy již byly slabší. V rovině byl ještě za Talentem, pak ale jen dokončil.

Templář (250:1) již na tuto společnost nemá třídu, a to také potvrdil vzdáleným posledním místem.

Ribelino (50:1) najížděl Taxisův příkop v první vlně, ale přibrzdil před skokem, doskočil na hranu a spadl.

Tzigane du Berlais (3,75:1) jako obhájce nastoupil na start v roli favorita. Po karambolu s padajícím Ribelinem skončil na Taxisu.

Mahony (35:1) se brzy odrazil před Taxisovým příkopem a spadl.

Beau Rochelais (27:1) padl na Taxisu (na něm stejně jako loni skončili čtyři koně).

Delight My Fire (80:1) skončila stejně jako loni na Popkovickém skoku

Player (16:1) podklouzl při točení za Hadím příkopem.

Krocoleon (145:1) se fatálně zranil na Suchém příkopu.

Bridgeur (50:1) je znám ofenzivní taktikou. Nepovedl se mu ale start a odskočil vzadu. Do čela se dostal na Irské lavici, od té doby udával rozumné tempo. Po výrazné chybě na Havlově skoku bal zadržen.

VÝSLEDEK

PŘÍMÝ PŘENOS ČESKÉ TELEVIZE

Velká pardubická 2019

 

Tisková konference po Velké pardubické s Tomášem Jandou, Josefem Bartošem a Josefem Váňou

(Ondřej Blahník)