Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Dramatické Oaks překvapivě pro Beauty Approach

Dramatické Oaks překvapivě pro Beauty Approach
Beauty Approach s Davidem Liškou vítězí v Oaks, foto: Andrea Zavadilová

V neděli hostily Karlovy Vary čtvrtý klasický dostih sezóny, tedy klisnám vyhrazené 78. Oaks holdingu Rabbit CZ.

 

Analýza Jaroslava Fabrise

Na start 2400 metrů dlouhého Oaks se postavila dvanáctka klisen, takže startovací boxy byly zaplněny do posledního místa. Každopádně v nich chyběla trio, které bylo počítáno mezi předběžné favoritky. Vítězka Českého Derby Abha totiž po prvním nadějném pokusu bude pokračovat ve snaze o zisk statusu black-type, v trialu těsně druhou Coletku vyřadilo ze hry zranění a scházela i papírově nejlepší ze svěřenkyň Miroslava Nieslanika Eagle Babe. Tu ovšem nečekaně dobře zastoupila její stájová kolegyně.

BEAUTY APPROACH (15:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) loni absolvovala trojici startů, z nichž ten poslední proměnila v lehké vítězství. Letos byla hned od jara směřována na vytrvalecké distance. Sezónu zahájila na distanci 2200 metrů, a přestože byla dost chtivá, neprohrála pouze s váhově zvýhodněnou Coletkou. V mílové Jarní ceně klisen na špičku nestačila, ale při návratu na 2200 metrů zvítězila ve Slušovicích před Garmonou.

Ta jí sice porážku vrátila v Ceně Latiny, kterou ale Beauty Approach absolvovala s rezervami. Od distance totiž nebyla výrazněji ježděná, přesto se jí její přemožitelky nevzdalovaly a od vítězky jí dělilo méně než 6 délek. Před Oaks každopádně nepoutala větší pozornost, protože na startu byla pětice jejích přemožitelek ze zmíněné předzkoušky.

V Oaks svěřenkyni Miroslava Nieslanika premiérově vedl aktuální lídr šampionátu David Liška, který jí naservíroval ideální průběh dostihu. Beauty Approach totiž vedl ve druhém sledu na bariéře, kde se jí v cílové rovině otevřel prostor k útoku. Závěr byl i kvůli pomalejšímu tempu velice vyrovnaný, když nejlepší osmičku dělilo méně než 4 délky. U distance ovšem Beauty Approach převzala vedení a nakonec zvítězila o ¾ délky. Oranžovobílé barvy stáje rodiny Nieslanikových slaví triumf v Oaks po dvou letech, kdy se prosadila Giannah. David Liška se prosadil čtyři roky po úspěchu s Falcon Baby.

Dodejme, že jako roček byla Beauty Approach zakoupena za 6.000 euro. Původ nemá vyloženě vytrvalecký. Otec New Approach měl optimum kolem dvou kilometrů a matka Bargain Buy dosáhla na solidní rating 87 liber na distancích do míle. Jediný startující polosourozenec Smart Deal zahájil kariéry rovnou na proutěnkách, nad nimiž mnoho neukázal. Je tedy možné, že i Beauty Approach najde v budoucnu optimum trochu níže. Přeci jen druhá polovina Oaks byla o čtyři vteřiny rychlejší než ta první, takže přes měkčí půdu dostih nebyl průkazným testem vytrvalosti.

BEAUTY APPROACH

byla zakoupena prostřednictvím

To Ten Meters (15:1) byla nejzkušenější klisnou v poli, když na start šla už potřinácté. Většinu startů absolvovala ve Francii, kde vlastní handicap pouhých 30,5. Před dvěma týdny startovala v německém Bad Harzburgu, kde počítáno od vítězky vyběhla formu na úrovni 61,5 kg německého handicapu. Její druhá příčka je tedy signálem slabšího dostihu, byť v Letní ceně klisen doběhla s vysokou váhou blízko kvalitních starších soupeřek. Každopádně těžila z toho, že cválala blízko špice.

Willemine (10:1) dostih dokonce odvodila a třetí místem potvrdila, že po zklamání z Jarní ceny klisen jde postupně nahoru. V letošních klasikách žádný český odchovanec neskončil výše.

Shining Sky (2,5:1) cválala více vepředu, než obvykle. Vzhledem k pomalejšímu tempu ovšem byla změna taktiky logická. Sice ani v osmém startu, z toho v šestém jedničkovém, neupadla z tabule, nicméně na výkon z Českého Derby nenavázala.  

Yonella (12:1) byla v úvodu trochu chtivější. Útokem ze středu pole nakonec chytla pátou příčku, takže trenérka Ingrid Janáčková Koplíková zatím trefila tabuli ve všech letošních klasikách.

Garmona (8,5:1) by potřebovala rychlejší tempo, když je na rozdíl od svých přemožitelek jednoznačným vytrvalcem. Navíc jí zbrzdila kolize při točení do závěrečného oblouku. Do cílové roviny za ní točilo pouze kvarteto, které se neodpoutalo z chvostu pole.

Riwetta (5:1) nenavázala na vítězství z trialu, když v cílové rovině neměla příliš prostoru.

La Minosa (33:1) byla nakonec z vyrovnané osmičky tou, na níž nezbyla žádná dotace. Každopádně na rozdíl od Ceny města Karlovy Vary se nikam nehnala, a proto ukázala zlepšení.  

Maxienne (10:1) naopak zklamání z trialu nenapravila.

Baby Summer (17:1) zřejmě najde optimum níže.

Praga Lady (55:1) v jedničkách pravidelně dokazuje, že jí schází třída.

Gratulace (17:1) se po tříměsíční pauze neodlepila z konce pole.

VÝSLEDEK