Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Drážďany uzavřely německou black-type sezónu

Drážďany uzavřely německou black-type sezónu
vítěz posleního nemeckého black-type dostihu v roce 2021 Mansour, foto: Jaroslav Fabris

Stejně jako v minulých letech se poslední německý black-type dostih odběhl v Drážďanech, kde se uzavřela sezóna ve středu 17. listopadu.

Letos totiž na 17. listopad nepřipadal pouze český státní svátek, jehož kompletní název zní Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva, ale také převážně v Německu a ve Švýcarsku slavený Den pokání a modlitby. Ten byl sice v Německu v roce 1995 zrušen jako celostátní státní svátek, ale nadále zůstal dnem pracovního volna v Sasku. Jeho termín je pohyblivý. Vždy totiž připadá na středu mezi 16. a 22. listopadem. V Drážďanech je tedy Den pokání a modlitby pravidelně termínem tamního závěrečného dostihového dne. Letos se jednalo o tamní sedmý dostihový den, což je standartní počet.

Dráha v Drážďanech má obvod zhruba 1850 metrů. Nejedná se tedy o vyloženě malou dráhu, ale má svá specifika, když oblouk do cílové roviny je dvakrát lomený. Samotná cílová rovina má něco málo přes 400 metrů.

Vrcholem zakončení Drážďanské sezóny je pravidelně Listed na 2200 metrů, které letos neslo název USD Premium Preis "Unser schönes Dresden". Dostih, v němž v roce 2016 skončila druhá Dally Hit a v roce 2019 třetí Boomboom Kiss, se tentokrát odběhl bez české účasti. Stylem start-cíl zvítězil Mansour, kterého o tři týdny dříve v Longchamp porazil mimo jiné i svěřenec Luboše Urbánka Ideal Approach. V sedle svěřence Toniho Potterse byl René Piechulek.

Vítězství stylem start-cíl se zrodilo i v prvním drážďanském dostihu, když mezi dvouletými splnil roli favorita do Deutsches Derby přihlášený Antinanco. V sedle svěřence Markuse Kluga byl Andreas Starke. Devítinásobný německý šampión tak získal letošní 58. vítězství na německých drahách a v šampionátu mu patří druhá příčka.

Suverénním lídrem německého šampionátu je nicméně Bauyrzhan Murzabayev, který získal vítězství číslo 110 ve třetím drážďanském dostihu. V něm přesně načasoval finiš Sky Emperora, jenž v těsném doběhu zvítězil rozdílem hlavy. Do konce německé sezóny schází šestice dostihových dnů, přičemž Murzabayev by měl být v akci už jen v neděli v Mnichově a poté ho čeká zasloužená dovolená. Každopádně už několik měsíců je jasné, že německý šampionát ovládne potřetí v řadě.

Dostihové dny v Drážďanech jsou pravidelně cílem českých stájí. Vždyť například cesta mezi závodišti v Chuchli a Drážďanech vychází na méně než dvě hodiny. Letos se listopadového dne zúčastnila sedmička českých koní, což je slabší účast. Na dotaci dosáhla pouze svěřenkyně Artura Resulova Ideal Grace, která třetím místem ve čtyřkovém handicapu na 2200 metrů vydělala 400 euro. Celkem se ovšem letos stěhovala z Drážďan do Česka sedmička vítězství.

Možnosti vyrazit po konci české sezóny na nedaleké dostihy každopádně využila řada českých turfmanů, kteří z drážďanské tribuny mohli sledovat celkem sedm dostihů. V šestém z nich rovněž mohli zkusit své štěstí v sázce na pořadí prvních čtyř koní. V ní totiž byla garantována minimální výhra 10.000 euro, což bylo hojně propagováno.

Ohlédnutí za drážďanským „halili“ uzavíráme pohledem na tamní vážnici, před níž se nachází pódium pro dekorování vítězů. Dodejme, že Bauyrzhan Murzabayev se na něm letos z jezdců objevoval nejčastěji, když v Drážďanech zvítězil devětkrát.

(Jaroslav Fabris)