Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Druhý den Royal Ascotu pro středotraťaře

Druhý den Royal Ascotu pro středotraťaře
Anthony Van Dyck vítězí v těsném doběhu Derby, foto: Petra Mikesková

Druhý den mítinku Royal Ascot nabídne jako hlavní dostih odpoledne Prince Of Wales's Stakes, které jsou součástí British Champions Series na středních tratích.

Prince Of Wales's Stakes na 2000 metrů se střetne sedmička soupeřů, velkého favorita tu bude mít irská centrála Ballydoyle Aidana O’Briena.

JAPAN byl loni v jednom z nejvyrovnanějších doběhů Derby třetí. Z derbystů si nakonec vedl nejlépe a následné tři starty vyhrál. Loni na tomto mítinku suverénně opanoval King Edward II Stakes před Bangkokem a v pařížském Longchamp si připsal francouzský vrchol pro tříleté vytrvalce Grand Prix de Paris. Oba dostihy byly na 2400 metrů, což je jeho dominantní distance.

Nejhodnotnějším výkonem bylo vítězství v International Stakes na 2100 metrů v Yorku, kde na cílové pásce porazil výborného Crystal Oceana. Ten ale nevyběhl svoji nejlepší formu a bylo vidět, že Japanovi přišlo posledních 100 metrů vhod. Další start absolvoval v Prix de l’Arc de Triomphe, kde se na měkké dráze běželo pořádně rychle a čtvrté místo za Walgeistem, Enable a Sottsassem bylo dobré.

Přestože vyhrál na 2100 metrů v silné konkurenci, 2000 metrů je zas o něco kratší a vypadá, že by nějaký ten metr navíc potřeboval. Je otázka, zda tým nepreferuje tuto distanci kvůli chovu. Plemeníci úspěšní na 2000 metrů jsou přeci jen v chovu populárnější než vytrvalci. Moc nám nepomůže ani jeho původ. Pro jeho pravé sourozence bylo optimum od 2000 do 2400 metrů.

Matka Shastye preferovala distanci 2400 metrů, na níž byla druhá v Listed. S Galileem dala Japanovi tři pravé sourozence. Sir Isaac Newton jako tříletý běhal na kratších tratích, ve čtyřech letech ale přešel hlavně na tratě 2000 metrů. V International Stakes byl čtvrtý a stejné umístění získal v King George VI and Queen Elizabeth Stakes. Secret Gesture byla druhá v Oaks v Epsomu a v Preis der Diana, třetí v Yorkshire Oaks. Jako starší vyhrála Gr.2 na 2000 metrů. Mogul včera zklamal jako předběžný favorit irského derby v King Edward II Stakes.

 

Japan poráží Crystal Oceana v International Stakes v Yorku

ADDEYBB je už šestiletý, ale začal kariéru ve třech letech a mezi špičku se propracoval až jako čtyřletý, kdy z kraje sezóny vyhrál Gr.2 na míli v Sandownu. Loni přešel na distanci 2000 metrů a dařilo se mu ještě líp. Loni na Royal Ascotu porazil Magic Wand a Elarqama v Listed. V York Stakes (Gr.2) mu Elarqam porážku vrátil i s úroky, ale následovalo lehké vítězství v Gr.3 v Haydocku a především druhé místo v Champion Stakes, kde potrápil i výbornou Magical.

Letošní jaro strávil v Austrálii, kde vyhrál dva Gr.1 dostihy. V Ranvet Stakes byl jen o ½ délky před Verry Elleegant, v Queen Elizabeth Stakes jí už nedal šanci a porazil i Danon Premia, který v Japonsku patří mezi špičku.

Všechny tyto výkony podal na měkké dráze. Jen tehdy v Sandownu a v Ranvet Stakes to bylo na „good to soft“. Aktuální stav dráhy v Ascotu je hlášen „good“. Na odpoledne jsou však hlášeny nějaké bouřky a pokud by něco napršelo, hrálo by to svěřenci Williama Haggase, jehož stejně jako v Austrálii pojede mladíček Tom Marquand, do karet.

 

Addeybb druhý v Champion Stakes za Magical

BARNEY ROY patřil mezi nejlepší tříleté mílaře. 2000 Guineas prohrál jen s Churchillem a na Royal Ascotu vyhrál St James’s Palace Stakes. Na rychlé dráze zvládl i 2000 metrů. V Eclipse Stakes prohrál těsně s Ulyssesem, na „good to soft“ ho v International Stakes na 2100 metrů porazil Ulysses i Churchill. Na měkké dráze v Champion Stakes však neuspěl. Následovala roční zdravotní pauza a v rámci Godolphinu stěhování od Richarda Hannona k Charliemu Applebymu.

Na dráhu se vrátil loni na začátku května těsnou porážkou v Listed na míli v Ascotu, stejný druh dostihu následně vyhrál v Longchamp. V Queen Anne Stakes ale neuspěl a opět se stáhl. Na dráhu se opět vrátil v Dubai, kde vyhrál oba starty. Tamní vrcholy ale přes zimu nebývají tak dobře obsazené.

 

Barney Roy vyhrává v Jebel Hatta na 1800 metrů začátkem března v Dubaji

HEADMAN je polobratem derby vítěze Workforce. Loni se propracoval mezi špičku. specializoval se na distance 2000 metrů, na nichž vyhrál Gr.2 v Saint-Cloud a Deauvile. V Irish Champion Stakes ale stačil jen na páté místo. Progres ale u něj byl stále patrný.

Headman byl pátý v Irish Champion Stakes za vítěznou Magical

LORD NORTH loni vyhrál Cambidgeshire Handicap na 1800 metrů v Newmarketu a na stejné dráze na konci sezóny uspěl v Listed na 2000 metrů. Může se pochlubit aktuální formou, kdy v Haydocku v Gr.3 porazil Elarqama.

MEHDAAYIH je stejně jako Lord North připravována Johnem Gosdenem. V jejím sedle bude Frankie Dettori. Ten s ní byl loni druhý v Nassau Stakes a před tím vyhrál Gr.2 ve Francii, kam nastoupil potom, co jako favoritka zklamala v Oaks. Favoritkou byla i na Arc mítinku, v Prix de l’Oera na měkké dráze ale zcela propadla. Na měkku běžela i Champion Stakes, kde byla víc jak 3 délky za druhým Addeybbem.

BANGKOK se loni pokoušel o Derby, ale neuspěl v něm. V King Edward II Stakes tu byl loni s odstupem druhý za Japanem. V Aktuální sezóně vyhrál Listed na all weatheru, v Gr.3 ale byl až třetí a to není vizitka s níž by mohl uspět v této společnosti.

Tipařův verdikt: Výsledky Japana předurčují k roli favorita. Přeci jen ale půjde na kratší distanci, než na jaké dosud běhal. Kurz lehce nad 2:1 tak není příliš lákavý. Pokud se dočká očekávaného deště, mohl by mu zatopit ADDEYBB, který se na tyto tratě specializuje a v Champion Stakes ukázal dostatek třídy.

16:00 - STARTOVNÍ LISTINA

 

Tipsport: 2,2 Japan, 5,5 Addeybb, 7 Lord North, 8 Barney Roy, Headman, 10 Mehdaayih, 35 Bangkok

Fortuna: 2,15 Japan, 5,5 Addeybb, 7,5 Headman, Lord North, 8 Barney Roy, 12 Mehdaayih, 35 Bangkok

(Ondřej Blahník)