Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Druhý ročník nejbohatšího dostihu světa

Druhý ročník nejbohatšího dostihu světa
Knicks Go s Joelem Rosariem vítězí v BC Dirt Mile - foto: Jessica Morgan - breederscup.com

V sobotu se v Rijádu odběhne druhý ročník nejbohatšího dostihu světa Saudi Cup s dotací 20 milónů dolarů.

Před rokem pořadatelé v saudskoarabském Rijádu poprvé uspořádali mítink, jímž se inspirovali v Dubai a jehož vrcholem byl Saudi Cup s rekordně nejvyšší dotací 20 miliónů dolarů. Stejně jako Dubai World Cup se běhá na písku, jeho distance je však o 200 metrů kratší. Láká tak především účastníky z USA, kde se na dostihy na pískovém povrchu specializují a mají tak největší hvězdy.

Loňský ročník se stal jednoznačně americkou záležitostí. Mezi čtveřici amerických koní se vklínil jen godolphinský Benbatl. Vyhrál diskvalifikovaný vítěz Kentucky Derby Maximum Security před výbornou klisnou Midnight Bisou. Čtvrtý byl vítěz Pegasus World Cupu Mucho Gusto před Tacitusem, který chodí zezadu a víc mu sedne distance 2000 metrů.

 

Saudi Cup 2020 vyhrál Maximum Security

 

Sobotní program je nabitý velkými dostihy. Favoritem stc 1351 Turf Sprint (14:35) na 1400 metrů je vítěz Prix Maurice de Gheest Space Blues.

V Saudi Arabian Airlines Riyadh Dirt Sprint (16:50) na 1200 metrů se poprvé na písku představí vítěz July Cupu Oxted. Hlavními soupeři mu ale nebudou amaričané, kteří na startovní listině chybí, ale Japonci.

Představme si aktéry hlavních dvou dostihů:

 

15:10 - Red Sea Turf Handicap

3000 m – tráva – 2.500.000 USD

Dostih je inspirován Melbourne Cupem. Na startu jsou první tři z loňského roku. V pozici favorita obhajuje Call The Wind naposledy třetí v Prix du Cadran, o němž Freddy Head říká, že je ve stejné formě jako loni. Prince Of Arran se na podzim potřetí dostal mezi první trojici v Melbourne Cupu, před tím to dostihem se rozběhal na all-weatheru v Kemptonu. Loni druhý Mekong startoval od té doby jen dvakrát. V Gold Cupu byl s odstupem pátý a před měsícem se rozběhal vlažně ve Wolverhamptonu.

STARTOVNÍ LISTINA

 

Call The Wind vítězí v Turf Handicapu 2020 před Mekongem a Prince Of Arranem

 

18:40 – Saudi Cup

1800 m – písek – 20.000.000 USD

Loňský první ročník se stal podle očekávání americkou záležitostí a dva hlavní favorité i tentokrát přicestovali z USA.

CHARLATAN patřil mezi velké naděje Kentucky Derby. Do jedné z divizí Arkansas Derby nastoupil jako horký favorit a soupeře deklasoval 6 délkami. Po dopingovém testu ale následovala diskvalifikace, přišel tím o vyhrané dotace, které jsou kritériem pro start v Kentucky Derby. Bob Baffert ho poslal na dráhu až v prosinci on se opět vrátil ve velkém stylu, když Malibu Stakes (Gr.1) pro něj byly jednoznačnou záležitostí.

Knicks Go po přechodu k Bradovi Coxovi ještě neprohrál. Na podzim ofenzivní taktikou ovládl Breeders‘ Cup Dirt Mile a stejným způsobem i Pegasus World Cup.

Mishriff byl loni druhý v Saudi Derby. V Evropě pak vyhrál francouzské derby a lehce Prix Guillaume (Gr.2) na 2000 metrů v Deauville. Svěřenec Johna Gosdena však zklamal v Champion Stakes v Ascotu.

Military Law běhá velké dostihy v Dubaji. Naposledy vyhrál jednu z předzkoušek Dubai World Cupu Al Maktoum Challenge R1.

Chuwa Wizard reprezentuje Japonsko, kde se specializuje na dostihy na písku a začátkem prosince vyhrál Champions Cup (Gr.1) na 1800 metrů.

Tacitus patří v USA ke stálicím na nejvyšší scéně. Naposledy byl čtvrtý v Breeders‘ Cup Classic. Loni tu obsadil páté místo, víc se specializuje na 2000 metrů.

STARTOVNÍ LISTINA

Před dostihem se vyjádřily i jednotlivé týmy.

Jimmy Barnes, asistent trenéra Charlatana:

„Je to velký talent a je prostě hodně dobrý. 1800 metrů mu dokonale sedne.“

 

Charlatan vyhrává Malibu Stakes

 

Brad Cox, trenér Knicks Go:

„Nechali jsme ho cválat a je mu se to vyloženě líbí. Joel Rosario si s ním dokonale sednul. Loni neměl tak těžkou sezónu a teď v pěti letech je v nejlepší formě, což ukázal v Pegasus World Cupu.“

 

Knicks Go vyhrává Pegasus World Cup

 

David Egan, žokej Mishriffa:

 „Vypadá dobře. Stejně jako loni si podmínky v Saudské Arábii užívá. Pískový povrch by mu měl sednout.“

 

Mishriff loni druhý v Saudi Derby

Na dostihy bere sázky Tipsport i Fortuna.

(Ondřej Blahník)