Dubai World Cup slaví 25. ročník, Mishriff se vrací na trávu

Mishriff s Davidem Eganem vítězí v Saudi Cupu - foto: Jockey Club of Saudi Arabia - Douglas DeFelice

V sobotu se uskuteční jeden z největších mítinků roku Dubai World Cup, jehož se zúčastní čerstvý vítěz Saudi Cupu Mishriff.

Vrcholem mítinku na dráze Meyden v Dubaji je 25. ročník Dubai World Cupu o 12 miliónů dolarů, který sponzoruje Emirates Airline. První ročník v roce 1996 vyhrál ještě na závodišti Nad Al Sheba americký Cigar. Loňský ročník se kvůli pandemii koronaviru Covid-19 nekonal.

Dubai World Cup, který se ve své historii pral o nejbohatší dostih světa, je s distancí 2000 metrů podobný americkému Breeders‘ Cup Classic. Také povrch dráhy se měnil podle amerického trendu. Z písku na umělý povrch a znovu na písek. Nejúspěšnější stájí je s 8 triumfy Godolphin. Američané vyhrály 11krát, domácí 10krát, po jednom vítězství má Británie, Francie a Japonsko. Jediným dvojnásobným vítězem je Thunder Snow který se Christophem Soumillonem vyhrál poslední dva ročníky.

Thunder Snow s Christophem Soumillonem vítězí v Dubai World Cupu 2018 - foto: Zenon Kisza

17:50 – Dubai World Cup – 2000 m, písek, 12.000.000 USD

Letos na startu nebude žádná z velkých hvězd. Je vidět, že přednost dostává bohatší Saudi Cup a koně se pak nepřesouvají do Dubaje. Vítěz Saudi Cupu Mishriff sice v Dubaji poběží, ale vrací se na travnatý povrch. Favority je dvojice amerických zástupců, kteří mají s dostihy nejvyšší kategorie zkušenosti.

Mystic Guide pro stáj Godolphin trénuje v Michael Stidham. Tříletou sezónu zakončil druhým místem v Jockey Club Gold Cupu (Gr.1) v Belmontu, kde na distanci 2000 metrů porazil i staršího Tacituse, který následně skončil čtvrtý v BC Classic. Aktuální formu ukázal v Razorback Handicapu na 1700 metrů v Oaklawn Parku, kde na rozmáčené dráze vybaven blinkers i přes nejvyšší váhu odešel od soupeřů na 6 délek.

Jesus‘ Team byl třetí v Preakness Stakes 10 délek za bojující dvojicí Swiss Skydiver a Authentic. V Breeders‘ Cup Dirt Mile skončil druhý za Knicks Go, za nímž byl druhý i v Pegasus World Cupu.

Military Law vyhrál jednu z domácích předzkoušek Al Maktoum Challenge R1, čímž navázal na svoji loňskou formu z Dubaje. V Saudi Cupu ale stačil až na šesté místo.

STARTOVNÍ LISTINA

17:10 - Longines Dubai Sheema Classic – 2400 m, tráva, 5.000.000 USD

Svým obsazením vypadá tento dostih jako vrchol dne. Nejde jen o to, že se zde na travnatý povrch vrací vítěz Saudi Cupu.

Mishriff loni vyhrál francouzské derby a lehce Prix Guillaume d'Ornano (Gr.2) na 2000 metrů v Deauville. Doma v Champion Stakes však neuspěl. Svěřenec Johna Gosdena se letos vrátil do Rijádu, kde byl loni druhý v Saudi Derby, potvrdil, že nemá problém s pískovým povrchem a porazil amerického favorita Charlatana. Teď se vrací na travnatý povrch, bude to ale nejdelší dostih jeho kariéry a nemá ani moc výhodné číslo.

Chrono Genesis je tak u většiny kanceláří spolufavoritkou dostihu. Japonská zástupkyně byla na podzim třetí v Tenno Sho na 2000 metrů ¾ délky za vítěznou Almond Eye. Arima  Kinen na 2400 metrů pak dokázala vyhrát.

Mogul byl jako pravý bratr Japana sledován s očekáváním. Ne všechno se mu však povedlo. V Epsom Derby byl šestý, v předzkoušce St Legeru třetí. Až v Grand Prix de Paris, která se loni odběhla jako předzkouška Prix de l’Arc de Triomphe, se mu podařilo uspět na nejvyšší scéně. Do Paříže se však stejně jako ostatní svěřenci Aidana O’Briena nevrátil. Kvůli kontaminovanému krmivu by jim pravděpodobně při startu na vrcholném mítinku hrozila pozdější diskvalifikace. Zamířil tedy do Breeders‘ Cup Turf, kde byl čtvrtý. Triumfoval opět až v Hong Kong Vase.

Channel Maker patří k nejlepším americkým specialistům na trávě. V BC Turf byla třetí. Naposledy startoval na Saudi Cupu v Rijádu, kde v Turf Cupu na 2100 metrů přišel o prvenství až v závěrečných metrech.

16:30 – Dubai Turf – 1800 m, tráva, 4.000.000 USD

Další vystoupení na travnatém povrchu má favority v trojici britských zástupců.

Lord North měl loni ve čtyřech letech velký progres. Vyhrál Prince Of Wales’s Stakes na 2000 metrů na Royal Ascotu, v International Stakes v Yorku byl třetí, propadl jen na měkké dráze v Champion Stakes. Poslední start absolvoval svěřenec Johna Gosdena v BC Turf, kde skončil čtvrtý.

Lord Glitters byl před dvěma lety v tomto dostihu třetí. Na jaře pak vyhrál mílové Queen Anne Stakes na Royal Ascotu. Formu, jak je vidět, drží i v osmi letech. V Dubaji letos absolvoval již tři starty a dva z nich vyhrál, včetně poslední předzkoušky, kde téměř z beznadějné pozice uplatnil svoji koncovku.

Al Suhail sice neuspěl v 2000 Guineas, ale pak v Newmarketu deklasoval soupeře v Listed na 1600 metrů 6 délkami. V premiéře v Dobaji skončil v předzkoušce v těsném doběhu třetí za Lord Glittersem a Eqtiraanem, který ale v Dubaji běhal celou zimu.

15:40 - Dubai Golden Shaheen – 1200 m, písek, 1.500.000 USD