Dusigrosz má Zlatý pohár, Dajuka „Válečníka“ (analýzy)

Disigrosz, Star a First Of All ve Zlatém poháru - foto Jana Syručková

V sobotu se v Pardubicích odběhl hlavní dostih sezóny pro klasické steeplery Zlatý pohár, ale i jedničkový 2 mílový kros.

Zlatý pohár předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

(steeplechase, 4400 m)

V naší největší klasické steeplechase se rýsovala zajímavá sestava, přestože její dotace kvůli omezenému byla jen 200.000 Kč, čímž rozhodně nemohla konkurovat Gran Corsa Siepi d’Italia, která se v Meranu běžela o 60.000 €. Díky tomu kolizi termínu byl v Pardubicích kritický zájem o jezdce, protože řada z nich samozřejmě startovala v Meranu.

Na přihláškách byla uvedena suverénní vítězka předzkoušky Cheminée. Bohužel její jméno na startce chybělo a nakonec byl škrtnut i ve stejných barvách běhající Aztek. Tím kvalita dostihu výrazně klesla. Ze čtyřčlenného pole patřila mezi špičku jen dvojice soupeřů. Rýsoval se tak aspoň souboj mezi nimi, ale k němu nakonec nedošlo.

DUSIGROSZ (2,2:1) je specialistou na měkkou dráhu, ale stačí mu, aby aspoň nebyla příliš tvrdá. Loni vyhrál trojici jedničkových steeplechase včetně podzimní Stříbrné trofeje. V předzkoušce byl druhý za Cheminée.

Tady s ním Ondřej Velek absolvoval dostih na druhé pozici, tři překážky před cílem byl první ježděn, ale dobře vytočil poslední oblouk a v rovině odešel od soupeřů.

Star (13:1) před třemi lety vyhrál v Pardubicích dvojkové proutěnky a letos byl druhý na v Bratislavě, ale nebylo to v takové konkurenci. Jaroslav Myška s ním udával tempo dostihu, poslední překážku ještě skákal v rovině se soupeři a udržel druhou pozici.

First Of All (1,9:1) je polobratrem Arkalona, který byl nejlepším tříletým proutěnkářem u nás i v Itálii a vítězně se po zdravotních problémech vrátil o den dřív. Ve třech letech prohrál Zlatou sponu tříletých s Benjaminem, loni však v Itálii nenašel přemožitele mezi vrstevníky na proutěnkách, tak později ve vrcholech pro čtyřleté a pětileté steeplery.

Letos měl nepříjemný pád na poslední překážce v Auteuill. Předzkoušku Grande Steple-Chase d’Europa měl však rozjetou velmi dobře, v závěru však zcela zhasl. Podobně to vypadalo i tady. Při vbíhání do roviny vypadal, že bez problémů přejde do vedení, ale na posledním skoku udělal chybu a žádný závěr nepřišel. Vypadá to, jako by měl nějaký problém.

Beau Fixe (10:1) loni vyhrál na francouzské provincii a byl druhý ve Strasbourgu, ale jeho poslední formy tak dobře nevypadaly a jeho francouzský rating 55 kg nijak velký respekt nebudil, přesto při české premiéře skončil ještě za očekáváním, když nebyl v dostihu a dokončil daleko za ostatními.

VÝSLEDEK

Tipsport Červnová cross country Válečníka

(steplechase cross country, 3300 m)

Dvoumílový kros byl tentokrát početněji obsazen než obvykle. Na jeho startu se se sešlo deset soupeřů a v cílové rovince bylo vidět vyrovnaný souboj.

DAJUKA (2,5:1) si loni vedla v krátkých cross country excelentně a výbornou sezónu zakončila lehkou výhrou v Memoriálu Rudolfa Poplera. Letos se rozběhala čtvrtým místem v předzkoušce Zlatého poháru, tady opět útočila zezadu Jan Odložil ji k vítězství dotlačil až na cílové pásce.

Chrystal Cross (8,5:1) patří dlouhodobě mezi špičku krátkých krosařů. Loni vyhrál srpnové vydání a v „Poplerovi“ skončil čtvrtý. Vstup do sezóny se mu nepovedl, když chyboval již na druhé překážce a vypadl z rytmu. Tady se s ním Jaroslav Myška podílel na diktování tempa a o vítězství přišel velmi těsně.

Mediciman (10:1) loni vyhrál dva krátké krosy nižších kategorií a letos při prvním startu zamířil mezi špičku, kdy byl čtvrtý. Tady se držel na pozici a v cíli mu patřilo třetí místo.

Kaiserwalzer (25:1) běhal delší dostihy. Dokonce byl loni pátý v Ceně Labe. Kratší dostuhy mu viditelně nedělal problémy, zapojil se do boje o přední příčky, kde mu patřilo čtvrté místo.

Tiara Man (13:1) je dvojnásobným vítězem Poplerova memoriálu, loni ale tak dobrou sezónu neměl a skončil v něm až sedmý. Do nové však vstoupil vítězně, a přestože to byl ve Slušovicích menší dostih, nosil v něm nejvyšší váhu. V dostihu se tady podílel na diktování tempa a páté místo 2 délky od vítězky není špatné.