Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Dvouletci Ingrid Janáčkové Koplíkové zářili také v Mostě

Dvouletci Ingrid Janáčkové Koplíkové zářili také v Mostě
Showpower s Borjou Fayosem vyhrává Cenu zimního favorita, foto: Bohumil Křižan

Týden poté, co dvouletci Ingrid Janáčkové Koplíkové ovládli dvě pardubické jedničky, se jejich tréninkoví kolegové výborně předvedli v Mostě.

 

Analýza Jaroslava Fabrise

Vrcholem sezóny pro dvouleté koně byla sobotní 84. Cena zimního favorita Charvát Group, kterou od roku 2016 hostí Hipodrom Most. Na mílové distanci se utkala desítka koní, mezi nimiž bylo favorizováno dosud pouze ve Francii startující trio doplněné o premianta Gerschova memoriálu San Sebastiana. Právě tato čtveřice se také seřadila na nejvyšších příčkách. Stejně jako před týdnem v Pardubicích se radoval tým kolem trenérky Ingrid Janáčkové Koplíkové a stáje Statek Blata Český ráj. Na úspěchy Ciotoly z Ceny zimní královny a Gagoky z jedničkového sprintu totiž navázali jejich stájový kolegové doublem v Ceně zimního favorita.  

SHOWPOWER (3,5:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) šel na start teprve podruhé, když debutoval o měsíc dříve v Bordeaux. Tam narazil na pouhou čtveřici soupeřů, a protože se jednalo o debutanty, z nichž žádný od té doby nevyběhl, hodnota krk vzdáleného druhého místa se hůře odhadovala. Nicméně jeho jediný přemožitel Sibayan je bezpochyby perspektivním koněm. Sice byl evidentně „zelený“, ale je vlastním odchovancem Agy Khana ze stejné rodiny jako výborný Sinndar.

Také v Mostě byl Showpower po startu chtivější, takže španělský žokej Borja Fayos v podstatě zopakoval pardubickou taktiku ze sedla Ciotoly. Na špici zpočátku Showpowera přibržďoval, ale už když ho na konci oblouku začal rozjíždět, soupeři s ním přestali držet krok. V cílové rovině sice pěkný závěr ukázali Gabon a San Sebastian, nicméně vítěze ani v nejmenším neohrozili, když cílem procválal s náskokem 6 délek.

Pohled na původ Showpowera napovídá, že by měl setrvat na distancích do míle. Dražebním ringem prošel hned čtyřikrát a vždy se jeho cena vyšplhala do rozmezí 50.000 euro až 70.000 guineí. Naposled se tak stalo na červencové dražbě společnosti Arqana, kdy právě po nabídce 50.000 euro odešel neprodán a následně byl zakoupen manželi Dufkovými. Otec Showcasing je především zdrojem ranosti a rychlosti, přičemž matka Libras Power získala jediné vítězství na 1400 metrů. Mnoho třídy neukázala a jediný starší polosourozenec Showpowera vyběhl jen jednou, nicméně bába dala dva black-type koně včetně grupového vítěze.

Gabon (3,25:1) vyběhl ve Francii čitelnější formu, když při druhém startu podal výkon o hodnotě zhruba 37 kg tamního handicapu, nicméně jezdecké obsazení napovídalo preferencím stájového kolegy. Oproti němu šel více zezadu. Rovněž byl zakoupen na červencové dražbě společnosti Arqana, když byl vydražen za 33.000 euro. Matka Wild Idle nestartovala a její grupově umístěná dcera je sprinterkou. Rodinu má sice trochu delší, nicméně otec Ten Sovereigns je zdrojem rychlosti. Přestože by tedy dle projevu i realizačního týmu měl být delší než Showpower, jako potenciální vytrvalec zrovna nevypadá.

San Sebastian (4,5:1) byl pomaleji na nohách, takže zpočátku pole uzavíral. To zvlášť v Mostě není ideální výchozí pozice, přesto finišoval třetí. Jeho čas by měl přitom přijít až v dalších letech na delších distancích. Vlastní odchovanec stáje Lokotrans je totiž potomkem dvojkové vítězky Santa Padrony, která nestartovala ve dvou letech ani na distanci kratší než 2000 metrů. Její první potomek San Chagall první vítězství získal právě v sobotu v Mostě, když na distanci 2200 metrů ukázal, že teprve na konci klasické sezóny jde výrazněji nahoru. Otec The Grey Gatsby měl optimum kolem dvou kilometrů.

Kudafushi (4,5:1) dlouho nemohla najít cestu vpřed. Nakonec finišem z konce pole chytla čtvrtou příčku.  

Nuda Veritas (18:1) si naopak počínala aktivně, ale v závěru slábla. Přeci jen v rodině má dost rychlosti.

VÝSLEDEK

 

O klasiky se hlásí také Zabyak

Potenciálního adepta klasických úspěchů odhalila také mílová Cena společnosti HC Verva Litvínov. Že se ze skupiny dvouletých nezvítězivších koní vyčlení ZABYAK (1,7:1), bylo očekávané, nicméně styl, jakým se mu to povedlo, se často nevidí. Svěřenec Ingrid Janáčkové Koplíkové sice nebyl nejrychlejší z boxů, ale Borja Fayos ho vystrkal na špici. Už v oblouku bylo zřejmé, že favorit splní svou roli a cílem procválal s propastným náskokem 12 délek. Kvalita soupeřů zřejmě nebyla nejvyšší, nicméně slušně si reprezentant stáje Joly vedl už koncem srpna v Clairefontaine, kde z pátého místa ztrácel na Gabona 3 délky.

Zabyak vítězí s náskokem 12 délek, foto: Bohumil Křižan

Jako roček byl na dražbě společnosti Arqana zakoupen za 24.000 euro. Matka ani jediný startující polosourozenec sice mnoho neukázali, ale bába dala tři black-type vítěze včetně v Gr.1 dvakrát úspěšného Recoletose. Podle mateřské strany rodokmenu může zvládnout i delší distance, nicméně hlavními přednostmi otce Dabirsima byly ranost a rychlost.

VÝSLEDEK