Dvouletým sprinterům kraluje Vi Fi (analýza)

Vi Fi s Vincentem Cheminaudem vítězí v EJC Ceně BAK - foto: Jana syručková

Druhou z víkendových jedniček pro dvouleté byla EJC cena BAK stavební společnosti, která se ve Velké Chuchli odběhla v neděli.

Na distanci 1100 metrů se devítka koní utkala o podíly z celkové dotace 600.000 korun. Jedná se tedy o nejlépe dotovaný dostih pro dvouleté v rámci aktuální sezóny. Zároveň se jedná o vůbec nejkratší letošní dostih pro dvouleté, když už první dostihy pro dvouleté byly vypsány na distanci 1200 metrů.

Výraznou roli vzhledem ke startu krátce před obloukem sehrála startovní čísla. Koneckonců „jedenáctka“ se v Chuchli často neběhá a už sobotní sprinterská jednička napověděla, jak je na ní startovní post důležitý. První dvě místa totiž překvapivě obsadily Chop Chop a Aniela, které využily startovních boxů dva a tři, zatímco z osmičky startující Lexceed finišoval z konce pole jen pro sedmé místo. Také mezi dvouletými sprintery se prosadil kůň startující z boxu číslo dva.

VI FI (5:1 - uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) první dva starty kariéry absolvoval v Karlových Varech. Při debutu na distanci 1400 metrů byl dost chtivý a v závěru se propadnul na páté místo. S odstupem času je ovšem zřejmé, že narazil na kvalitní soupeře. Lepší výkon podal o dva týdny později ve 1200 metrů dlouhé Ceně Masise. Tehdy útočil z konce pole, ale i za soupeři dost puloval. Přesto mu do cílové roviny zbylo dost sil, aby finišoval pro třetí příčku.

Že mu další zkrácení distance přijde vhod, napovídal také jeho původ. Svěřenec Arslangireje Šavujeva je totiž potomkem Velvet Flicker, která běhala na irských drahách a jejím největším úspěchem je vítězství v kilometrovém Listed. Navíc měla dost ranosti, když jako dvouletá absolvovala devět startů, z nichž vytěžila tři vítězství na distancích do 1200 metrů. Otec Footstepsinthesand toho mnoho nenaběhal, ale zvítězil ve 2000 Guineas a i většina jeho potomků má optimum na distancích kolem míle. To dokládají i z našich drah dobře známí Shamalgan a Partyday. Mezi jeho potomky patří také „zimní královna“ Muguruza, takže mezi českými dvouletky má už dva jedničkové vítěze.

Jak už je výše zmíněno, Vi Fi získal jedničkový úspěch i díky dobrému startovnímu číslu. Tentokrát se s ním žokej, kterým byl člen francouzské špičky Vincent Cheminaud, nijak nepřetahoval, takže od startu cválal v první vlně. Do cílové roviny už točil s mírným náskokem na druhého Ponntose. Ten s ním dlouho držel krok i proto, že Vi Fi se trochu kroutil, ale když mu Cheminaud před distancí uštědřil první pobídku bičíkem, začal se i nejlepšímu ze soupeřů vzdalovat. Cílem procválal s náskokem 4 délky, čímž odstartoval velký den Arslangireje Šavujeva.

Nový rekord chuchelské dráhy o hodnotě 1:06,77 je spíše statistickou zajímavostí, protože jak už je výše uvedeno, tato distance se na centrální dráze často neběhá. Každopádně v sobotu byli jedničkoví sprinteři o více jak vteřinu pomalejší, což signalizuje, že v neděli byla dráha skutečně pevnější. Vi Fi figuruje na přihláškách Ceny zimního favorita, jejíž distance pro něj zřejmě bude trochu dlouhá, nicméně parametry mostecké dráhy by mu měly sedět.

Ponntos (12:1) kvalitně debutoval v Ceně Masise, jejíž doběh sice uzavřel, ale navzdory nezkušenému projevu ztrácel jen 5 délek na vítězku. Když byl tedy překvapivě vypsán jako největší outsider v kurzu 27:1, mezi sázejícími byl hodně populární. Oproti Ceně Masise lépe odskočil, ovšem znovu byl dost chtivý. Protože startoval z šestky, oblouk absolvoval třetí stopou. Druhé místo každopádně uhájil s přehledem.

Nejen jeho projev napovídá, že i nadále by měly být jeho parketou kratší distance. Otec Power byl totiž mílařem a matka Blessing Box získala jediné vítězství na kilometru. Bába Bible Box dala trojici black-type koní, z nichž dva byli sprinteři. Polosestrou Ponntos je slovenská Lady Mazie, která v Bratislavě vyhrála dvojku na 1900 metrů.

Dragon Arrow (10:1) naopak na sprintera nevypadá. Otec Sepoy měl sice dost rychlosti, ale matka Zubeida, jejímž je prvním potomkem, vyběhla nejlepší formu na distanci 2800 metrů. Koneckonců před měsícem vyhrál na míli. Žokej ho po startu vystrkal na čtvrté místo, ale v oblouku tempo vedoucí trojice zcela neakceptoval a rozcházel se v závěru.

Rabbit Coulsty (40:1) šla na start týden po posledním místě v Ceně zimní královny, jejíž závěr ovšem vypustila. Otec Coulsty i mateřský otec Dark Angel byli sprinteři, takže zkrácení distance jí přišlo vhod. Na vítěze už ovšem ztrácela výrazněji.

Hotchwaye (2,65:1) odskakoval v roli favorita. Debut absolvoval ve francouzském Clairefontaine, kde sice narazil na kvalitní konkurenci, nicméně z šestého místa ztrácel na vítěze 12 délek. Mezi sázejícími tak byl populární především kvůli realizačnímu týmu. Narostlý ryzák byl pomaleji na nohách, takže do cílové roviny točil předposlední a finišem stihl páté místo. Oba starší polosourozenci zvítězili ve Francii minimálně na distanci 1800 metrů, takže i když byl otec Scissor Kick sprinterem, asi bude potřebovat metry navíc.

Force One (10:1) z jedničky vyskočila na špici, ale už na konci oblouku vycouvala z první vlny a na měkké dráze se nakonec propadla na šesté místo. Při srpnovém vítězství ve Fitmin Cupu si až tak aktivně nepočínala.

Giannina (4:1) šla na start pouhý týden po vítězství z Ceny zimní královny. Její šance pohasly už na startu, když zůstala v boxech. Od distance nebyla ježděná.

Rabbit Ruler (40:1) při debutu porazila dvojice koní, kteří v sobotním Gerschově memoriálu skončili s výraznějšími odstupy na pátém a šestém místě. V podstatě celý dostih byla ježděná, a že nebude sprinterkou, napovídá také její původ. Oba rodiče totiž měli optimum minimálně na distancích kolem dvou kilometrů.

Agneska (15:1) má naopak dost rychlosti. Kariéru ale zahájila už v květnu a progres u ní patrný není. Tentokrát byla pomalejší z boxů, takže na rozdíl od předchozích startů nešla ze špice a neměla výraznější moment.