Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Eagle Top nastavil Gasparinim vysokou laťku

Eagle Top nastavil Gasparinim vysokou laťku
Eagle Top - foto Magda Hamříková

Nejžádanější plemeník v našem chovu Eagle Top zahajuje sedmou připouštěcí sezónu v Hřebčíně Střelice.

Eagle Top dostává v našem chovu výraznou příležitost. V Hřebčíně Střelice působí od roku 2018 a jen jednou nebyl nejžádanějším plemeníkem. Také loni připustil 48 klisen, což bylo víc jak dvakrát tolik než druhý Limario. Dá se očekávat, že letos tomu bude podobně, protože kromě vysoké třídy se ukazuje i v chovu. Hned v prvním našem ročníku měl výborného Gaspariniho a loni mu přibylo několik dalších jedničkových koní. Jeho připouštěcí poplatek pro sezónu 2024 zůstává 26.000 korun.

EAGLE TOP zahájil dostihovou kariéru až jako tříletý, a i když je synem sprintera Pivotala, nikdy nešel na distanci pod 2000 metrů. Už při třetím startu kariéry zvítězil na mítinku Royal Ascot v King Edward VII Stakes (Gr.2, 2400 m), na což navázal čtvrtou příčkou v King George IV and Queen Elizabeth Stakes (Gr.1, 2400 m).

Poté deset měsíců nestartoval, ale ve čtyřech letech předvedl svou vůbec nejlepší formu, když v King George IV and Queen Elizabeth Stakes skončil o pouhý nos druhý. Za tento výkon obdržel v mezinárodní klasifikaci známku 120 liber, což ho mezi koňmi z celého světa řadilo na 42. příčku. Z plemeníků v českém chovu získal vyšší hodnocení pouze Pop Rock, ovšem oproti němu má Eagle Top výrazně vyšší kvalitu na straně otce.

Otec Pivotal sice na začátku své kariéry plemeníka připouštěl jen za 5.000 liber, ale postupně se dostal až na 85.000 liber. Sám byl sprinterem, když obě svá Gr.1 vítězství získal na kilometrové distanci, ale Eagle Top není mezi jeho nejtřídovějšími potomky zdaleka jediný, který preferoval delší distance. Vždyť Gr.1 dostihy na dvoukilometrové trati vyhráli Addeybb, African Story nebo Farhh. Sariska dokonce vyhrála 2400 metrů dlouhé Oaks a Irish Derby.

Hodnota Pivotala jako otce plemeníků v posledních letech výrazně stoupla zásluhou Siyouniho, jehož připouštěcí poplatek aktuálně činí 200.000 euro, což z něj dělá suverénně nejdražšího francouzského plemeníka. Z jeho potomků stojí za vypíchnutí především ve čtyřech Gr.1 neporažený St Mark's Basilica, vítěz Prix de l’Arc de Triomphe Sottsass nebo výborný mílař Paddington, který loni vyhrál čtyři Gr.1 dostihy.

Vysokou kvalitu má Eagle Top i na mateřské straně rodokmenu, kde nalezneme i důvody jeho distančního optima. Matka Gull Wing totiž získala v Listed dostizích na 2800 metrů první a druhé místo, přičemž ještě lépe si vede v chovu. Dva praví sourozenci Eagle Topa totiž rovněž získali Gr.2 vítězství a další polosourozenec skončil v Gr.2 druhý. Bába Maycocks Bay pak dala výše zmíněnou Sarisku, která je tak tříčtvrteční sestrou Eagle Topa.

EAGLE TOP - PŮVOD

Eagle Top zahájil chovnou kariéru ve Velké Británii, kde ovšem nedostal výraznější příležitost. Z minima potomků se nejlépe ukázal Bolton, který s přehledem vyhrál bumper ve Wetherby.

Z českého působení měl loni Eagle Top na dráze druhý ročník tříletých. V tom prvním ční trojnásobný klasický vítěz Gasparini. Ten zvítězil ve dvou letech, ale jeho forma šla nahoru postupně. Vrcholu dosáhla v létě, kdy zvítězil ve Slovenském derby a svoji třídu potvrdil výhrami v obou exfederálních St Legerech. Za své výkony získal titul Kůň roku. Gasparini patřil k elitě vytrvalců i ve čtyřech letech, kdy těsně prohrál Velkou cenu českého turfu a byl třetí ve Velké ceně Slovenska, což bylo nejhorší umístění ze startů v našem regionu. Silná na něj byla jen konkurence v black type dostizích.

 

Gasparini s Jiřím Palíkem vyhrává Slovenské derby - foto Lenka Sklenáková

Dá se očekávat, že potomci Eagle Topa budou spíš pozdnější s vytrvaleckými vlohami, ale v prvním ročníku měl i Surprise Of Eastera, který vyhrál pětkrát v Maďarku, kde jeho největším úspěchem bylo loňské vítězství v lokální Gr.3 na 1400 metrů a letos přidal druhé místo na 1300 metrů na zamrzlém jezeře v St Moritz.

Mezi loňskými tříletými sice nebyl nikdo formátu Gaspariniho, ale Carrera byla po dvou výhrách třetí v St Legeru. Eagle Babe zas byla pátá v Jarní ceně klisen a výhra v klisnám určené Ceně Nory Jeane ji unikla jen těsně. Za osmé místo ve francouzských Listed ji navíc Racing Post dal solidní známku 91 lb.

Loni měl Eagle Top i výborného dvouletka. Maxmilián vyhrál o 7 délek dvojkového Pražského zimního favorita, za což obdržel titul Nejlepší dvouletý hřebec 2023. Eagle Top tak již má druhého potomka oceněného v anketě Kůň roku. Maxmilián je synem vítězky Ceny zimní královny Rabbit Motivator, která byla druhá v Jarní ceně klisen. Na Slovensku zas loni patřila mezi nejlepší dvouleté Anika, která byla druhá v Karpatské ceně a třetí v Ceně zimnej kráľovnej.

 

Vítěz Pražského zimního favorita Maxmilián nadějí klasického ročníku – foto Jana Syručková

(Ondřej Blahník)