Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Ebor Festival v Yorku je za námi

Ebor Festival v Yorku je za námi
Mishriff s Davidem Eganem – foto Petra Mikesková

Ondřej Blahník hodnotí výkony hlavních hvězd na Ebor Festivalu v Yorku, který probíhal od středy do soboty.

 

Mishriff v nejlepší formě

Juddmonte International Stakes (Gr.1, 2100 m)

Hned úvodní den festivalu nám nachystal velkou lahůdku, i když o tu hlavní jsme přišli. Rýsovalo se zde znovu poměření sil mezi St Marks‘ Basilicou a Mishriffem. Ti se spolu střetli v Eclipse Stakes a výrazně navrch měl tříletý svěřenec Aidana O’Briena. Díky lehkému zranění z tréninku, do kterého se mu dostala infekce však nakonec do dostihu nenastoupil. Aidan O’Brien reagoval stažením Love ze startu nedělní Prix Jean Romanet v Deauville. Ta sice letos vyhrála Prince Of Wales’s Stakes, ale s nijak velkou převahu, a třetím místem v King George VI and Queen Elizabeth Stakes jen potvrdila, že letos nebude tak suverénní jako loni. Ani tady nijak nezazářila a skončila třetí.

Jednoznačnou převahu měl MISHRIFF. Loňský francouzský derby vítěz toho letos dokázal skutečně hodně. Na pískové dráze vyhrál Saudi Cup a pak Dubai Sheema Classic. Pak dostal od trenérského dua otce a syna Gosdenových delší přestávku, po níž skončil třetí v Eclipse. Tehdy proti rozběhaným soupeřům nenastoupil v takové formě. V King George VI and Queen Elizabeth Stakes už to bylo lepší, když nestačil jen na Derby vítěze Adayara. To bylo na distanci 2400 metrů, na níž sice dokázal v Dubaji porazit výborné japonské klisny, ale jeho optimum je spíš 2000 metrů. To potvrdil naprosto dokonale. Na optimální distanci podal skvělý výkon a soupeřům s lehkostí utekl o 6 délek.

Po tomto výkonu se podle mě jeho rating srovná s koňmi na špici světového hodnocení. Ale zasloužili bychom si vědět, kdo je skutečně nejlepším koněm na 2000 metrů, tím pádem neuskutečněný souboj se St Mark’s Basilicou. Ideální by to podle mě bylo za tři týdny v Irish Champion Stakes v Leopardstownu, kde by si Mishriff mohl užít dobrou půdu. V Champion Stakes již bývá zpravila měkko, což pro něj není ideální a loni tam skončil třetí. Nepřijde mi dobrá ani možnost startu v Prix de l’Arc de Triomphe. I kdyby se tam dočkal dobré půdy, která tam v minulých letech nebyla, 2400 metrů jsou pro něj fakt na hraně. John Gosden možná víc uvažuje o startu v Breeders‘ Cupu a Japan Cupu, čímž by si rozšířil sbírku svých mezinárodních triumfů.

Koně, co porazil, jsou všichni kvalitní, u každého se však na rozdíl od Mishriffa dalo najít nějaké ale. U Love již jsem říkal horší letošní forma. Mě zklamal Mohaafeth, který už sahal po druhém místě, ale stejně jako v minulém startu to nedotáhl do konce. Možná je málo bojovný. Trenér William Haggas to asi bude v příštím startu zkoušet zkrácením distance, přestože podle původu by mu mělo 2000 metrů sednout akorát.

Lépe zde nakonec zaběhl jeho stájový kolega Alanquer, který už se zdál poražený, ale dokázal se ještě vzchopit a získat druhé místo. Před startem jsem si myslel, že je pro něj lepších 2400 metrů a to se zde potvrdilo. V Grand Prix de Paris šel nesmyslně zezadu a stáhnul skutečně hodně. Je úvaha, že by zamířil do Prix de l’Arc de Triomhphe. Podle mě by tam mohl být zajímavým koněm. Dokázal zaběhnout na měkké i rychlé dráze. Kdyby se u nás daly hrát ante post, možná bych si ho teď za pár korun vsadil, je nabízen od 26 do 51:1.

Pro Mac Swineyho je podle mě zásadní měkká půda, na Alcohol Free byla distance prostě dlouhá.

VÝSLEDEK

 

Snowfall vládne klisnám

Darley Yorkshire Oaks (Gr.1, 3+klisny, 2400 m)

Letošní velká suverénka SNOWFALL si připsala další lehké vítězství, tentokrát „jen“ o 4 délky. Nemusela ale toho tolik porazit. Druhá Albaflora sice byla čtvrtá v Coronation Cupu, ale je to spíš Gr.2 kobyla. Jedinou větší hvězdou byla Wonderful Tonight, která skončila čtvrtá, ale pro ni je stěžejní měkká půda, takže výsledek na rychlejší dráze se nemusí brát tak vážně. Pokud bude v Prix de l’Arc de Triomphe měkko, stále se s ní může počítat, kurz má většinou od 10 do 13:1.

Pozici favoritky pro říjnový vrchol jasně drží Snowfall. Na rozdíl od Love není tolik vázaná na stav dráhy a nyní je nabízena 3,25:1. Poprvé se ale bude muset poměřit s hřebci. Nad klisnami, s nimiž se měřila, měla jasnou převahu, ale hřebci vypadají také silně. Především duo Godolphinu. Derby vítěz Adayar potvrdil svoje kvality v King George VI and Queen Elizabeth Stakes a je nabízen 4,5 až 5:1. všichni si pamatujeme, jak Hurricane Lane zválcoval soupeře v Grand Prix de Paris, ale pro něj je teď stěžejní St Leger. Pro Arc se drží v kurzech 8 až 9:1.

VÝSLEDEK

 

York, místo pro Winter Powera zaslíbené

Coolmore Wootton Bassett Nunthorpe Stakes (Gr.1, 1000 m)

WINTER POWER ve dvou letech absolvoval devět startů, z nichž čtyři vyhrál. Od svého prvního black type úspěch v Listed v Ayru, který získal loni v září, přerušil vítěznou sérii jen devátým místem v King’s Stand Stakes na Royal Ascotu. Zbylé dva starty letos absolvoval v Yorku, kde s přehledem zvítězil. Bylo to sice jen na Listed úrovni, ale i v Nuthoroe Stakes hned od startu vyšlapoval skvěle a v cíli měl jasnou převahu.  

Druhý byl outsider Emaraaty Ana, který zde loni skončil poslední, ale ve dvou letech v Yorku vyhrál Gr.2. Dragon Symbol opět nezklamal, i když třetí místo je pro něj nejhorší v kariéře. Do teď byl maximálně druhý. Přestože i v July Cupu byl na „good to firm“ druhý, přeci jenom mu podle mě víc sedne trochu měkčí dráha. To platí i pro francouzskou Suesu, která na rychlé dráze tolik neuplatní svoji koncovku.

VÝSLEDEK

 

Stradivarius je stále bojovník

Weatherbys Hamilton Lonsdale Cup Stakes (Gr.2, 3300 m)

STRADIVARIUS je na supervytvaleckých tratích legendou. Sérii deseti vítězství v letech 2018 a 2019 přerušil až nos Kew Gardense v Champions Long Distance. Loňská sezóny se tolik nepovedla, přestože vyhrál svůj třetí Gold Cup. Experimentoval ale s kratší distancí s cílem startovat v Prix de l’Arc de Triomphe, kde skončil až sedmý. Ve svých sedmi letech již ztratil gloriolu neporazitelnosti a v Gold Cupu byl čtvrtý za Spanish Mission. Ten byl jeho hlavním soupeřem i v Lonsdale Cupu. Spolu svedli dechberoucí souboj a ž se zdálo, že bude opět poražen, ale Stradivarius ukázal svoji bojovnost a těsně vyhrál. Byla to jeho třetí výhra v tomto dostihu a na palubě nebyl nikdo jiný než jeho stálý partner Frankie Dettori.

VÝSLEDEK

 

(Ondřej Blahník)