Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

EJC 2019: Vizitky nominovaných žokejů

EJC 2019: Vizitky nominovaných žokejů
Sestava EJC 2018 - foto: Zenon Kisza (fotokisza.com)

Sestavu letošního EJC 2019 tvoří 12 žokejů, které doplní trojice náhradníků ve více obsazených dostizích. I té se započítávají body do soutěže.

Ve čtyřech vrcholech dne (Leram EJC Million, Lokotrans EJC Middle, Pemat Trading EJC Long – 40. Velká cena českého turfu, BAK – 83. EJC Gerschův memoriál) si jednotlivé stáje vybíraly ze seznamu nominovaných jezdců v pořadí podle handicapu jednotlivých koní. Ve zbylých dvou dostizích započítávaných do souboje žokejů je jezdecké obsazení určeno losem.

Každému jezdci se do celkového pořadí započítává pět nejlepších výsledků. V dostizích s více než 12 startujícími bude pole doplněno jezdci, kteří od pořadatele obdrželi divokou kartu.

Bodovací klíč: 1. místo – 10 bodů, 2. místo – 6 bodů, 3. místo – 4 body, 4. místo – 2 body, 5. místo – 1 bod.

V případě rovnosti bodů rozhoduje pořadí v hlavním dostihu dne EJC Leram Million.

Dotace pro nejlepší jezdce v celkovém pořadí: 1. místo – 4000 eur, 2. místo – 3000 eur, 3. místo – 2000 eur, 4. místo – 1000 eur, 5. a 6. místo – 500 eur

 

Adrie de Vries

Nizozemsko

Narozen: 1969

Počet vítězství: cca 2500

Největší úspěchy: Deutsches Derby (Gr.1, Weltstar), Grosser Preis von Baden (Gr.1, Getaway), Grosser Preis von Berlin (Gr.1, Dschingis Secret), Darley Prix Jean Romanet (Gr.1, Odeliz), Preis von Europa (Gr.1, Meandre, Empoli, Windstoss), Oaks d’Italia (Gr.1, Gyreka), Premio Longines Lydia Tesio (Gr.1, Odeliz), Rheinland-Pokal (Gr.1, Campanologist).

Syn dlouholetého majitele dostihových koní se ohlíží za veleúspěšnou kariérou, která snese i přísná mezinárodní měřítka. Je lemovaná několika účastmi v Japonsku, zimními angažmá na Blízkém východě a úspěšnými hostováními v Ascotu včetně královského mítinku. Letos se sešel s Filipem Minaříkem v týmu Evropa při populárním Shergar Cupu. Vedle barev ikonických německých hřebčínů opakovaně oblékl i dres Godolphinu. K vítězství v grupě 1 například dovedl výborného Campanologista. Třikrát zvítězil v Ceně Evropy a hned pětkrát se radoval z triumfu v hlavním trialu německého derby Union-Rennen. Úspěch v samotné modré stuze se mu ale dlouho vyhýbal. O to sladší bylo loňské vítězství s Weltstarem.

De Vries jezdí od roku 1985. Doma v Nizozemsku byl hvězdou první velikosti už na přelomu 80. a 90. let, získal tam celkem třináct šampiónských titulů. Poté se propracoval do nejužší špičky i v mnohem těžší konkurenci na německých drahách. Nakonec se v roce 2014 stal i šampiónem u našich sousedů. Jeho prvním grupovým koněm, díky němuž se dostal do povědomí, byl třídový valach Lucky Strike. Byl stájovou jedničkou hřebčínů Schlenderhan, Röttgen a hvězdného trenéra Markuse Kluga. Momentálně působí jako freelancer. Jako svůj hlavní koníček uvádí koně a dostihy. Když zrovna není v sedle, studuje svá budoucí “rita” a soupeře, intenzivně sleduje dostihové dění v zahraničí a stará se také o několik koní v majetku své manželky.

Adrie de Vries vybojoval loňské německé derby s Weltstarem

 

Per-Anders Graberg

Švédsko

Narozen: 1974

Počet vítězství: cca 1200

Největší úspěchy: Stockholm Cup International (Gr.3, Bank Of Burden – 4x), Polar Cup (Gr.3, Silver Ocean, Tinnitus), Scandinavian Open Championship (Gr.3, Bank Of Burden – 2x), IKC Fonder Pramms Memorial (Gr.3, Plantagenet), Stockholms Stora Pris (Gr.3, Bank Of Burden).

Jeden z nejúspěšnějších žokejů skandinávské historie Per-Anders Graberg je živým inventářem Evropského poháru žokejů. Přijíždí už popáté a spolu s Bauyržanem Murzabajevem se tak jako jediní zúčastnili všech ročníků pražského galamítinku. Jeho největším úspěchem na české půdě však zůstává klasické vítězství v Jarní ceně klisen v sedle Lady Westminster.

Na severu Evropy si mnohonásobný švédský šampion udělal jméno především v sedle nezdolného ryzáka Bank Of Burden, který doma ovládl řadu grupových dostihů a získal přezdívku „král Skandinávie“. I díky tomuto koni se stal Graberg rekordmanem – jako jediný v historii pětkrát vyhrál nejprestižnější skandinávský dostih Stockholm Cup (Gr.3). Mezi jeho úspěchy se nachází i kompletní sbírka všech severoevropských derby. Graberg se vyučil u trenérů Johna Hubera a Mischi Khan. Koncem 90. let pracoval u amerického trenéra Richarda Mandelly, kde byl jeho mentorem hvězdný žokej Gary Stevens. Zimy tráví už řadu let na Blízkém východě, nejčastěji v Dubaji.

Per-Anders Graberg vítězí s Lady Westminster v loňské Jarní ceně klisen

 

Antoine Hamelin

Francie

Narozen: 1991

Počet vítězství: cca 700

Největší úspěchy: Prix du Jockey Club (Gr.1, Saonois), Qatar Prix Niel (Gr.2, Saonois), Criterium de Maisons-Laffitte (Gr.2, Penny’s Picnic).

Aktuálně dvanáctý muž francouzské statistiky se narodil jako syn majitele restaurace, ale od dětství obdivoval žokeje Oliviera Pesliera a táhlo ho to ke koním. Vyučil se u Jeana de Rouallea a Cédrica Boutina, následně spolupracoval s trenéry Alainem de Royer Dupré, Jeanem-Lucem Guillochonem, Patrickem Chevillardem a Jeanem-Pierrem Gauvinem. V poslední době často jezdí také koně Václava Luky, pro jehož hvězdu Nagano Golda udával v srpnové Velké ceně Deauville tempo na vodiči Premier Lionovi.

Jeho životním koněm je Saonois, s nímž v roce 2012 ovládl Prix du Jockey Club. O dva roky později se poprvé dostal přes 100 vítězství za sezónu a předloni dovedl Different League k vítězství v grupě 3 Albany Stakes na Royal Ascotu. Tajně sní o vítězství na Breeders’ Cupu, do Spojených států se jako žokej už podíval. Sám o sobě říká, že dostihy jezdí “na pocit” a snaží se oprostit od souvisejícího tlaku. Má jemnou ruku a není příliš velkým příznivcem bičíků.

Antoine Hamelin se v roce 2012 provlékl se Saonoisem k vítězství ve francouzském derby

 

Václav Janáček

Česká republika

Narozen: 1985

Počet vítězství: 1085

Největší úspěchy: St. Leger Italiano (Gr.3, Donn Halling, Trip To Rhodos), Derby Espanol (Don Sancho), Grand Prix Land Rover – Jockey Club (L, Lateran Accord), Španělské Oaks (Opikkopi, Navarra, Noctalia), České derby (Laureat, Tullamore), St. Leger (Sanok, Blessed Kiss), Slovenské derby (Timekeeper), Slovenský St. Leger (Passepartout), EJC Middle (Tamarind Cove).

Václav Janáček se na Evropském poháru žokejů představí už počtvrté a ze svého španělského působiště přijíždí jako obvykle s maximální motivací. Pětinásobný český a pětinásobný španělský šampión se loni stal teprve druhým českým žokejem, který pokořil hranici 1000 vítězství. Většiny velkých met kariéry dosáhl jako nejmladší Čech v historii. Byl to on, kdo v roce 2009 vymazal z tabulek legendárního Vlastimila Smolíka a posunul maximální počet vyhraných dostihů na českém území během jednoho roku na 82.

Na rozdíl od mnoha kolegů Janáček nepochází z dostihové rodiny. Poprvé se blíže setkal s koňmi až ve čtrnácti letech. Už jako žák začal dostávat pravidelné šance od trenéra Filipa Neuberga. V jeho sbírce úspěchů jsou na čestném místě vítězství s hvězdnými vytrvalci Donnem Hallingem a Trip To Rhodosem v St. Leger Italiano (Gr.3), dva triumfy v Českém derby (2006 Laureat, 2008 Tullamore) a jeden ve španělské verzi modré stuhy (Don Sancho). Celkem dokázal zvítězit ve dvanácti různých zemích, z toho v sedmi se prosadil na klasické scéně. Zůstává zatím jediným českým žokejem, který se zúčastnil nejbohatšího evropského dostihu Ceny vítězného oblouku v Paříži. Ve volném čase se věnuje dceři Viktorii a rád rybaří.

V roce 2012 dostal Václav Janáček v italském St Legeru Donna Hallinga těsně před ostatní soupeře

 

Filip Minařík

Česká republika

Narozen: 1975

Počet vítězství: 1727

Největší úspěchy: Grosser Preis von Baden (Gr.1, Prince Flori, Night Magic, Ivanhowe, Guignol), Preis der Diana (Gr.1, Salomina, Well Timed), Grosser Preis von Bayern (Gr.1, Temida, Ivanhowe, Ito, Guignol), Gran Criterium (Gr.1, Königstiger), Preis von Europa (Gr.1, Gonbarda), Deutschlandpreis (Gr.1, Gonbarda), Bayerisches Zuchtrennen (Gr.1, Giuliani).

Už řadu let je nejúspěšnějším žokejem české historie a také po své čtyřicítce stále dobývá met, o kterých se Čechům v sedle ani nesnilo. Letos se dostal přes hranici 1700 vítězství v kariéře, podruhé pobýval na zimním angažmá v Japonsku a dočkal se vítězného britského debutu v Ascotu jako kapitán týmu Evropa na Shergar Cupu. Nyní se vrací na Evropský pohár žokejů, v rámci jehož prvního ročníku zvítězil s Touch Of Geniusem a loni působil v roli televizního experta ve studiu České televize. Pro rodáka z Radotína je to letos už druhá aktivní účast na chuchelských dostizích po stříbru s ryzákem Angkor Watem v 99. Českém derby.

Čtyřnásobný německý šampión patří u našich sousedů nadále k nejpopulárnějším žokejům. Zatímco dříve intenzivně křižoval prakticky všechna závodiště v zemi, v poslední době zvolnil a o další šampionát už neusiluje. Po mnoha letech ukončil spolupráci s trenérem Peterem Schiergenem, u něhož v roce 2000 rozbíhal velkou kariéru, a soustředí se prioritně na post stájového jezdce hřebčína Schlenderhan. V aktuální německé statistice patří Minaříkovi osmé místo s 30 vítězstvími.

Filip Minařík s Ivanhowe poráží Sea The Moona v Preis von Baden 2014

 

Roberto-Carlos Montenegro

Španělsko

Narozen: 1982

Počet vítězství: cca 650

Největší úspěchy: Grand Prix de Bordeaux (L, Shamalgan), Criterium du Languedock (L, Rock Me Baby), Royal Mares (Sunday Nectar), Prix du Grand Camp (L, Griraz), Grand Prix du Conseil (L, Narrow Hill).

Tři roky po své první účasti na Evropském poháru žokejů a vítězství se Sirem Sunem v Gerschově memoriálu se vrací do Velké Chuchle Španěl Robert-Carlos Montenegro, působící od roku 2006 ve Francii. Do širší špičky pronikl před deseti lety, kdy nasbíral 48 vítězství a dostal se na 22. příčku šampionátu. Montenegrův osobní rekord je 66 triumfů z roku 2016, letos je zatím ve francouzské tabulce na 66. místě.

Ačkoli nadále intenzivně objíždí i menší regionální dráhy, už má na kontě i několik triumfů v listed z Francie a Itálie. Svého času triumfoval ve Velké ceně Bordeaux na dvojnásobném Koni roku Shamalganovi, mezi jeho vítězstvími se nachází i dostih ke stému výročí závodiště Moulin. Pravidelně se mu daří v dostizích arabských koní, v nichž získal svůj dosud největší úspěch - grupu 1 na klisně Al Mouhannad.

Roberto-Carlos Montenegro vyhrál před třemi lety EJC Gerschův memoriál se Sir Sunem

 

Bauyržan Murzabajev

Kazachstán

Narozen: 1992

Počet vítězství: 403

Největší úspěchy: Herzog von Ratibor-Rennen (Gr.3, Poldi’s Liebling), Mehl Mülhens Trophy (Gr.3, Taraja), Baden Würtemberg Jarná -Trophy (Gr.3, Potemkin), Deutscher Stutenpreis (Gr.3, Sand Zabeel), České derby (Gontchar), Oaks (Amga River), Velká jarní cena (Aldar), EJC Lokotrans Middle (Dally Hit, Venillia, Wireless), Velká cena českého turfu (Meandre, Rousse), Velká cena Prahy (Dux Scholar, Limario), Velká cena Slovenska (Meandre), Cena ministerstva pôdohospodárstva (Beau Massagot).

Dvojnásobný vítěz Evropského poháru žokejů Bauyržan Murzabajev přijíždí do Prahy v pozici vedoucího muže aktuální německé statistiky. Rodák z kazašského Čubaru letos vyhrál už 88 dostihů, v září se dostal přes hranici 400 úspěchů v kariéře a patří momentálně k neobletovanějším žokejům v německém turfu. O jeho služby je mezitím tak velký zájem, že si ho současný zaměstnavatel Andreas Wöhler pojistil povýšením na stájovou jedničku s platností od příští sezóny. Murzabajevovi tak zbývá stále méně času na návraty do českých dostihů, v nichž před několika lety svou velkou kariéru odstartoval.

První krůčky kolem dostihových koní dělal v rodné zemi na závodišti Almaty, ale díky kazašským kontaktům ve střední Evropě se dostal jako ošetřovatel a pracovní jezdec do Česka k Arslangireji Šavujevovi. Tady jeho talent nezůstal bez povšimnutí a Murzabajev šel záhy z dostihu do dostihu. První vítězství kariéry slavil 14. července 2012 v Lysé nad Labem, už v následujícím roce získal první ze tří titulů českého šampióna. Už jeho první „šéf“ Arslangirej Šavujev mu dal šanci na koních evropské třídy jako Meandre, Dux Scholar nebo Limario, pravidelně spolupracoval i s Václavem Lukou a dalšími trenéry.

Murzabajevovy ambice však sahaly ještě mnohem dál. Netrvalo dlouho a uchytil se v Německu. Začínal na závodišti Hoppegarten, kde byl jeho prvním rádcem a pomocníkem současný trenér Jan Korpas. Mezitím má na kontě několik grupových vítězství a nikoho nenechává na pochybách, že ho na evropské scéně čeká velká budoucnost.

Jeden z prvních velkých úspěchů Bayužana Muzabajeva na německé scéně. Výhra s Poldi’s LieblingHerzog von Ratibor-Rennen (Gr.3), o rok později druhým v Českém derby

 

Colm O’Donoghue

Irsko

Narozen: 1980

Počet vítězství: 1200

Největší úspěchy: Irish Derby (Gr.1, Treasure Beach), Epsom Oaks (Gr.1, Qualify), Irish Oaks (Gr.1, Bracelet), Irish 1000 Guineas (Gr.1, Alpha Centauri), Phoenix Stakes (Gr.1, Spartacus), Coronation Stakes (Gr.1, Alpha Centauri), Falmouth Stakes (Gr.1, Alpha Centauri), Yorkshire Oaks (Gr.1, Seventh Heaven), Secretariat Stakes (Gr.1, Treasure Beach), Critérium International (Gr.1, Jan Vermeer), Poule d’Essai des Poulains (Gr.1, Astronomer Royal), Prix Jacques Le Marois (Gr.1, Alpha Centauri), Canadian International (Gr.1, Joshua Tree).

Už na základní škole prokázal Colm O’Donoghue obdivuhodný tah na branku – v posledních dnech studia zatelefonoval Aidanu O’Brienovi, zda by ho vzal do učení. Hvězdný trenér souhlasil a O’Donoghue začal od přelomu tisíciletí pravidelně jezdit pro Coolmore. Na absolutním vrcholu poprvé stanul v roce 2011, kdy v sedle hřebce Treasure Beach nejprve finišoval o hlavu druhý v britském derby, aby vzápětí vyhrál irskou verzi modré stuhy. O čtyři roky později šokoval Epsom triumfem v Oaks na klisně Qualify v kursu 50:1. V O’Brienových službách získal i svůj první úspěch na mítinku Royal Ascot, když 2016 zvítězil na Sword Fighterovi v Queen’s Vase.

Z centrály Ballydoyle zamířil k trenérce Jessice Harrington, u níž se potkal se skvělou klisnou Alpha Centauri. Na bělce z vlastního chovu rodiny Niarchosových loni slavil čtyři vítězství za sebou na scéně grupy 1, a to ve třech různých zemích: Irish 1000 Guineas, Coronation Stakes, Falmouth Stakes a Prix Jacques Le Marois. O’Donoghue v minulosti spolupracoval také s dalšími velkými jmény branže jako Jim Bolger, Dermot Weld, Bobby Frankel, Bob Baffert nebo Todd Pletcher, příležitostně jeho služeb využil i Godolphin. Pro Marca Bottiho vyhrál American St. Leger na Jakkalberrym.

Aktuálně O’Donoghue jezdí pro trenérský tandem John Oxx a Patrick Prendergast. Účast na Evropském poháru žokejů bude jeho prvním startem ve střední Evropě.

Colm O'Donoghue vítězí se svojí životní klisnou Alpha CentauriPrix Jacques Le Marois

 

Jiří Palík

Česká republika

Narozen: 1973

Počet vítězství: 826

Největší úspěchy: Bayerisches Zuchtrennen (Gr.1, Intendant), Grosser Mercedes-Benz-Preis (Gr.2, Bonvivant), German 1000 Guineas (Gr.2, Shapira), Berlin Brandenburg-Trophy (Gr.2, Sambaprinz), Grosser Preis der Mehl-Mülhens Stiftung (Gr.2, Sehrezad), St. Leger Italiano (Gr.3, Burma Gold), Preis des Winterfavoriten (Gr.3, Glad Master), JAXX-Pokal (Gr.3, Sehrezad), Grosse Hessen-Meile (Gr.3, Sehrezad), Grosser Ehrmann Steher Cup (Gr.3, Tres Rock Danon), Derby-Trial (Gr.3, Accon), České derby (Ready For Life, Joseph, Pacific Hill), Polské derby (Ruten).

Dlouho platilo, že Jiří Palík dobývá největší úspěchy své kariéry v zahraničí. Už v první polovině 90. let odešel do Německa, kde se tehdy jako jeden z prvních Čechů prosadil do tamní špičky. Brněnský rodák slavil celou řadu úspěchů v dostizích blacktype, jeho životním vítězstvím byla mnichovská grupa 1 Bayerisches Zuchtrennen v sedle outsidera Intendanta. Získal ale i klasické úspěchy v German 1000 Guineas nebo St. Leger Italiano. Po úspěšných letech v Německu strávil nějaký čas jako pracovní jezdec v Hongkongu. Z asijské dostihové velmoci se vrátil s novou chutí jezdit dostihy a přesunul se do střední Evropy. Po čtyřicítce o něj měly největší zájem stáje na Slovensku a Maďarsku, ale Palík o sobě dával pravidelně vědět i ve velkých dostizích českého kalendáře.

V posledních dvou letech zažívá Palík druhé jezdecké „jaro“. Loni se stal šampiónem jezdců na Slovensku, letos se vrátil jako stájový jezdec majitele Holgera Renze do Německa. Vyhrál grupu 3 v Baden Badenu a po výborném taktickém výkonu ovládl České derby na pozdním ryzákovi Pacific Hillovi. Celkem má ve sbírce už tři vítězství v domácí a jedno v polské modré stuze.

Jiří Palík vyhrál letos České derby s Pacific Hillem

 

Eduardo Pedroza

Panama

Narozen: 1974

Počet vítězství: cca 1600

Největší úspěchy: Dubai Duty Free (Gr.1, Paolini), Deutsches Derby (Gr.1, Laccario), Preis der Diana (Gr.1, Penelopa, Turfdonna, Serienholde), Grosser Preis von Baden (Gr.1, Novellist), Grosser Preis von Berlin (Gr.1, Protekcionist), Qatar Prix du Cadran (Gr.1, Altano), Deutschland-Preis (Gr.1, Sabiango), Rheinland-Pokal (Gr.1, Earl Of Tinsdal), Gran Premio Del Jockey Club Italiano (Gr.1, Novellist, Earl Of Tinsdal), Premio Presidente Repubblica (Gr.1, Querari), Premio Roma (Gr.1, Potemkin).

Po čtvrt století stráveném v Německu si letos Eduardo Pedroza konečně splnil dlouholetý sen – s hřebcem Laccariem vyhrál derby v Hamburku. Byl to jeden z posledních velkých dostihů, který čtyřnásobnému německému šampiónovi ještě chyběl ve sbírce. Vyučil se v rodné Panamě, kde jsou dostihy společně s fotbalem jedním z národních sportů. Pochází z rozvětvené koňařské rodiny, žokeji jsou i jeho bratr a dva bratranci. Sám debutoval na dráze v roce 1991, jeho vzory tenkrát byli krajané Laffit Pincay jr. a Jorge Velasquez. O čtyři roky později ho strýc žijící v Brémách pozval, aby si prohlédl jemu tehdy zcela neznámé evropské dostihy. „Eddie“ přijel – a už v Německu zůstal.

Po krátké době nastoupil jako čtvrtý jezdec k trenérovi Andreasovi Wöhlerovi a postupně se probojoval až na pozici stájové jedničky. Jezdil hvězdné koně jako Protekcionist, Novellist, Sabiango či Potemkin, na mezinárodní scéně prorazil díky vítězství v Dubai Duty Free s ryzákem Paolinim. Může se pochlubit čtrnácti vítězstvími v grupě 1. Kolegové a experti ho uznávají díky stylovému jezdeckému pojetí i efektivitě ve finiši, publikum ho miluje kvůli jeho přátelské povaze a charismatu.

Vřelé vztahy pojí Pedrozu i s českými dostihy. Ve Velké Chuchli debutoval přesně před dvaceti lety druhým místem v Českém derby se Sotorem, později se ještě několikrát vrátil. Jeho jediným velkým vítězstvím ve střední Evropě zůstává Slovenské derby 2007 s Carmondem, ale loni se zúčastnil Evropského poháru žokejů a letos se do Prahy vrátil na derby.

Eduardo Pedroza letos vyhrál německé derby s Laccariem

 

Christophe Soumillon

Belgie

Narozen: 1981

Počet vítězství: cca 3500

Největší úspěchy: asi 110 vítězství v grupě 1, mimo jiné Dubai World Cup (2018 a 2019 Thunder Snow), Prix de l’Arc de Triomphe (2003 Dalakhani, 2008 Zarkava), Breeders‘ Cup Turf (2005 Shirocco), Champion Stakes (2011 Cirrus des Aigles, 2016 Almanzor), Japan Cup (2014 Epiphaneia), King George VI and Queen Elizabeth Stakes (2006 Hurricane Run), Prix du Jockey Club (2001 Anabaa Blue, 2003 Dalakhani, 2006 Darsi), Deutsches Derby (2014 Sea The Moon), Coronation Cup (2006 Shirocco, 2014 Cirrus des Aigles), Hong Kong Mile (2008 Good Ba Ba), Canadian International (2011 Sarah Lynx), Prix de Diane (2004 Latice, 2008 Zarkava), Dubay Sheema Classic (2015 Dolniya).

Desetinásobný šampion francouzských žokejů a stájový jezdec Aga Khana je jednou z největších dostihových hvězd současnosti. Narodil se v belgickém Schaerbeeku jako syn překážkového žokeje a vyučil se v Chantilly u Cédrica Boutina. Své první vítězství získal v šestnácti letech. Už o tři roky později se pěti vítězstvími v jeden den zapsal do francouzské dostihové historie. Od sezony 2017 je evropským rekordmanem v počtu vítězství během jednoho kalendářního roku (306). Bez nadsázky se dá říci, že až na několik málo výjimek si připsal vítězství ve všech hlavních dostizích mezinárodního kalendáře.

Kromě koní Aga Khana v poslední době Christophe Soumillon pravidelně jezdí také pro trenéra Jeana-Clauda Rougeta. Příležitostně hostuje i v dresu Godolphinu, pro který v posledních dvou sezónách zvítězil v Dubai World Cupu na hnědákovi Thunder Snow. Sám nejraději vzpomíná na fantastickou klisnu Zarkavu, s níž vyhrál všech sedm dostihů její kariéry včetně Ceny vítězného oblouku a Prix de Diane. Pravidelně jezdil také kultovního valacha Cirrus des Aigles a celou řadu dalších hvězd, mezi nimiž nechyběli ani český Nagano Gold a maďarský Overdose.

Christophe Soumillon je velkým šoumenem a propagátorem dostihového sportu, kromě rovinových dostihů si příležitostně zkusil i účast na překážkách a v klusáckých kláních. I v těchto disciplínách se mu dařilo, vzpomeňme na jeho legendární triumf na Mandalim v Grande Course de Haies d’Auteuil v pařížském překážkovém svatostánku Auteuil.

Vítězství Christopha Soumillona v Prix de l'Arc de Triomphe 2008 s fenomenální Zarkavou

 

Fergus Sweeney

Velká Británie

Narozen: 1978

Počet vítězství: cca 980

Největší úspěchy: Betfred Sprint Cup (Gr.1, Twilight Son), Prix du Petit Couvert (Gr.3, Repertory), Prix de Ris-Orangis (Gr.3, The Trader), Sirenia Stakes (Gr.3, Philario), Al Basti Equiworld Hackwood Stakes (Gr.3, Music Master), Winter Hill Stakes (Gr.3, Chain Of Daisies).

Pro Ferguse Sweeneyho bude Evropský pohár žokejů jednou z posledních velkých akcí kariéry. Po 25 letech v sedle se chystá v listopadu skončit. “Nazrál správný čas, těším se na další životní kapitolu,” uvedl žokej, který se nikdy netajil tím, jak rád jezdí dostihy. V Praze jsme ho viděli už v roce 2017. Loni strávil šest měsíců v Indii, kde vyhrál jedno z tamních derby a končil v čele žebříčku žokejů podle vyježděných dotací. Poté se přesunul do Jižní Koreje, Singapuru a nakonec na Mauritius. V aktuální sezóně slavil velké úspěchy varšavském Sluziewci. Na výborné klisně Nemezis získal Polské derby a Oaks.

Rodák ze Severního Irska odešel v šestnácti letech z domova, aby se vyučil v britském Newmarketu. Svého životního vítězství se dočkal v sedle těžko jezditelného sprintera Twilight Sona v grupě 1 Betfred Sprint Cup v Haydocku. V průběhu kariéry byl spojen s trenéry Henrym Candym, Martynem Meadem, Alanem Kingem a Jamiem Osbornem, v poslední době působil jako freelancer. Ve volném čase Fergus Sweeney rád zpívá. Nahrál několik písní, které si lze přehrát na serveru Youtube, a příležitostně vystupuje s kapelou i naživo.

Fergus Sweeney vítězí se Twilight Son ve Sprint Cupu 2015 v Haydocku

_________________________________________________________ 

Divoké karty:

David Liška

Úřadující šampion českých žokejů dosáhl ve svých devatenácti letech více než mnozí jezdci za celou kariéru. Rodák z jižních Čech získal ještě jako žák klasický St. Leger v sedle Nagano Golda a jako první jezdec od roku 1930 se stal českým šampiónem ještě před vyučením. V aktuální sezóně si připsal dva klasické úspěchy (Velká jarní cena – Ignacius Reilly, Oaks – Falcon Baby) a v říjnu se chystá na zahraniční angažmá do Dubaje.

David Liška byl v sedle Nagano Golda při jeho vítězství v St Legeru

 

Jiří Chaloupka

V sedmnácti letech vyhrál klasický St. Leger s klisnou Librillou, od té doby se Jiří Chaloupka stal jedním z nejúspěšnějších žokejů v českém turfu. Dvakrát zvítězil v Českém derby (2012 Kadyny, 2014 Cheeky Chappie), mezitím souběžně s ježděním dostihů trénuje několik koní na závodišti Velká Chuchle.

Jiří Chaloupka v roce 2014 vybojoval vítězství v Českém derby s Cheeky Chappie

 

Radek Koplík

Jeden z nejzkušenějších českých jezdců zažívá úspěšné období. Pravidelně jezdí vítěze Velké ceny Prahy Torque Powera, umístil se ve francouzském listed s Wagramem a čerstvě má na kontě vítězství v Rakouském derby v sedle Silver Seama. Především ale v posledních dvou sezónách pravidelně vede Koně roku 2018 Subway Dancera při jeho evropských startech, včetně historického třetího místa v loňském Champion Stakes (Gr.1) v Ascotu.

Radek Koplík byl loni se Subway Dancerem třetí v Champion Stakes