Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Enable útočí na historický hattrick v Arc

Enable útočí na historický hattrick v Arc
Enable se připravuje na Arc - foto: Petra Mikasková

Stane se fenomenální klisna legendou? Enable se pokusí o třetí vítězství v Prix de l’Arc de Triomphe, na které zatím nikdo nedosáhl.

Největší evropský dostih Prix de l’Arc de Triomphe se běhá od roku 1920. V prvních válečných letech 1939 a 1940 se ale nekonal. Letos se tedy uskuteční 98. edice. Výsledková listina zatím zná 8 dvojnásobných vítězů. Těmi byli Ksar, Motrico, Corrida, Tantieme, Ribot a Alleged. V novodobé historii Treve a Enable, která se pokusí o historické třetí vítězství.

Domácí Treve uchvátila při svém prvním vítězství v roce 2013, kdy porazila o 5 délek japonského Orfevra, jemuž uniklo rok před tím vítězství jen o kousek. V další sezóně ale nedokázala zvítězit a na start Prix de l’Arc de Triomphe nastupovala s kurzem 11:1. Získala však druhé prvenství 2 délky před Flinshirem. Naopak příprava na hattrick jí vycházela dokonale. Vyhrála všechny své starty včetně Prix Vermeille. V samotném vrcholu ale nebyla usazená a pulovala. Její závěr nebyl tak působivý a skončila čtvrtá za vítězným Golden Hornem.

Kariéra ENABLE je zatím prakticky bezchybná. Prohrála jen v prvním sezónním startu jako tříletá. Pak již najela na vítěznou vlnu, z níž už nesešla. Přišlo vítězství v Oaks o 5 délek, stejným rozdílem vyhrála i irskou edici a soupeřům v King George VI and Queen Elizabeth Stakes utekla o 4 ½. Po 5 délkovém triumfu v Yorkshire Oaks zakončila sezónu prvním vítězstvím v Prix de l’Arc de Triomphe, kterou ovládla s naprostým přehledem.

 

První vítězství Enable v Prix de l’Arc de Triomphe

Další sezónu ale kvůli zdravotním komplikacím začala později. Přípravný dostih na all weatheru v Kemptonu pro ní nebyl žádný problém a to proti ní stál výborný Crystal Ocean. Druhé vítězství v Prix de l’Arc de Triomphe pro ni ale tak snadné nebylo, když musela odolat útoku tříleté Sea Of Class. Ta bohužel musela být letos uspána, když se ukázalo, že šlo o nádor. Enable pak zakončila sezónu vítězstvím v Breeders‘ Cup Turf před Magical, z níž se stala její věčná soupeřka.

Enable obhajuje prvenství v Prix de l’Arc de Triomphe

Letos zahájila Enable sezónu v Eclipse Stakes v Sandownu. Na pro ni kratší trati 2000 metrů využila vodiče Coolmoru, když ji Frankie Dettori usadil na druhou pozici. Prvenství pak uhájila před útočící Magical, která se k ní přiblížila na délku.

Další dostih byl asi její nejtěžší v životě. Při druhém vítězství v King George VI and Queen Elizabeth Stakes musela dlouho bojovat s Crystal Oceanem, který v minulém startu porazil Magical v Prince Of Wales’s Stakes v Ascotu. Právě místní dráha mu sedí nejlépe a Enable musela předvést vše co umí, aby mu odolala. Překonala tak svého otce Nathaniela, jemuž druhé vítězství v King George VI and Queen Elizabeth Stakes těsně uzmula Danedream. Frankie Dettori se po doběhu vyjádřil, že to byl jeho nejtěžší finiš v životě.

Start v Yorksihe Oaks tak byl pro Enable taková procházka. Neměla problém porazit Magical, pro níž je lepší trať 2000 metrů. Ukázala, že před pokusem o třetí vítězství v Prix de l’Arc de Triomphe se nachází v dobré formě.

Enable poráží Crystal Oceana v King George VI and Queen Elizabeth Stakes

Před nedělním „Arc“ vypadá Enable neporazitelně. Nikdo ze soupeřů tak suverénní nebyl. Odpovídá tomu i kurz 1,8:1. Ani s měkkou půdou by neměla mít problém, protože si na ní připsala první vítězství v Prix de l’Arc de Triomphe, když se běžela v Chantilly. V dostihu to vypadá, že nebude žádný vodič a ona tempo potřebuje. Asi se spoléhá na Ghaiyyatha nebo japonský Kiseki. Uvidíme, jak to rozjedou na momentálně hlášené měkké půdě. Frankie Dettori ale již ukázal, že s ní dokáže na tempo tlačit i sám. Šance na hattrick má tedy velké. Vždyť se Frankie Dettori vyjádřil, že na lepším koni neseděl. A to říká nejúspěšnější světový žokej.

STARTOVNÍ LISTINA

SÁZKOVÁ NABÍDKA

Přímý přenos na France Galopp v sekci Live po bezplatném přihlášení

(Ondřej Blahník)